Kaip pašalinti Mac virusus

parašė Liucija Danes - - Atnaujinta | Tipas: Mac virusai

Mac virusas – tikras pavojus, ne mitas

„Mac virusas“ yra terminas, naudojamas apibūdinti kenkėjiškas kompiuterines programas, siekiančias užkrėsti Mac operacinę sistemą ir jai pakenkti. Nepaisant to, kad kompiuteriniai virusai vis dar populiaresni Windows operacinėje sistemoje, kompiuterių ekspertai perspėja, kad pasikėsinimai į Mac kompiuterių vartotojus 2017 metais padidėjo net 270 procentų. Neabejojama, kad šis skaičius nenustos augti ir 2019 metais, nes kompiuteriniai sukčiai sukuria vis daugiau virusų, kuriais bandoma apeiti Apple prietaisų apsaugos sistemas.

Populiariausias būdas užkrėsti kompiuterio sistemą Mac virusu yra į sistemą įrašyti užkrėstą programėlę. Kad ir kaip neįtikėtinai tai skambėtų, populiariausios šiam tikslui naudojamos programos yra Adobe Reader, Flash Player ir Java. Šie priedai yra svarbūs reguliarioms programoms ir normaliam naršyklės veikimui, todėl nėra keista, kad žmonės jas siunčiasi per daug nesvarstydami. Vis dėlto, vos tik šie priedai atsiduria kompiuteryje, Mac operacinė sistema patenka į pavojų.

Jūs taip pat galite užkrėsti savo kompiuterio sistemą paspaudę ant pavojingos nuorodos arba atidarę prie el. pašto žinutės prisegtą įtartiną priedą.

Mac virusasMac virusas yra reali grėsmė, kelianti rimtą pavojų šios operacinės sistemos vartotojams

Vis dėlto, kai kurie vartotojai vis dar yra įsitikinę, jog Mac kompiuteriams antivirusinės programos nereikia, nes šie yra atsparūs virusams. Deja, tai nėra tiesa – Internete yra platinama tūkstančiai kompiuterinių virusų, gebančių be jokio ženklo patekti į Mac kompiuterio sistemą. 

Ar Mac virusas yra realus? Taip. Jau keli metai iš eilės kompiuterių ekspertai perspėja, jog tai NĖRA mitas
Pagrindiniai platinimo būdai Kitos programos, užkrėsti puslapiai, elektroninių žinučių priedai, ir t.t.
Pagrindiniai tipai
  • Reklaminiai virusai (angl. Adware)
  • Naršyklės peradresavimo virusai (angl. Browser hijacker)
  • Išgąsdinti skirtos programos
  • Ransomware tipo virusai
  • Kriptovaliutos kasimo virusai
Pavyzdžiai Advanced Mac Cleaner, Mac Tonic, Mac Auto Fixer, mshelper, Filecoder, Flashback malware, iWorm
Infekcijų požymiai Sulėtėjęs kompiuterio darbas, erzinančios reklamos, užblokuoti failai ir pan.
Populiariausi taikiniai Jungtinės Valstijos, Kinija, Prancūzija, Vokietija, ir t.t.

Mac sistema gali būti užkrėsta daugybe skirtingų virusų 

Internete įvairios Mac viruso rūšys plinta jau nuo 2006 metų. Jie yra skirstomi beveik identiškai kaip ir Windows operacinės sistemos virusai:

  • Naršyklės užgrobėjai (angl. Browser hijacker)
  • Reklaminiai virusai (angl. Adware)
  • Netikros Mac optimizavimo programos
  • Ransomware virusai
  • Kriptovaliutų kasimo programos

Mažiausiai kenksmingos programos yra browser hijacker, adware ir panašaus tipo programos. Užsikrėtus šiais virusais, didelių problemų su Mac viruso ištrynimu kilti neturėtų. Vis dėlto, šios potencialiai nepageidaujamos programos gali tapti nepakenčiamos, ypač jeigu jos nebus pašalintos laiku. Beje, jos taip pat gali patekti į komiuterio sistemą per kitas aplikacijas arba užkrėstas internetines naršykles. 

