Kaip pašalinti naršyklės užgrobėją

parašė Gabrielė E. Hall - - Atnaujinta | Tipas: Naršyklės užgrobėjai

Potencialiai pavojingos programos, tokios kaip naršyklės užgrobėjai (angl. browser hijackers), kompiuteryje dažniausiai atsiranda naršyklės priedų ar įskiepų pavidalu. Šių priedų ar įskiepų dėka, naršyklės užgrobėjai gali perimti naršyklės nustatymų valdymą ir juos koreguoti. Paprastai, nustatymai yra pakeičiami taip, kad pagrindinis puslapis, numatytasis paieškos variklis ir naujas naršyklės langas atidarytų pavojingo naršyklės priedo priskirtus puslapius. Tokiu būdu populiarinami šio viruso kūrėjų partnerių puslapiai ir skatinamas didesnis vartotojų srautas į juos. Taip reklamuodami menkai žinomus puslapius viruso kūrėjai generuoja pelną. Negana to, šie puslapiai ne visuomet yra teisėti ir saugūs.
Beveik be išimčių, visi naršyklių užgrobėjai gali rinkti informaciją apie vartotojų naršymo įpročius. Į tokių kenkėjiškųprogramų kūrėjų rankas lengvai gali patekti neasmeninė informacija apie lankomus puslapius, įkeliamus failus, duomenis, kuriais dalinamasi, ir panašiai. Pavojingesni šio tipo virusai gali rinkti ir asmeninę informaciją, ir nekontroliuojamai ja disponuoti. Surinkta informacija gali būti dalinamasi ar net parduodama nežinomoms trečiosioms šalims. Todėl, galima teigti, jog programos, klasifikuojamos kaip naršyklės užgrobėjos, yra kuriamos vien komerciniais tikslais. Tad jeigu jūs siekiate apsaugoti savo asmeninius duomenis ir užtikrinti savo kompiuterio saugumą, aptikę tokią programą savo kompiuteryje, turėtumėte ją kaip mat pašalinti.

Poveikis kompiuterio sistemai ir jos našumui

Vos atsidūręs kompiuteryje, pavojingas naršyklės priedas dažniausiai imasi žemiau pateikiamų, kenkėjiškų procesų vykdymo:

  • Pakeičiami visų kompiuteryje esančių interneto naršyklių nustatymai. Kompiuteriui užsikrėtus šiuo virusu, jo priskirtos svetainės rodomos kaip pagrindinis naršyklės puslapis, numatytasis paieškos variklis ir atidaromos naujame lange. Negana to, naršyklės užgrobėjas gali panaikinti jūsų internetinių puslapių žymes ir, vietoje jų, pridėti papildomų, nežinomų nuorodų. Svarbu paminėti, jog tokie pakeitimai yra atliekami be vartotojo sutikimo.
  • Vartotojai peradresuojami į nepatikimus domenus. Naršyklių užgrobėjai pagrinde yra sukuriami su tikslu nukreipti vartotojus į tam tikrus, iš anksto numatytus, rėmėjų puslapius, ir tokiu būdu juos reklamuoti. Virusas dar padidina peradresavimo tikimybę suklastodamas interneto paieškos rezultatus ar net blokuodamas kitus, teisėtus puslapius. Atminkite, jog šios, naršyklės užgrobėjo viruso rekomenduojamos svetainės, dažnai yra potencialiai kenksmingos, todėl peradresavimas į jas gali tapti rimtų kompiuterio saugumo problemų priežastimi.
  • Renkama neasmeninė informacija apie vartotojus. Naršyklės užgrobėjai veikia panašiai kaip adware-tipo programos – renka duomenis apie vartotojų naršymo internete įpročius. Pasak tokių programų kūrėjų, yra renkama informacija apie lankomus puslapius, juose dalinamasi informaciją, kompiuterio lokaciją, IP adresą, naršyklės tipą ir t.t. Tačiau, apsukresni interneto sukčiai gali rinkti ir prisijungimo duomenis, kontaktinę informaciją, ir kitas, konfidencialias detales.
  • Užkertamas kelias vartotojui pašalinti šią programą iš kompiuterio. Įprastai, programos-naršyklės užgrobėjos neturi programos išdiegimo galimybės. Taip pat, naudojami pagalbiniai naršyklės objektai, kurie padeda šiam virusui atstatyti nustatymus, vartotojui pabandžius juos pakeisti. Todėl net panaikinus šią kenkėjišką programą, ji dažnai vėl atsiranda naršyklėje, vos perkrovus kompiuterį.
  • Sukeliamos problemos susijusios su sistemos veikla bei stabilumu. Naršyklės užgrobėjai neretai lėtina naršyklės darbą ir bendrą kompiuterio veiklą. Taip yra todėl, kad dauguma šių programų yra suprogramuotos labai atmestinai. Užsikrėtus būtent tokia programa, kompiuterio sistema gali pradėti elgtis nestabiliai, pasireikšti įvairios klaidos.

Naršyklių užgrobėjų platinimo būdai

Šių potencialiai pavojingų programų sklaidai yra pasitelkiami keturi pagrindiniai platinimo būdai:

Nemokamos freeware, shareware ir reklamomis paremtos programos. Internete galima rasti daug nemokamų video leistuvų/įrašymo programų, atsisiuntimų tvarkyklių ir panašių programų, kurios platinamos programinės įrangos paketuose kartu su įtartinais naršyklės priedais ar įrankių juostomis. Todėl svarbu atminti, jog net ir atsisiųsdami patikimus produktus rizikuojate užsikrėsti šiuo virusu.

