Kaip pašalinti netikrą antivirusinę

parašė Alice Woods - - Atnaujinta | Tipas: Netikros antivirusinės programos

Netikros antivirusinės programos (kartais vadinamos rogue anti-spyware) – tai programinė įranga, kuri vargiai gali padėti vartotojui išvalyti bei apsaugoti kompiuterį nuo virusų. Į šią kategoriją papuolančios programos gali būti priskiriamos ir kenksmingų programų ar net virusų grupėms. Pagrindinis netikrų antivirusinių programų tikslas – nepastebėtai patekti į numatytą kompiuterį, išvesti į ekraną įkyrius bei gąsdinančius saugumo pranešimus, bei įtikinti vartotoją nusipirkti pilną tokios programos versiją, kuri neva gali pašalinti sistemoje esančius užkratus. Deja, dažniausiai vienintelė grėsmė kompiuterio saugumui tebūna pati „antivirusinė” programa.

Parsisiuntus netikrą antivirusinę programą, iš pradžių vartotojas gali neatkreipti dėmesio, jog šioji veikia įtartinai. Tokios programos dažnai būna sukurtos taip, jog atrodo lyg tikros ir profesionalios antivirusinės, tačiau nesvarbu, kaip profesionaliai atrodo jų grafinė vartotojo sąsaja, jų duombazėse trūksta daugybės virusų aprašymų, todėl jos tiesiog negali aptikti ir pašalinti daugumos pavojingų programų. Daugeliu atveju tokios programos pateikia saugius sistemos komponentus kaip neva kenksmingus failus, ir įtikinėja vartotoją, jog juos reikia nedelsiant pašalinti. Tokiu būdu apgaulingos antivirusinės programos bando įtikinti vartotoją įsigyti programų licenzijas. Vos tik programišiai gauna užmokestį, jie deaktyvuoja tokią programą nustatytam laikotarpiui. Deja, anksčiau ar vėliau tokia virusinė programa vėl ima veikti ir gąsdinti vartotoją, reikalaudama daugiau pinigų.

Pašalinti netikras antivirusines programas svarbu ne tik dėl to, jog jos yra įkyrios, bet ir dėl to, jog jos į kompiuterį gali parsiųsti tikrų virusų. Be to, tokios „antivirusinės” gali rinkti informaciją apie kompiuterio vartotoją ir paversti kompiuterio vartotoją tapatybės vagysčių auka. Be abejonės, tokie virusai lėtina kompiuterio darbą ir neleidžia jam normaliai veikti. Bet kuris į netikrų antivirusinių programų kategoriją patenkantis virusas gali būti pašalintas su legaliomis ir patikimomis antivirusinėmis programomis.

Kokiu būdu galite įsidiegti netikrą antivirusinę programą?

Dažniausiai apgaulingos antivirusinės įsibrauna į vartotojo kompiuterį be jo leidimo. Žemiau pateiksime pavyzdžius, kaip tokios apgaulingos programos patenka į kompiuterio sistemą:

Virusus platinančios reklamos. Daugybė netikrų antivirusinių plinta per užkrėstas reklamas, kurios dažniausiai pasirodo vartotojui apsilankius nepatikimame internetiniame puslapyje, tačiau tam tikrais atvejais gali būti parodytos ir legaliose svetainėse. Tokios reklamos dažnai rodo apgaulingas žinutes, pranešančias apie neva kompiuteryje esančias problemas ar virusus, kuriuos reikia pašalinti. Nenuostabu, kodėl tiek daug vartotojų patiki tokiomis reklamomis ir spaudžia ant reklamoje įterpto „Sutaisyti kompiuterį” paveiksliuko. Tuomet vartotojas nukreipiamas į programos atsisiuntimo puslapį.

Kenksmingi el. pašto priedai. Programos, patenkančios į netikrų antivirusinių kategoriją, gali plisti elektroniniu paštu. Patariame neatverti elektroninių laiškų bei jų priedų, jei nepažįstate žmogaus, kuris jį jums atsiuntė. Be to, atminkite, jog nusikaltėliai užmaskuoja programą įvairiais būdais, ir, ne taip kaip anksčiau, nesiunčia virusų .exe formatu. Šiais laikais virusą įmanoma perduoti .JS, .DOC, .PDF, ar .ZIP failo pavidalu.

Kiti virusai. Į kompiuterį įdiegti netikrą antivirusinę programą gali ir kiti virusai, tokie kaip trojanai, kompiuteriniai kirminai, be to, į sistemą jas įrašyti galima backdoor viruso pagalba. Tokie virusai tarsi atveria duris nusikaltėliams ir leidžia jiems į aukos kompiuterį įrašyti ką tik panorėjus.

Kaip veikia tokios rogue programos?