Vos įrašyta, potencialiai nepageidaujama programa iškart pakeičia naršyklės nustatymus tokius kaip:

  • pagrindinį paieškos puslapį;
  • numatytąją naršyklę;
  • pagrindinį puslapį; 
  • žymeklių sąrašą.

Mac kompiuterinė infekcijaMac kompiuterinės infekcijos dažniausiai plinta užkrėstų Adobe Reader, Flash Player ir Java atnaujinimų pagalba

Kai atsiranda anksčiau minėti pakeitimai, kiekvieną kartą, bandydamas naudotis užkrėsta naršykle, Mac vartotojas yra priverstas naudotis nauja paieškos svetaine, arba jo veikla yra sutrikdoma dideliu nepatikimų reklamų srautu. Turėkite omenyje, kad šios reklamos gali jus nukreipti į pavojingus internetinius puslapius, kurie gali bandyti išvilioti iš jūsų pinigus ar įtikinti jus nusipirkti visiškai nenaudingas paslaugas, programas.

Jei nuspręsite naudotis nepatikima kompiuterio sistemos tvarkymo programa, perspėjamo, jog ji tik įmituos Mac viruso pašalinimą. Tokios programos jokių problemų nesprendžia, todėl laikyti jas kompiuteryje taip pat nerekomenduojame.

Kalbant apie rimtesnius virusus, kompiuterio apsaugos ekspertai teigia, kad tokios infekcijos kaip ransomware virusai taip pat tampa vis populiaresni. Jie gali užblokuoti visus kompiuteryje esančius failus ir padaryti juos nebenaudojamais. Tokie virusai atsiranda kompiuterio sistemoje per nepatikimas elektronines žinutes ir jų priedus.

Kai virusas yra įrašomas į sistemą, ransomware užrakina visus failus, pasinaudodamas unikaliais algoritmais tokiais kaip AES arba RSA. Po to, kompiuterio ekrane atsiranda žinutė, gąsdinanti vartotojus, kad jų failai bus negrįžtamai ištrinti, jeigu nebus sumokėta atitinkama kaina už atrakinimo priemonę.

Įdomu! Mac kriptovaliutų kasimo virusai yra mažiausiai pavojingi, bet sukeliantys daugiausiai problemų

Kriptovaliutų kasimo virusai – programos, kurios pasidarė itin populiarios internetinių nusikaltėlių tarpe būtent 2018 metais. Šis virusas yra naudojamas kriptovaliutų, tokių kaip Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Monero ir kitų, generavimui. Užkrėsti šiais virusais, vartotojai gali nepastebėti jokių požymių savo Mac kompiuterio sistemoje, nebent tik padidėjusį centrinio procesoriaus darbą ir bendrą sistemos sulėtejimą:

Modernūs Mac OS X ir Windows virusai nelėtina kompiuterio, nebent tai yra Bitcoin kasybos virusai.

Yra du kriptovaliutų kasimo programų tipai: kriptografinis virusas ir kenksmingas programinis kodas, kuris yra paslėptas svetainėje ir pradeda veikti vos tik vartotojas į jį užeina. Tokiu atveju, kodas akimirksniu suteikia prieigą prie kompiuterio sistemos ir pradeda naudoti jos resursus skirtingos valiutos generavimui. Išėjus iš kenksmingo puslapio, nelegali veikla iškart nutrūksta. Dėl šios priežasties, vartotojai turėtų naudotis patikimomis kompiuterio apsaugos programomis, kurios įspėja savo vartotojus apie visus kenkėjus. 

Kriptovaliutų kasimo Mac virusasKriptovaliutų kasimo Mac virusas – jokia naujiena

Kriptografinis virusas kenksmingą kodą įdiegia į patį kompiuterį ir iškarto pradeda kriptovaliutos kasimą. Vis dėlto, norėdami sustabdyti Mac viruso veiklą, vartotojai visų pirma privalo atsikratyti jo sukelėjo. Vienintelis būdas tai padaryti yra įsirašyti patikimą antivirusinę programą. 

