Kaip pašalinti spyware
Spywarai – tai šnipinėjimui skirtos programos, kurių tikslas yra užgrobti kompiuterius ir slapta vykdyti juose įvairias neteisėtas veiklas. Tokių virusų pavojingumas priklauso nuo jų kūrėjų siekių. Kai kurios programos gali rinkti asmeninę informaciją, pavyzdžiui, prisijungimo duomenis ar slaptažodžius, ir reguliariai raportuoti juos viruso kūrėjams. Tuo tarpu kiti, mažiau pavojingi virusai-šnipai labiau susitelkia į vartotojų naršymo įpročių sekimą. Tokios programos dažniausiai stebi kokiuose internetiniuose puslapiuose jūs lankotės ir ką juose veikiate. Ši informacija renkama rinkodaros plėtros tikslais ir naudojama įtaigesnei tam tikrų produktų, paslaugų ar tinklapių reklamai kurti. Todėl nenuostabu, jog užsikrėtus šnipinėjančiu virusu gerokai padaugėja elektroninio šlamšto naršant internete.Yra ir trečioji grupė programų, kurios taip pat renka neasmeninę vartotojų informaciją tačiau nėra priskiriamos spyware kategorijai. Šiai grupei priklauso legalios reklamų generavimo programos ir potencialiai nepageidaujamos reklaminės programos, kurios nerenka asmeninių duomenų, todėl nekelia grėsmės vartotojų privatumui.
Kaip spyware tipo virusai gali patekti į jūsų kompiuterį?
Virusai-šnipai neretai patenka į kompiuterius slapta, be tiesioginio vartotojo leidimo. Sistemos infiltracijai šie parazitai gali naudoti įvairiausias taktikas. Žemiau pateikiame keletą iš jų:
- Apgaulingos reklamos. Spywarų kūrėjai dažnai siekia vartotojus apgauti, pristatydami kenkėjiškas programas kaip naudingus įrankius, gerinančius darbo kompiuteriu kokybę. Kai kurie jų gali būti platinami kaip galingi paieškos varikliai, programų atsisiuntimo tvarkyklės ar interneto spartą didinančios programos. Deja, tačiau vartotojai dažnai susivilioja tokiais pasiūlymais ir įsirašo virusu užkrėstas programas į savo kompiuterius patys. Šios programos retai kada atlieka žadėtas funkcijas todėl yra gan greitai ištrinamos iš kompiuterio, tačiau net po jų panaikinimo sistemoje gali likti aktyvių, kenkėjiškų komponentų.
- Programinės įrangos paketai. Internete galima aptikti nemažai nemokamų programų, kurios platinamos kartu su pavojingais naršyklės priedais, plėtiniais ir įskiepiais. Šiuos papildomus komponentus rekomenduojama įsirašyti kaip neatsiejamas nemokamai atsisiųstos programos dalis, nors, iš tiesų, jos gali būti visiškai nesusiję. Svarbu paminėti, jog ištrynus aplikaciją, su kuria šnipinėjantis virusas pateko į kompiuterį pačios infekcijos nepanaikina.Kompiuterio apsaugos pažeidžiamumas.
- Virusams platinti dažnai išnaudojamos sistemos ir interneto naršyklių spragos. Programišiai tam tikslui kuria kenkėjiškų programų platinimo svetaines arba generuoja užkrėstas iššokančias reklamas, reklamjuostes. Vartotojui apsilankius tokioje svetainėje ar spustelėjus užkrėstą nuorodą spyware virusas kaip mat įrašomas kompiuteryje. Šis procesas dažniausiai lieka nepastebėtas, kadangi įrašymo metu nematomi jokie įspėjamieji pranešimai ar diegimo langai.
- Kitos grėsmės. Kai kurie virusai-šnipai platinami kitų virusų, Trojos arklių ar kirminų pagalba.
Ką daro informaciją renkantys virusai?
- Vagia svarbią informaciją. Šios programos sukurtos rinkti asmeninę vartotojų informaciją: prisijungimo duomenis, slaptažodžius, elektroninės bankininkystės informaciją ir panašiai. Taip pat sekami vartotojų naršymo internete įpročiai ir visi surinkti duomenys siunčiami į nuotolinį serverį.
