Užkardos

parašė Jake Doevan - - Atnaujinta | Tipas: Užkardos

Užkarda – tai kompiuterinė programa, kuri yra atsakinga už saugų interneto ryšį bei bendrą kompiuterio apsaugą. Būtent ji kontroliuoja visų išeinančių ir įeinančių duomenų srautą ir užtikrina, kad neatsirastų ryšių su nepatikimais išoriniais prietaisais. Užkarda papildo antivirusinių įrankių veiklą ir teikia papildomą apsaugą nuo kompiuterinių įsilaužėlių bei jų sukurtų virusų.

Yra keli užkardų tipai. Galite išsirinkti labiausiai jūsų poreikius atitinkančią programą. Kadangi kasdien atsiranda vis pavojingesnių ir didesnius nuostolius sukeliančių virusų, užkarda tapo neatsiejama kompiuterio apsaugos dalimi. Pagrindinis jos privalumas – apsaugoti prietaisą nuo įvairaus pobūdžio virtualiųjų išpuolių.

Net jei ir turite antivirusinę bei antišnipinėjimo programų rinkinį, naivu tikėtis, kad jų pakaks išvengti virusų atakų. Patys naujausi užkratai, pavyzdžiui, programos-vagys, geba pralaužti antivirusinės programos naudojamus apsaugos skydus, tad užkarda gali likti vienintelė viltis išvengti užkrato invazijos.

Užkardų veikimo ypatumai

Užkardų veikimas labiausiai koncentruotas į interneto tinklą bei jo ir jūsų prietaiso sąveiką. Kitaip tariant, ši programa tikrina išeinančių ir įeinančių internetinių duomenų srautą. Tokiu būdu ji gali aptikti nepatikimus failus, tokius kaip .exe failus, kurie savyje perneša itin grėsmingus virusus. Jei įeinantys duomenys kelia įtarimų ir neatitinka pagrindinių saugumo reikalavimų, programa iš karto nutraukia duomenų siuntimą.

Taip pat užkardos turi ir kitų privalumų: vartotojai gali lengvai keisti nustatymus. Tokiu būdu, vartotojams paliekama teisė spręsti, kaip tvarkyti aptiktus failus. Galite lengvai „įgalinti“ ar „blokuoti“ atitinkamų duomenų įeigą. Taip pat galite ir tvarkyti išeinančių duomenų srautą. Ši savybė suteikia daugiau lankstumo kovojant su virtualiaisiais užkratais.

Atitinkamos užkardos pateikia ataskaitas apie kasdienį duomenų srautą bei aptiktus įtartinus failus. Nesijaudinkite, išmaniosios technologijos nėra jūsų stiprioji pusė. Programa, nustatyta pagal gamyklinius parametrus, užtikrins tinkamą apsaugą bei užblokuos galimus virusus.

Užkardų tipai

Interneto vartotojai dažniausiai gali rasti dviejų tipų užkardas, sukurtas programinės įrangos ar aparatinės įrangos pagrindu. Pateikiame pagrindinius šių užkardų bruožus.

Aparatinės įrangos užkardos. Šio tipo užkardos yra integruotos į plačiajuosčius maršrutizatorius. Jas taip pat galite įsigyti atskirai. Šios užkardos padeda palaikyti saugų interneto ryšį. Šį tipą yra labiausiai pamėgę individualūs vartotojai. Tad jos dažniausiai sutinkamos namų tinkle. Jos apsaugo iki keturių prietaisų vienu metu. Įmonėms siūlomos galingesnės užkardos, galinčios kontroliuoti didesnį galingesnių kompiuterių skaičių.

Kelios skirtingų gamintojų užkardos – vienas iš pasirinkimų tvarkant tinklą, apimantį keliasdešimt įrenginių. Šio tipų užkardos pasižymi lengvu bei patogiu valdymu. Bet to, jos yra žymiai atsparesnės kibernetiniams išpuoliams. Tačiau jų paprastumas ir forma turi atitinkamų trūkumų. Šios užkardos nėra apsaugotos nuo mechaninių pažeidimų. Jei keičiant nustatymus netikėtai nutrūks elektros tiekimas, visi jūsų nustatymai bei atnaujinimai bus prarasti.

Programinės įrangos užkardos nereikalauja papildomos įrangos. Pastarųjų pasirinkimas gali atrodyti priimtinesnis skubantiems vartotojams, bei neketinantiems pirkti brangias programs. Tereikia atsisiųsti bei įsidiegti programą. Naujesniuose kompiuteriuose galite rasti jau įdiegtas užkardas. Papildoma apsauga – didelis pranašumas. Vartotojai taip pat gali laisvai keisti šių programų nustatymus atitinkamai pagal jų poreikius ir lūkesčius. Taip pat jos leidžia pridėti naujas funkcijas.