Klaidinančios oficialios svetainės. Nors programos dažnai patenka į vartotojų kompiuterius slapta, tačiau taip pat gali būti atsisiunčiamos ir savanoriškai, manant jog tai patikimos ir naudingos programos. Prieš atsisiųsdami naują nemokamą programą, nesvarbu ar tai paieškos variklis, naršyklės priedas ar plėtinys, būtinai paieškokite informacijos apie ją. Suveskite norimos įsirašyti programos pavadinimą patikimoje paieškos sistemoje ir pasidomėkite, ką apie šią programą mano kiti vartotojai.

Adware-tipo reklaminės programos. Šios, potencialiai pavojingos programos, taip pat platina naršyklės užgrobėjus kaip papildomai atsisiunčiamus komponentus. Pirmiausia, svarbu žinoti, jog atsisiųsti adware-tipo programas į savo kompiuterį yra nepatartina. Tačiau, jei nesibaigiančios reklamos jums netrukdo ir, vis dėlto, norite vieną tokių programų įsirašyti, atidžiai sekite diegimo nustatymus, nes kartu su šia programa į jūsų kompiuterį lengvai gali patekti ir nepageidaujamų naršyklės užgrobėjų.

Fiktyvios, iššokančių langų reklamos. Dalis naršyklės užgrobėjų yra platinami apgaulingų iššokančių reklamų dėka. Tokios reklamos dažniausiai praneša apie reikalingus programinės įrangos atnaujinimus. Jeigu reklamoje teigiama, jog paseno jūsų Java, Flash Player ar FLV Player programinė įranga, tiesiog ignoruokite tokius pranešimus, nes tikėtina, jog tai tik dar vienas būdas platinti nesaugias programas. Vos reklamos aukai paspaudus ant iššokusio lango, sistemoje pradedami diegti naršyklės užgrobėjai ar kitos, potencialiai pavojingos, programos.

Žinomiausi naršyklių užgrobėjai/pavojingi naršyklių priedai

Delta-homes.com: Tūkstančiai žmoniu jau nukentėjo nuo šio viuso, kuris plinta programinės įrangos paketuose, kartu ir su teisėtomis, ir su kenkėjiškomis programomis. Todėl nenuostabu, jog ši programa taip dažnai atsisiunčiama ir užkrečia tiek daug vartotojų sistemų. Naujausios delta-homes.com naršyklės užgrobėjos versijos gali būti pašalintos tik atnaujintų antvirusinių programų pagalba.

Mystartsearch.com: tai dar vienas naršyklės užgrobėjo pavyzdys. Nepaisant to, kaip patraukliai ši programa atrodytų, jos generuojamos reklamos gali kelti grėsmę jūsų kompiuteriui. Šis virusas gali būti pašalintas automatiškai arba rankiniu būdu, tačiau 2-spyware ekspertai pataria večiau rinktis pirmąjį variantą. Mėgindami pašalinti virusą patys niekuomet negalite būti tikri, jog panaikinsite visus, su virusu susijusius komponentus, tokius kaip, pavyzdžiui, pagalbiniai naršyklės objektai.

Dregol.com: šis virusas gali užgrobti visas kompiuterio naršykles be jūsų leidimo, todėl turėtumėte būti ypač atsargūs. Perėmęs naršyklių kontrolę, šis virusas ima jus sekti ir gali rinkti įvairią informaciją. Pagrindinė problema yra ta, jog nėra apibrėžta, į kokią konkrečiai informaciją yra taikomasi, ir kokiais tikslais ji gali būti panaudota.

Ką daryti, jei įtariate, jog jūsų kompiuteris užkrėstas

Naršyklių užgrobėjus galite panaikinti rankiniu arba automatiniu būdu:

Automatinis viruso pašalinimo būdas: lengviausia apsaugoti savo kompiuterį nuo naršyklių užgrobėjų ar kitų virusų, yra naudojant patikimą antivirusinę programą. Antivirusinės programos pasitarnauja ir panaikinant potencialiai pavojingas programas iš kompiuterio sistemos, tad rankinį viruso panaikinimo metodą geriau rinktis, jei esate tikrai patyręs kompiuterio vartotojas. Virusai dažnai paskleidžia savo susijusius komponentus visame kompiuteryje, todėl juos aptikti yra gan sudėtinga.

Rankinis viruso pašalinimo būdas: 2-spyware komanda visuomet stengiasi išanalizuoti ir pateikti panaikinimo prendimus visiems naujai pasirodantiems naršyklės užgrobėjams. Tačiau, nors ir retais atvejais, bet net ir tiksliausios viruso panaikinimo instrukcijos gali nepadėti viruso atsikratyti. Taip yra dėl to, jog naršyklių užgrobėjų kūrėjai nuolat juos atnaujina. Bet, jeigu vistiek manote, jog skirtingų viruso komponentų aptikimas kompiuteryje jums ne kliūtis, galite naudotis mūsų pateikiamomis, išsamiomis panaikinimo instrukcijomis, kurias rasite prie kiekvieno naršyklės užgrobėjo aprašymo.

Naujausi browser hijackeriai

Informacija buvo atnaujinta: 2016-03-14

Skaityti kitomis kalbomis

Failai
Naršyklės užgrobėjų pašalinimo programos
Palygink