Apgaulingos antivirusinės siekia įtikinti vartotojus, jog kompiuteriui bei jame saugomiems duomenims neva gresia didelis pavojus ir kad norint išvengti liūdnų pasekmių, reikia tuoj pat pašalinti virusus, o tai galima padaryti tik su pilna antivirusinės programos versija. Sėkmingai patekusi į vartotojo kompiuterį, apgaulinga programa gali:

  • Uždrausti prieigą prie tam tikrų internetinių puslapių (dažniausiai – susijusių su kompiuteriniu saugumu). Tokiu būdu virusas bando neleisti vartotojui sužinoti, kas iš tiesų nutiko kompiuteriui ir tokiu būdu siekia apsaugoti save nuo pašalinimo.
  • Inicijuoti pakartotinius sistemos skenavimus ir rodyti gąsdinančius pranešimus. Iš pradžių gali pasirodyti, jog tokia antivirusinė programa iš tiesų skenuoja kompiuterį ir ieško kenksmingų failų, tačiau dažniausiai tai – tik imitacija. Galutinis sistemos skenavimo rezultatas vis vien bus toks pats – sistema užkrėsta daugybe virusų, kuriuos reikia šalinti. Jei kompiuterio vartotojas nekreips dėmesio į programos rezultatus, ji ir toliau siųs įkyrius pranešimus ir trukdys naudotis kompiuteriu.
  • Sukelti naršyklės peradresavimus į puslapį, kuriame galima įsigyti programos licenziją. Tokią veiklą virusas inicijuoja siekdamas priversti vartotoją išleisti pinigus veltui.
  • Lėtinti kompiuterį bei priversti jį strigti. Tam, jog sustiprintų užkrėsto kompiuterio įvaizdį, netikra antivirusinė privers kompiuterį strigti, lėtins jo darbą, arba net netikėtai išjungs veikiančias programas.

Nepatikimos bei pavojingos antivirusinės programos:

AdProtect. Tai netikra antivirusinė programa, kuri į kompiuterį dažniausiai įdiegiama Zlob trojano pagalba. Ši programa siunčia melagingus pranešimus apie pavojų kompiuterio sistemai ir verčia vartotoją manyti, jog kompiuteris smarkiai užkrėstas. Vienintelis šios programos tikslas – įtikinti vartotoją nusipirkti programos licenziją.

Security Defender. Ši apgaulinga anti-šnipinėjimo programa pirmą kartą buvo pastebėta 2011 metais. Akivaizdu, jog ši programa nėra profesionali ir negali apginti vartotojo kompiuterio nuo virusų. Pašalinti ją yra gana sudėtinga, nes patekusi į kompiuterį, skirtingai nei įprastos programos, ji neįrašo automatinio išdiegimo vedlio. Ją pašalinti galima su patikima antivirusine programa.

Antivirus 7. Tai visiškai apgaulinga programa, žadanti apsaugoti vartotojo kompiuterį, bet iš tiesų ji gali tik paversti jį dar labiau pažeidžiamu. Šis virusas neturi jokios duomenų bazės, kurioje galėtų saugoti virusų aprašymus, todėl akivaizdu, jog jis negali aptikti kenksmingų programų. Kaip ir kitos netikros antivirusinės programos, Antivirus7 rodo įkyrius pranešimus ir ragina vartotoją nusipirkti pilną programos versiją.

Kaip pašalinti šios kategorijos virusus?

Neverta pasikliauti įkyriomis antivirusinėmis, kurios siunčia vieną įkyrų pranešimą po kito ir įvairiais būdais ragina nusipirkti pilną jos versiją. Tokia agresyvi pardavimų taktika būdinga tik apgaulingoms antivirusinėms programoms. Kaip ir minėjome, savarankiškai tokias programas pašalinti gali būti itin sunku arba net neįmanoma. Todėl siūlome saugiai ištrinti jas bei su jomis susijusius failus pasitelkus profesionalią antivirusinę programą. Mūsų komanda rekomenduoja naudoti arba FortectIntego, arba SpyHunter 5Combo Cleaner virusų šalinimo programą. Deja, kompiuteryje veikianti kenksminga programa gali neleisti jums įdiegti vienos ar kitos programos, todėl tokiu atveju atlikite šiuos žingsnius:

  1. Perkraukite kompiuterį Safe Mode with Networking režimu, o tuomet parsisiųskite antivirusinę programą;
  2. Pakeiskite parsisiųstos antivirusinės programos įdiegimo vedlio pavadinimą, ir paleiskite ją.

Naujausi rogue anti-spyware virusai

Informacija buvo atnaujinta: 2016-10-21

Skaityti kitomis kalbomis

Failai
Netikrų antivirusinių pašalinimo programos
Palygink