Kompiuterių virusai ir kenkėjiškos programos

parašė Liucija Danes - - Atnaujinta | Tipas: Visi

Kompiuterių virusai yra kenkėjiškos programos, sukurtos vykdyti neteisėtus procesus užkrėstame kompiuteryje. Kadangi virusai dažnai sukelia įvairių kompiuterio problemų, vartotojai turėtų vengti šių programų patekimo į sistemą. Daugeliu atveju, virusai kuriami su tikslu generuoti jų kūrėjams pelną, todėl dažnai šios programos gali rinkti sekti vartotoją ir rinkti jo asmeninę ir neasmeninę informaciją. Negana to, užkrėstų kompiuterių vartotojai dažnai yra peradresuojami, o kompiuterio sistemos greitis gerokai sulėtėja. Prie populiariausių virusų kategorijų galima priskirti adware-tipo programas, naršyklės užgrobėjus, ransomware-tipo programas bei Trojos arklius.

Virusai infiltruoja kompiuterį be vartotojo žinios ar, tuo labiau, sutikimo. Atsisiųsti užkrėstas programas galite kartu su kita, nelicencijuota programine įranga ar aplikacijomis, pavyzdžiui, nelegaliais žaidimais, neteisėtais antivirusinių programų atnaujinimo kodais (angl. crack) ar panašiomis programomis. Taip pat, vartotojai turi būti labai atsargūs savo elektroniniame pašte, nes kenkėjiškos programos gali slėptis gautų laiškų prieduose ar užkrėstose nuorodose. Saugumo ekspertai įspėja ir dėl virusų plitimo per nelegalias internetines svetaines bei apgaulingas iššokančias reklamas. Jeigu ant jūsų ekrano pasirodęs reklaminis pasiūlymas skamba įtartinai gerai – tiesiog jį ignoruokite. Nors dauguma minėtų programų gali būti lengvai pašalintos naudojant galingas antivirusines sistemas, tačiau net ir geriausiems kovos su virusais įrankiams kartais nepavyksta apsaugoti vartotojų kompiuterių nuo grėsmių. Taip nutinka todėl, kad virusai yra nuolat tobulinami ir atnaujinami, o antivirusinės sistemoms reikia laiko atnaujinti virusų duomenų bazes, tam, kad virusai būtų atpažinti ir efektyviai pašalinti.

Kompiuterių virusų grėsmingumas priklauso nuo jų tipo, tačiau dažniausiai sukeliamos problemos yra susiję su duomenų ar pinigų praradimu. Užkrėstų kompiuterių vartotojai taip pat gali susidurti ir su naršyklės problemomis: pokyčiais pagrindiniame puslapyje, naujame naršyklės lange, reklamų turinio pasikeitimais bei peradresavimu į kitas, potencialiai pavojingas svetaines. Sistemos sulėtėjimas, programų paleidimo trukdžiai, įvairių suklastotų sistemos skaitytuvų atsiradimas kompiuteryje – tai dar keletas virusų sukeliamų pasekmių. Negana to, kai kurie virusai gali atsiųsti į sistemą papildomų kenkėjiškų programų ar netgi bandyti prijungti užkrėstą kompiuterį prie botnet (robotizuotų kompiuterių) tinklo ir naudoti jį papildomai, reklaminių laiškų sklaidai. Daugelis tokių programų tyliai veikia sistemoje, todėl vartotojai dažnai nė nenumano besinaudojantys užgrobtu kompiuteriu. Tačiau, įtartini procesai Task Manager tvarkytuve, naujų įrankių juostų atsiradimas interneto naršyklėje, sulėtėjusi sistema ar pokyčiai jos nustatymuose yra ženklai, skatinantys susirūpinti savo kompiuterio saugumu.

Jeigu jau pastebėjote kurį nors iš minėtų procesų vykstant savo kompiuteryje, yra didelė tikimybė jog jūsų sistema užkrėsta. Norėdami šią grėsmę pašalinti, pirmiausia turėtumėte išsiaiškinti, su kokiu virusu turite reikalų. Tai galite padaryti apsilankę kompiuterių virusų duomenų bazėje ar nuskenavę kompiuterį antivirusinėmis programomis. Jei jau žinote jūsų kompiuteryje tūnančio viruso pavadinimą, galite pasinaudoti mūsų paruoštomis, detaliomis rankinio viruso panaikinimo instrukcijomis ar tiesiog nuskenavę sistemą viena iš mūsų siūlomų antivirusinių sistemų. Norėdami sužinoti, kokia antivirusinė programa tinkamiausia jūsų atveju, skaitykite skyrių „Programinė įranga” mūsų puslapyje ir panaikinkite visas grėsmes naudodami tikrai patikimus ir efektyvius įrankius.

Naujausi virusai pridėti į duomenų bazę

Informacija buvo atnaujinta: 2016-08-09

Skaityti kitomis kalbomis

Failai
Programos
Palygink