Galite nustatyti, kad programa kontroliuotų tam tikro tinklalapio srautą arba praneštų apie atitinkamus įeinančius failus. Lyginant su aparatinės įrangos užkardomis, šio tipo programos yra lengviau bei patogiau atnaujinamos, jums nebūtina keisti atitinkamų pagrindinės kompiuterio plokštės detalių. Taip pat galite rinktis iš plataus šio tipo nemokamų užkardų spektro. Kalbant apie jos trūkumus, jei kompiuteriniai įsilaužėliai įsilaužia į operacinę sistemą, jie gali lengviau sugadinti ar tiesiog išjungti šią užkardą, kadangi ji yra įdiegta operacinėje sistemoje.

Duomenų paketo filtravimo principai

Atsižvelgiant į šių programų įvairovę internete, užkardos skiriasi savo veikimo ypatumais bei duomenų nuskaitymo technologijomis. Žemiau pateikiame keturis pagrindinius veikimo principus:

  1. Duomenų paketo filtras. Tai vienas iš populiariausių bei labiausiai paplitusių tinklo apsaugos būdų, kitaip dar vadinamas kaip užkarda „be nustatytos būsenos“. Šis filtras naudoja sukurtą šabloną tam, kad nustatytų ar TCP/IP ryšys (angl. transmission control protocol/internet protocol – duomenų perdavimo protokolas) yra saugus. Pagrindinis šio filtro trūkumas ¬ jis nekontroliuoja viso duomenų įeigos proceso. Pro jį galį lengviau patekti kenksmingi failai, atrodantys kaip legalūs sisteminiai elementai. Šios programos yra konfigūruojamos įprastiniu būdu, tad kai kuriems vartotojams tai gali sukelti nepatogumų. Siūlome rinktis labiau automatizuotas užkardas.
  2. Tinklo sietuvai. Šios programos pasižymi automatinio filtravimo savybe, leidžiančia nuskaityti bei ištiri gautus bei persiųstus tinklo duomenis. Atitinkamų šablonų pagalba užkarda didesnį dėmesį teikia atitinkamų programų siunčiamam duomenų srautui. Nors šis būdas ypač veiksmingas užtikrinant patikimesnę internetinio tinklo apsaugą, jis neigiamai veikia kompiuterio spartą. Jūsų įrenginys ženkliai sulėtėja ir reikalauja daugiau laiko įprastų komandų vykdymui.
  3. Tarpiniai serveriai. Šis metodas leidžia užkardoms užšifruoti įeinančių ir išeinančių duomenų kodus, tam kad paslėptų tikrąjį interneto IP adresą. Dauguma užkardų naudoja kelis minėtus būdus, kad užtikrintų patikimesnę apsaugą.

Mes paminėjome tik pagrindinius duomenų nuskaitymo metodus. Ne tik svarbu apsaugoti įrenginį nuo virtualiųjų užkratų, bet ir užtikrinti, kad šios programos nevaržytų jūsų naršymo įpročių bei nedarytų neigiamos įtakos jūsų kompiuterio veiksmingumui. Renkantis užkardą, svarbu apsvarstyti bei išsiaiškinti lūkesčius, apgalvoti, kiek galite skirti atitinkamai programai, o taip pat atsižvelgti į asmeninius kompiuterio naudojimo įgūdžius. Kitų vartotojų patarimai taip pat gali jums padėti apsispręsti.

Kodėl yra svarbu įsidiegti užkardą?

Jei praleidžiate daug laiko internete darbo ar laisvalaikio tikslais, antivirusinė programa nėra pakankama priemonė apsisaugoti nuo virusų. Pastaruoju metu kibernetiniai nusikaltėliai įsilaužia į legalias programas be tinklalapius. Tad jei jums aktuali jūsų duomenų apsauga, būtina naudoti kelias prevencines bei apsaugos priemones.

Atsižvelgiant į tam tikrų virusų sudėtingą konstrukciją bei veikimo būdus, vien tik antivirusinė programa ar užkarda neapsaugos sistemos nuo užkratų. Svarbu naudoti šių programų derinį. Nepamirškite, kad jų veiksmingumas taip pat priklauso nuo duomenų atnaujinimo.

Jei išsirinkote programas, kurios neatsinaujina automatiškai, tai turite padaryti patys bei kasdien. Taip pat reguliarūs operacinės sistemos atnaujinimai neturėtų likti išimti.

Naujausios programinės įrangos apžvalgos

Informacija buvo atnaujinta: 2016-10-20

Skaityti kitomis kalbomis

Failai
Programos
Palygink