Kaip pašalinti trojos arklius

parašė Linas Kiguolis - - Atnaujinta | Tipas: Trojanai

Trojanas (arba Trojos arklys) – tai kenksminga kompiuterio programa, skirta neigiamai paveikti kompiuterio sistemą ir vykdyti kenkėjišką veiklą. Įprastai, tokios programos sukuriamos tam, jog patekusios į vartotojų kompiuterius rinktų asmeninę informaciją, įdiegtų kitus virusus ar tiesiog sutrikdytų normalų kompiuterio funkcionavimą. Be to, kibernetiniai sukčiai pasitelkia trojanus tam, jog galėtų gauti nuotolinę prieigą prie aukos kompiuterio, užkrėsti bei sugadinti failus ar visą kompiuterio operacinę sistemą. Trojanai nėra sukurti taip, jog plistų patys, tačiau naujausios šių kenkėjiškų programų versijos jau sugeba tai daryti. Kiekvienas trojanas skirtingas – jo paskirtis priklauso nuo jo kūrėjų tikslo. Svarbu žinoti tai, jog trojos arkliai, kaip ir kiti pavojingi kompiuterio virusai, vos patekę į kompiuterį pasislepia, todėl juos rasti bei pašalinti itin sunku. Todėl kompiuterio saugumo ekspertai rekomenduoja kovai su tokiomis programomis pasitelkti virusų šalinimo programą.

Kokiais būdais platinami trojos arkliai?

Kai kurie trojos arkliai sugeba plisti patys, tačiau vis dėlto šios programos vadinamos Trojos arkliais dėl sugebėjimo patekti į vartotojų kompiuterius apsimetus kokia nors naudinga programa. Kitaip tariant, dažniausiai trojanai užsimaskuoja po naudingos arba populiarios programos pavadinimu tam, jog įtikintų vartotoją jį parsisiųsti. Trojanai platinami šiais būdais:

  • Didžioji dalis trojanų platinami apgaulingais elektroniniais laiškais, failų dalinimosi sistemomis, bei interneto pokalbių programomis (pavyzdžiui, ICQ, AIM, arba IRC). Trojanai vartotojui siunčiami el.paštu, jų parsisiuntimo nuorodos taip pat platinamos socialiniuose tinkluose (siunčiant žinutes su apgaulingomis nuorodomis ar priedais), o taip pat jos gali pasiekti kompiuterį per P2P ryšio programas. Programišiai trojanus pavadina visiškai saugiai skambančiais programų pavadinimais, todėl neįtarūs vartotojai dažniausiai net nesusimąstę atveria tokias kenksmingas rinkmenas ir to nė nesuvokdami įrašo trojaną į savo kompiuterį.
  • Kai kurie trojanai platinami per nesaugius internetinius puslapius. Jei vartotojas apsilanko tokiame puslapyje ir paspaudžia ant kokios nors apgaulingos reklamos arba nuorodos, aktyvuojami kodai, kurie įrašo kenkėjišką trojaną į kompiuterį. Vartotojo apie tai niekas neįspės – šios programos neatveria diegimo vedlių ir neparodo jokių pranešimų ar įspėjimų. Kitaip tariant, vartotojas greičiausiai nepastebės nieko įtartino.
  • Trojanus savavališkai gali įdiegti kitos nepageidaujamos kompiuterio programos, pavyzdžiui,
    virusai, kirminai arba šnipinėjimo programos. Šios programos gali patekti į kompiuterio sistemą be vartotojo žinios, o tai kels pavojų visiems, kas bandys naudotis tokiu kompiuteriu. Be to, kai kurias kenksmingas programas gali įdiegti programišiai, jei tik jiems pasiseka gauti prieigą prie vartotojo kompiuterio. Nedidelė dalis trojanų gali patekti į kompiuterį per saugumo spragų turinčias nuotolinės prieigos sistemas.
  • Kai kurie trojanai integruojami į kitas programas. Vartotojui parsisiuntus bei įdiegus programą kartu su trojanu, nusikaltėliai galės lengvai prisijungti prie jo kompiuterio ir visapusiškai jį kontroliuoti.

Kokia yra Trojos arklių paskirtis?

Trojanai gali:

