'Adware' ir 'browser hijacker' kategorijoms priklausantys virusai tapo antri pagal populiarumą
Pirma 2015 metų pusė aiškiai parodė, kad ji turėtų būti vadinama naršyklės užgrobimu užsiimančių virusų periodu. Anot kompiuterių ekspertų, ‘adware’ ir ‘browser hijacker’ kategorijai priskiriamų virusų skaičius išaugo milžiniškai. Jei 2012 m. pabaigoje šioms kategorijoms priskiriami virusai teužėmė septintąją vietą, o 2013 m. – penktąją, tai dabar jie yra antri tarp populiariausių virusų. Pirmoje vietoje esantys trojanai (angl. Trojan horses) vis dar išlieka didžiausia grėsme, tačiau gali nutikti ir taip kad jie apsikeis šią pozicija su adware virusais.
Kaip mes galėtumėme visa tai paaiškinti? Visų pirma, pasitelkdami tokias programas, hakeriai turi daugiau galimybių užsidirbti pinigų. Jiems nereikia užkrėsti kompiuterių ir, trojanų pagalba, bandyti pavogti asmeninės žmonių informacijos iš jų kompiuterių. Jiems tereikia nukreipti savo aukas į savo partnerių svetaines ir kaupti pinigus. Be to, visos šios reklamos ir naršyklės peradresavimai, kurie paprastai yra inicijuojami tokių programų, neatrodo labai pavojingai. Kai kurie žmonės, būdami užsikrėtę tokiais virusais, tiesiog uždarinėja juos pertraukti bandančias programas nė nesuvokdami, kad pirmas dalykas, kurį jie privalo padaryti, yra kompiuterio patikrinimas su atvirusine programa.
Taigi, kas galėtų padėti jums atskleisti faktą, kad jūsų kompiuteris yra užkrėstas? Pirmas dalykas – pasikeitimai jūsų pradžios puslapyje (angl. start page) ir/arba numatytame paieškos puslapyje (angl. default search engine). Jei čia jūs ką tik pastebėjote delta-homes.com [delta-homes.com], isearch.omiga-plus.com [isearch.omiga-plus.com], mystartsearch.com [mystartsearch.com] ar kitą jums nepažįstamą paieškos svetainę, nieko nelaukite ir paleiskite savo antivirusinę programą. Anot ekspertų, tai yra labiausiai paplitusios programos, kurios priklauso ‘browser hijacker’ kategorijai ir kurios buvo ypač aktyviai platinamos pirmoje 2015 m. pusėje. Vis dėlto, tai nėra visos paieškos svetainės, kurių jūs turėtumėte vengti.
Antras dalykas, rodantis, kad jūsų kompiuteris buvo „užgrobtas“, yra įvairiausios reklamos. Manome, kad jau nėra tokio žmogaus, kuris nėra matęs Adchoices [Adchoices] reklamų. Tačiau, jūs taip pat galite pastebėti ir Reimage [Reimage], Picexa [Picexa] ir panašių programų reklamas. Pavojingiausios yra tos, kurios siūlo „trūkstamus’ programų atnaujinimus. Jos teigia, kad žmogus turi atnaujinti tokias programas kaip Java, Flash Player, FLV Player, download manager ar netgi naršyklę. Žinoma, tai yra tiesiog melagingi pranešimai, kurie yra naudojami kitų potencialiai nepageidaujamų programų ar netgi virusų platinimui.
Galiausiai, kai tik ‘adware’ ar ‘browser hijacker’ kategorijai priklausantis virusas patenka į kompiuterį, jis gali lėtinti kiekvienos iš naršyklių darbą. Taip yra dėlto, nes tokios programos prideda savo pavojingus komponentus, kurie ir sukelia šiuos sulėtėjimus.
Vis dėlto, mes vis dar manome, kad ransomware kategorijai priklausantys virusai, tokie kaip Cryptolocker [Cryptolocker] arba CTB Locker [CTB Locker] yra patys pavojingiausi. Nors adware ir browser hijacker virusai gali veikti jums už nugaros ir sukelti rimtų problemų, crypto-ransomware virusai sugeba užšifruoti kiekvieną iš aukos failų, kurių iššifravimui gali tekti sumokėti nuo $100 iki $500…