Kaip pašalinti malware tipo virusą

parašė Jake Doevan - - Atnaujinta | Tipas: Malware

„Malware” yra gana abstraktus terminas, apibūdinantis daugybę kenksmingų kompiuterinių programų. Kenkėjiškoms programoms priskiriami Trojanai, „rootkit” virusai, failus užšifruojantys bei išpirkos reikalaujantys ransomware virusai, bei potencialiai nepageidaujamos programos. malware tipo programos įprastai patenka į kompiuterį be vartotojo žinios tiesiog pasinaudojant kompiuteryje esančios programinės įrangos pažeidžiamumais. Nuo tokių problemų kompiuterį apsaugosite tik patikimos antivirusinės programos pagalba, todėl kompiuterių saugumo ekspertai rekomenduoja nelaukti, kol sumanūs kibernetiniai sukčiai ras būdą paveikti jūsų kompiuterį, ir apsaugoti savo duomenų privatumą įrašant antivirusinę programą.

Malware virusai dažniausiai yra naudojami vykdyti nelegalią veiklą aukos kompiuteryje ir taip pasipelnyti. Tokios programos gali vogti asmeninę informaciją, pavyzdžiui, prisijungimo duomenis, kreditinės kortelės kodus, arba bandyti užšifruoti aukos kompiuteryje esančius failus ir priversti jų savininką sumokėti išpirką. Tačiau yra ir mažiau kenksmingų programų, tokių kaip reklaminės programos (angl. adware), arba naršyklės užgrobėjai (angl. browser hijackers), kurių paskirtis – rodyti reklaminį turinį vartotojų kompiuteriuose ir uždirbti iš kiekvieno vartotojo, susigundžiusio paspausti ant tokių reklamų. Be to, beveik kiekviena kenkėjiškų programų grupei priskiriama programa turi savybę deaktyvuoti antivirusines programas, siekiant užkirsti kelią pašalinimui. Be abejonės, tokie sudėtingi virusai gali automatiškai save atnaujinti, parsiųsti į kompiuterį daugiau kenkėjiškų programų ir sukelti rimtą pavojų kompiuterio sistemos saugumui.

Malware virusų raida

Pirmasis malware viruso variantas pasirodė 1986, kuomet du broliai iš Pakistano sukūrė programėlę, žinomą „Brain” pavadinimu. Ji yra laikoma pirmuoju pasaulyje kompiuteriniu virusu, galinčiu paveikti IBM operacinę sistemą. Šį virusą buvo galima platinti tik diskų pagalba, o patekęs į kompiuterį, jis vartotojui siųsdavo įkyrius pranešimus. Kitas, jau žymiai stipresnis kompiuterinis virusas pasirodė 1992, ir buvo panašus į šių dienų virusus. Šio viruso pavadinimas buvo „Michelangelo”. Sprendžiant iš sulauktų nusiskundimų kiekio, šis virusas sugebėjo paveikti ir pažeisti failus beveik 20 tūkstančių vartotojų kompiuteriuose.

Kompiuterių saugumo ekspertai pastebėjo akivaizdų kenkėjiškos programinės įrangos pagausėjimą maždaug 2000-taisiais metais. Pasirodė pirmieji modernūs virusai, tokie kaip kompiuteriniai kirminai arba Trojanai. Paveiktieji kompiuteriai buvo prijungiami prie vadinamųjų „botnet” tinklų ir paverčiami pelno sukčiams generavimo mašinomis.

Šiandien kompiuterinių virusų kūrėjai yra itin pažengę ir kuria daug sudėtingesnius kompiuterinius virusus. Pranešama, jog nuo 2005 metų skirtingų virusų variantų kiekis išaugo nuo 1 iki 96 milijonų. Gana įspūdingas skaičius, tiesa?