  • Užkrėsti, iškraipyti bei perrašyti jūsų failus, svarbias operacinės sistemos dalis bei įrašytas programas. Jie taip pat gali sugadinti operacinę sistemą ištrindami svarbius failus bei performuodami kietąjį diską.
  • Vogti asmeninę informaciją, pavyzdžiui, jūsų banko kortelių numerius, prisijungimo vardus, slaptažodžius, vertingus dokumentus ir panašiai.
  • Sekti kiekvieną klaviatūros klavišo paspaudimą. Kitaip tariant, šios kenkėjiškos programos gali sekti visą informaciją, kurią vartotojas į kompiuterį įveda klaviatūra. Trojanai taip pat gali reguliariai daryti momentines ekrano kopijas bei pasitelkti kitokius metodus, jog apie vartotoją sužinotų kuo daugiau vertingos informacijos.
  • Siųsti surinktą informaciją į tam tikrą el.paštą, įkelti ją į iš anksto numatytą FTP serverį arba persiųsti internetu į nusikaltėliams priklausantį kompiuterį, skirtą saugoti tokiai informacijai.
  • Įdiegti į kompiuterį programas, kurių pagalba programišiai gali prisijungti prie vartotojo kompiuterio ir jį valdyti.
  • Į kompiuterį įrašyti kitas kenkėjiškas programas.
  • Vykdyti atkirtimo nuo paslaugos ataką (angl. Denial of Service (DoS)) bei kitas tinklo atakas, bei išsiųsti daugybę el.pašto laiškų į numatytuosius kompiuterius.
  • Įdiegti slaptą FTP serverį, kurį nusikaltėliai gali naudoti nusikalstamiems tikslams.
  • Deaktyvuoti antivirusines bei kitokias kompiuterio saugumo programas. Trojos arkliai taip pat sugeba išjungti svarbius operacinės sistemos procesus ir neleisti numatytosioms programoms veikti.
  • Neleisti kompiuterio vartotojui apsilankyti legaliuose bei su kompiuterio sauga susijusiuose internetiniuose puslapiuose.
  • Rodyti įkyrias reklamas bei iššokančiuosius pranešimus.
  • Sulėtinti interneto bei kompiuterio darbo greitį.

Trojos arklių pavyzdžiai:

Kibernetiniai sukčiai yra sukūrę daugybę įvairių Trojos arklių versijų. Štai keli pavyzdžiai – įsitikinkite, kokios tai pavojingos programos.

Trojan.Cryptolocker – tai trojanas, kurio paskirtis – tokių virusų, kaip CryptoLocker ir CryptoWall platinimas. Manoma, jog šis trojanas taip pat platina kitokius kenksmingus kompiuterio parazitus, pavyzdžiui, šnipinėjimo, nuotolinio prisijungimo programas, ir taip toliau. Trojan.Cryptolocker galima įdiegti paspaudus ant netikro iššokančiojo pranešimo, teigiančio, jog vartotojo kompiuteryje yra virusas. Jei vartotojas paspaudžia ant tokio pranešimo, trojanas patenka į vartotojo kompiuterį ir tylomis įrašo kompiuterį užgrobiantį virusą. Šis Trojanas taip pat siunčiamas apgaulingais elektroniniais laiškais, dažniausiai teigiančiais, jog vartotojas turėtų atsinaujinti Java arba Flash grotuvą.

Trojan.ZeroAccess – dar vienas pavojingas trojanas, dar žinomas kaip max++. Šio viruso versijų – begalė, tačiau visų jų paskirtis yra nepastebimai vogti vartotojų asmeninę informaciją. Todėl šios kenksmingos programos fiksuoja kiekvieną klaviatūros klavišo paspaudimą bei daro momentines ekrano kopijas. Trojan.ZeroAccess trojanas į kompiuterį gali patekti vartotojui naršant nesaugiose internetinėse svetainėse, arba atkeliauti P2P tinklu.

12Trojan.Win32.Krepper.ab – tai ypač žalinga programa, kurią galima parsisiųsti iš kenksmingų internetinių puslapių, failų dalinimosi sistemų, arba internetinių pokalbių svetainių. Ji veikia nepastebimai; atėjus iš anksto numatytai datai, ji aktyvuoja Krepper virusą, kuris paveikia Windows registrą (sistemos duomenų bazę) ir išjungia antivirusines programas. Be to, šis virusas geba susisiekti su kenksmingais serveriais ir į aukos kompiuterį parsiųsti dar daugiau kenkėjiškų programų.

Kaip reikėtų šalinti Trojos arklius ir kitas kenkėjiškas programas?

Trojos arkliai veikia panašiai kaip ir daugybė kitų kompiuterių virusų – patekę į kompiuterį, jie pasislepia kompiuteryje taip, jog vartotojui būtų kuo sunkiau juos pašalinti. Dėl šios priežasties kompiuterių ekspertai rekomenduoja kovai su tokiomis kenkėjiškomis programomis naudoti patikimas antivirusines programas. Nepatyrę kompiuterių vartotojai, bandydami pašalinti žalingas programas patys, gali padaryti daugiau žalos nei naudos savo kompiuteriui. Siūlome nuodugniai ištirti savo kompiuterį su FortectIntego arba Malwarebytes antivirusine programa. Abi šios programos yra galingos, tad gali surasti bei pašalinti trojanus bei įvairiausius kitus kompiuterinius virusus ar kenksmingas programas.

Atminkite, jog net ir itin galinga antivirusinė programa gali neaptikti kai kurių trojanų. Šių kenkėjiškų programų kūrėjai nuolat jas tobulina, ir kartais atsitinka taip, jog antivirusinių programų kūrėjai tiesiog nespėja tokių patobulinimų pastebėti. Jei mūsų rekomenduojamos programos nesutvarkė jūsų kompiuterio problemų, susisiekite su mumis ir mes jums padėsime išspręsti problemą.

Naujausi trojanai

Informacija buvo atnaujinta: 2016-03-17

Skaityti kitomis kalbomis

Failai
Trojanų pašalinimo programos
Palygink