Kai kurie virusai nepriklauso nė vienai iš šių kategorijų, nes jie susideda iš daugiau nei vienos funkcijos ar vieno požymio. Tokios infekcijos, kartais vadinamos hibridiniais virusais, gali būti naudojamos rodyti melagingus pranešimus, blokuoti vartojų failus, platinti kitus virusus ir panašioms veikloms, kurios yra laikomos kenksmingomis. Šiuos parazitus yra labai sunku aptikti ir ištrinti, nes jie dažniausiai susideda iš kelių skirtingų komponentų, kurie yra automatiškai iš naujo įrašomi po jų pašalinimo.

Taip pat, daugelis virusų turi ir papildomų funkcijų, kurios jiems leidžia pasislėpti nuo antivirusinių programų. Tokios kenksmingos programos gali valdyti antivirusinių veiklą. Kai antivirusinė bando patikrinti užkrėsti failą, virusas automatiškai pateikia švarų ir nesugadintą originalų failą, taip apgaudamas kompiuterio apsaugos priemonę.

Apple naudoja stiprią apsaugą kovojant su Mac virusais 

Kai buvo pristatytas Mac OS X 10.8 Mountain Lion, virusai buvo per ne lyg silpni užkrėsti Mac kompiuterius, nes Apple kompanija įdiegia daugybę apsauginių sistemų į savo prietaisus. Pagrindinė priemonė, sauganti Mac kompiuterius nuo virusų yra Gatekeeper, kuris turi galią atmesti visas aplikacijas, kurios nebuvo atpažintos Apple. Gatekeeper sustabdo įvairių neaiškių ir nepatvirtintų programų įrašymo procesus. Taip pat, norėdami įrašyti programas iš trečių šalių, vartotojai turi turėti specialų leidimą.

Kita Apple naudojama technologija yra Application Firewall, kuri leidžia vartotojams pasitikėti tam tikromis aplikacijomis ir atmesti visas kitas. Technologijos veikimas yra pagrįstas labai paprastu principu: ji sustabdo bet kokį įtartinių priedų veikimą, kuris neatitinka specialius Firewall reikalavimus. 

Prie viso to, XProtect, taip pat žinomas kaip File Quarantine, apsaugo sistemą nuo įvairių sekimo programų ir kompiuterinių virusų. Kol tradicinės antivirusinės priemonės yra naudojamos automatiniam sistemos skenavimui, XProtect pertikrina visus atsisiuntimus. Jis patikrina visus failus, kad įsitikinti, jog turinys yra saugus naudojimui prieš jį paleidžiant.

Mac virusas - pavojinga programaMac virusas – pavojinga programa, kuri gali užblokuoti priėjimą prie jūsų failų, pakeisti jūsų kompiuterio nustatymus ir pan.

Galiausiai, vartotojai turi suvesti slaptažodį kiekvieną kartą, kai nauja aplikacija yra įrašoma į kompiuterio sistemą, kas apsunkina kenksmingų programų patekimą į prietaisą. Prie viso to, visos Mac naudojamos programas yra atitinkamai saugomos, kas taip užkerta kelią įvairių kenksminų aplikacijų plitimui.

Virusų kūrėjų Apple apsaugai įveikti naudojami metodai

Daugybę metų, Mac vartotojai manė, kad šios apsaugos priemonės yra daugiau negu pakankamai norint išvengti įvairių Mac virusų plitimo. Tačiau, internetiniai nusikaltėliai yra tokie žmonės, kurie vis stengiasi atrasti būdą kaip pasiekti savo norimą objektą ir tikslą.

Mac virusai užkrėčia kompiuterį varotojui to net nepastebint, pavyzdžiui:

  • Netikri Vaizdo Grotuvų atnaujinimai yra žinomi virusų platinimo šaltiniai. Tokiu būdu plinta ir žinomas virusas toks kaip X/Shlayer, kuri naudojasi adware tipo programų, tokių kaip Advanced Mac Cleaner, funkcijomis. 
  • Mac virusai užkrėčia tam tikrus dokumentus ir kitus failus iš patikimų šaltinių. Kai tik vartotojas atidaro tokį dokumentą, virusas nematomai yra įrašomas į kompiuterio sistemą.
  • Yra daugybė Mac virusų rūšių, platinamų per el. pašto žinučių priedus. Tokie virusai taip pat gali patekti per įvairias žinutes ar būti įterpti į elektroninius laiškus. Dėl originalių vardų, šie virusai lengvai apgauna žmones ir įtikina juos atidaryti kenksmingą failą, po to virusas yra automatiškai ir nepastebimai įrašomas į sistemą.
  • Kai kurie virusai plinta per įvairius diskus ir yra įrašomi iškart kai diskas įdedamas į kompiuterį.
  • Nelegaliai parsisiųstos programos arba kompiuteriniai žaidimai taip pat nuolat yra pilni virusų. Kai tik vartotojas įrašo tokią programą ar žaidimą, parazitas tyliai įsėlina į kompiuterio sistemą ir ją akimirksniu užkrėčia.
  • Mac virusai taip pat gali atsirasti kompiuterio sistemoje kitų kenksmingų programų, tokių kaip trojanai, pagalba. Jie taip pat patenka į sistemą be jokio vartotojo sutikimo.

Kenkėjiška Mac programaMac virusas savo aukai gali pakenkti skirtingais būdais, įskaitant asmeninės informacijos nutekinimą ar financiniu nuostalius

Pagrindiniai pavojai, susiję su Mac virusais

Kai Mac virusas atsiranda sistemoje, jis atlieka šias veiklas:

  • Užkrėčia, perrašo arba ištrina failus. Virusas gali pakenkti jūsų asmeniniams dokumentams, pagrindinėms sistemos dalims ir naudingoms aplikacijoms. Taip pat, Mac virusas sugadina visą sistemą, ištrindamas visus svarbius failus ir aplankalus.
  • Įdiegia kenksmingą kodą kietajame diske, kuris paleidžia pavojingą turinį dar prieš pasikraunant operacinei sistemai.
  • Prideda prie programų kenksmingus priedus ir pakeičia jų nustatymus, kad galėtų užkrėstų kitus dokumentus, susijusius su tomis programomis.
  • Sugadina kompiuterį pakeičiant įvairių programų nustatymus, tokių kaip Open Firmware. Tai gali sukelti svarbios informacijos praradimą ir kompiuterio sistemos sutrikimus.
  • Sukuria daugybę keistų aplankų, kurie naudoja sistemos išteklių energiją.
  • Rodo daugybę netikrų žinučių, keičia sistemos nustatymus, nukreipia į nežinomus tinklalapius, ir vykdo kitas veiklas, kurios trigdo normalų varotojo darbą.
  • Mac virusas gali užkrėsti kompiuterio sistemą tokiais virusais kaip trojanai ir panašiai. 
  • Naudoja pažeistą sistemą kitoms infekcijos platinti.
  • Pavogia arba užkoduoja asmeninę informaciją, svarbius dokumentus, slaptažodžius ar vartotojo duomenis.
  • Mac viruso pašalinimas gali būti komplikuotas, nes šis parazitas turi ypatybę save vis keisti, užblokuoti įvairius failus, blokuoti antivirusinės veiklą ir trigdyti normalų sistemos darbą.
  • Lėtina sistemos darbą, ardo apsaugą.

Rekomenduojami Mac viruso pašalinimo būdai

Mac virusas gali būti rastas ir pašalintas iš sistemos įvairių metodų pagalba. Ne tokias kenksmingas programas jūs galite ištrinti ir naudodamiesi rankiniu pašalinimo būdu.

Tačiau, jeigu norite įsitikinti, kad visi kenksmingi priedai, priklausantys virusui buvo ištrinti, jūs turėtumėte perskenuoti visą sistemą pasinaudodami antivirusine programa. Turėkite omenyje, kad net ir pati patikimiausia antivirusinė priemonė kartais gali nesėkmingai atlikti Mac viruso pašalinimą, nes nusikaltėliai nuolat atnaujina savo virusines aplikacijas.

Naujausi Mac virusai pridėti į duomenų bazę

Informacija buvo atnaujinta: 2019-03-26

Skaityti kitomis kalbomis

Failai
Mac virusų šalinimo programos
Palygink