- Bruka įkyrias reklamas. Spywarai generuoja daugybę reklamų. Ši veikla dažniausiai susijusi su kitais, reklaminiais virusais.
- Priverstinai peradresuoja vartotojus į kenkėjiškas svetaines. Taip pat gali modifikuoti naršyklės nustatymus, priskirdami įtartinus puslapius numatytajam užgrobtos naršyklės paieškos varikliui ar pagrindiniam puslapiui.
- Paieškos rezultatuose įterpia nuorodas į nepatikimus trečiųjų šalių puslapius.
- Keičia svarbius sistemos nustatymus. Šie pokyčiai gali turėti neigiamos įtakos bendram kompiuterio saugumui ir sukelti kitų sistemos stabilumo problemų.
- Viruso kūrėjams suteikia slaptą prieigą prie kompiuterio duomenų.
- Mažina sistemos spartą.
Spyware virusų pavyzdžiai:
Programų, renkančių įvairią informaciją apie vartotojus, yra tūkstančiai. Štai keletas pavyzdžių, įrodančių, kokios pavojingos šios infekcijos iš tiesų gali būti:
Windows AntiBreach Module virusas yra orientuotas į vartotojus, ieškančius sistemos optimizavimo programų. Nors Windows AntiBreach Module prisatomas kaip kompiuterių saugumą gerinantis įrankis, iš tiesų programa yra neveiksminga, tad patartina laikytis nuo jos kuo toliau. Jei tikrai norite apsaugoti savo kompiuterį, nuskenuokite jį patikima antivirusine programa ir nedelsdami panaikinkite Windows AntiBreach Module iš sistemos.
Security Bytes 2015 yra virusas, kilęs iš gana plačios spyware šeimos, kurios pagrindinis tikslas – įtikinti vartotojus įsigyti pilnas suklastotų programų versijas. Vos patekęs į kompiuterį Security Bytes 2015 ima generuoti apgavikiškus pranešimus apie neva kritinę sistemos būklę. Nors iš pirmo žvilgsnio programa atrodo patikima, iš tiesų ji sukurta pasipelnymo tikslais arba siekiant išgauti vartotojų slaptažodžius, banko duomenis ir kitą asmeninę informaciją. Be kita ko, šis virusas taip pat gali peradresuoti į tinklalapius, platinančius įtartiną programinę įrangą.
HDD Repair yra dar viena kenkėjiška programa, priskiriama spywarų kategorijai. Kibernetinio saugumo bendruomenei HDD Repair yra žinoma kaip menkavertis, kompiuterio funkcionalumą neva turintis pagerinti įrankis. Nors programos kūrėjai teigia, jog HDD Repair gali išvalyti sistemą nuo nereikalingų failų ar registro įrašų, kurie lieka įrašinėjant bei išinstaliuojant programas, HDD Repair apie rastas problemas tik praneša, tačiau tam, kad jas išspręsti siūlo įsigyti mokamą programos versiją. Šis įrankis dažniausiai platinamas kartu su kitomis reklaminėmis programomis arba patenka į kompiuterį apsilankius nesaugiuose tinklapiuose.
Patarimai, kaip atsikratyti spywarų:
Kaip jau minėjome, šnipinėjančios Spyware programos yra pavojingi kompiuteriniai virusai, tad jų atsikratyti gali būti gana sudėtinga. Rankiniu būdu to padaryti jums greičiausiai nepavyks, tad tam tikslui rekomenduojame įsigyti patikimą anti-spyware programą. Tokios programos turi specialias virusų duomenų bazes, kuriomis naudodamiesi gali aptikti, atpažinti ir pašalinti naujausias infekcijas. FortectIntego ir Malwarebytes – tai tik keletas tokių programų. Atminkite, jei virusai ypač sudėtingi, kartais jų panaikinimas gali užsitęsti. Šios kenksmingos programos gali neleisti jūsų anti-spyware programai skenuoti jūsų kompiuterio ar bandyti išvengti panaikinimo kitais būdais.
Naujausi spyware virusai
Kaip ištrinti Facebook virusą
Fate ransomware šalinimas
Zate ransomware nukenksminimas
Informacija buvo atnaujinta: 2016-08-10