Būdai, kuriais kenkėjiška programinė įranga patenka į kompiuterį:

Virusai gali plisti daugybe skirtingų būdų. Štai vieni populiariausių malware virusų platinimo metodų:

  • Nelegalios bei užkrėstos internetinės svetainės. Nelegalūs internetiniai puslapiai visuomet buvo laikomi pagrindiniais kenkėjiškos programinės įrangos platintojais. Dauguma tokių puslapių yra pornografinio pobūdžio, tačiau kenksmingų failų bei nuorodų galima aptikti ir internetiniuose žaidimų portaluose, failų dalinimosi svetainėse, arba net visiškai legaliuose puslapiuose, žinoma, tik tokiu atveju, jei juos paveikti sugebėjo internetiniai sukčiai.
  • Užkrėsti elektroniniai laiškai bei jų priedai. Įprastai, šis virusų platinimo būdas vykdomas iš „botnet” tinklų, iš kurių įvairiems kompiuterių vartotojams siunčiami elektroniniai laiškai. Šių apgaulingų laiškų paskirtis – apgauti kompiuterių vartotojus bei priversti juos manyti, jog laiškas atkeliavo iš patikimos kompanijos ar valstybinės įstaigos, o tuomet įtikinti juos atidaryti failus, prisegtus prie laiško. Šiandien kibernetiniai sukčiai aukoms išsiunčia tūkstančius tokių apgaulingų laiškų, nes net ir žinodami apie tokį virusų platinimo būdą vartotojai dažnai apsigauna ir atveria saugiai atrodančius, tačiau kenkėjiškus elektroninius laiškus, siunčiančius viruso vykdomąjį failą.
  • Kenksmingos reklamos. Kenksmingos programos gali būti reklamuojamos per apgaulingas iššokančiąsias reklamas, bei parsisiųstos paspaudus ant suklastotų nuorodų. Tokios reklamos dažnai siūlo vartotojams atsinaujinti programinę įrangą, sudalyvauti internetinėje apklausoje arba nusipirkti pageidaujamų prekių pigiau. Deja, vos tik vartotojas susigundo paspausti ant tokios reklamos, virusas patenka į kompiuterį ir pradeda nelegalią veiklą.
  • Kiti virusai. Tam tikrų rūšių virusai gali parsisiųsti bei įdiegti papildomus virusus kompiuterio savininkui to nežinant. Taip dažniausiai elgiasi Trojan virusai, kurie kompiuterio sistemoje kurie laiką elgiasi pasyviai, tačiau po tam tikro laiko gali parsisiųsti itin pavojingą virusą, pavyzdžiui, failus šifruojantį virusą (angl. ransomware).

Kenkėjiškos programinės įrangos atakos požymiai

Vienas akivaizdžiausių požymių, leidžiančių suprasti, jog kompiuterį paveikė kenkėjiška programa, yra apgaulingų apie grėsmę kompiuterio saugumui įspėjančių žinučių arba melagingų perspėjimų pasirodymas kompiuterio ekrane. Tokiu atveju greičiausiai esate paveiktas vienos iš šių kenkėjiškų programų:

Programos, kurios patenka į pirmąją kenksmingų programų grupę, yra skirtos sukelti išgąstį kompiuterio vartotojui ir priversti jį manyti, jog kompiuterį paveikė pavojingi virusai, kuomet iš tiesų tokia programa tiesiog siekia įtikinti vartotoją įsigyti kokią nors netikrą bei nenaudingą antivirusinę programą. Antroji programų grupė parodo vienintelį pranešimą, kuriame rašoma, jog norėdamas toliau naudotis kompiuteriu arba prieiti prie savo failų, vartotojas privalo sumokėti išpirką.
Jei jus vargina pasikartojantys interneto peradresavimai ir norėdami patekti į vieną interneto puslapį esate nukreipiami į visiškai kitokius puslapius, arba jei jūsų ekrane pasirodo daugybė įkyrių internetinių reklamų, tai – ženklas, jog jūsų kompiuterį paveikė viena iš tokių programų:

Šios nepageidaujamos programos kuriamos tam, jog jų kūrėjai gautų pelną iš trečiųjų šalių rėmėjų, mokančių už vartotojų paspaudimus ant reklamų. Tokios programos arba rodo iššokančiąsias reklamas, arba reklamjuostes, arba integruoja rėmėjų nuorodas į internetinės paieškos rezultatų puslapius. Vartotojui paspaudus ant tokių reklamų, įvyksta nukreipimai į trečiųjų šalių puslapius. Daugybė tokių programų nėra laikomos kenkėjiškomis, tačiau jų veikla yra gana įkyri, be to, minėtieji peradresavimai gali priversti vartotoją apsilankyti nepatikimose ar net pavojingose internetinėse svetainėse.
Lėtas kompiuterio darbas, iššokantys klaidų pranešimai, stringančios programos arba neveikiančios antivirusinės programos – tokie simptomai padeda suprasti, jog kompiuteryje veikia kenkėjiška programa. Deja, nustatyti, kokios rūšies yra tokia programa, gali būti sudėtinga, nes tokiais požymiais pasižymi beveik visų šių programų veikimas:

Kiekviena šių programų gali ženkliai sulėtinti kompiuterio veiklą todėl, jog savo veiklai vykdyti ji pasitelkia kompiuterio resursus. Be to, tokios programos gali nesunkiai sustabdyti kompiuterio apsaugos programų veiklą ir tokiu būdu bandyti apsaugoti save tam, jog liktų kompiuterio sistemoje. Atminkite, jog šių simptomų ignoravimas gali sukelti didesnių problemų, pavyzdžiui, santaupų banko sąskaitoje praradimo arba asmeninės informacijos nutekėjimo. Galiausiai, tokios programos, būdamos kompiuterio sistemoje, susilpnina jo atsparumą kitiems virusams, todėl jie gali nesunkiai patekti ir pakenkti jūsų kompiuterio sistemai.

Malware kategorijai priklausančių programų pavyzdžiai

PC Optimizer Pro. Ši programa gali būti priskiriama ir prie „netikrų kompiuterio optimizavimo programų” kategorijos, nes ji save pristato kaip programą, galinčią pagerinti kompiuterio darbo efektyvumą, tačiau iš tiesų ji nieko naudingo nedaro. Ši programa imituoja kompiuterio skenavimą ir praneša apie neegzistuojančius pavojus kompiuterio saugumui bei kitas problemas, dėl kurių kompiuteris neva veikia lėtai. Vos tik ši programa įtikina vartotoją, jog reikia sutvarkyti tokias problemas, ji atveria internetinį puslapį, kuriame galima įsigyti pilną programos versiją. Žinoma, pirkti tokios programos nereikėtų, nes tokia programa greičiausiai nepadės pagerinti jūsų kompiuterio našumo.

Locky virusas. Tai vienas pavojingiausių virusų pasaulyje. Šiuo virusu užkrėtus kompiuterį, visi failai bei duomenys užkoduojami specialaus šifravimo algoritmo pagalba, o juos atgauti galima tik sumokėjus didelę išpirką. Šio viruso padarytos žalos negalima atitaisyti jokiomis priemonėmis ar failų dešifravimo programomis. Toks virusas plinta elektroniniais laiškais; aukoms jis pristatomas kaip Word arba JavaScript formato failas.

DNS Unblocker. Nors dauguma reklaminių programų negali kompiuteriui padaryti žalos, vis dėlto DNS Unblocker viruso reikėtų vengti. Visų pirma, jis gali siųsti daugybę iššokančiųjų reklamų bei integruoti jas į puslapius, kuriuose vartotojas mėgsta lankytis. Antra, šios reklamos gali sukelti peradresavimus į kenkėjiškas interneto svetaines, be to, šiai programai egzistuojant jūsų kompiuteryje, ji galės rinkti informaciją apie jūsų veiklą internete ir dalintis šia informacija su trečiosiomis šalimis.

Kaip pašalinti malware?

Patikimiausias bei saugiausias būdas pašalinti kenksmingas programas – naudoti antivirusinę programą. Tik patikrinę kompiuterį su automatine virusų šalinimo programa galėsite aptikti malware tipo programas ir visus su jomis susijusius failus nešvaistydami savo laiko. Atminkite, jog kai kurie galingi virusai gali bandyti sustabdyti jūsų antivirusinę programą ir neleisti jai veikti. Tokiu atveju siūlome elgtis taip:

  1. Įrašykite antivirusinę programą iš naujo. Pabandykite pervadinti jos vykdomąjį failą ir tik tuomet ją paleisti;
  2. Perkraukite kompiuterį ir paleiskite jį „Safe Mode” rėžimu, o tuomet įdiekite antivirusinę programą;
  3. Pabandykite įdiegti kitą antivirusinę programą;
  4. Susisiekite su savo antivirusinės programos kūrėjais ir praneškite apie iškilusią problemą. Jie padės jums ją išspręsti, be to, greičiausiai padėsite jiems patobulinti savo programinę įrangą.

Naujausi malware virusai

Informacija buvo atnaujinta: 2016-08-08

Skaityti kitomis kalbomis

Malware virusų pašalinimo programos
Palygink