Kaip pašalinti spamo platinimo įrankius

parašė Linas Kiguolis - - Atnaujinta | Tipas: Spamo platinimo programos

Spamą platinantys virusai – tai nelegalios programos, kurias pasitelkia melagingų el. žinučių siuntėjai norėdami greitai išsiųsti šimtus žinučių iš anksto numatytiems gavėjams. Dauguma tokių beverčių el. pašto žinučių reklamuoja įvairius vaistinių pasiūlymus, siūlo įsigyti daiktų kopijas, o taip pat yra naudojamos fišingo tikslams. Fišingas yra vienas didžiausių pavojų, kylančių žmonėms, mėgstantiems domėtis gautose el. pašto žinutėse esančiu turiniu. Apgaulingos nepageidaujamos žinutės gali būti pripildytos pavojingų nuorodų, užkratą nešančių laiško priedų, ir panašių dalykų. Atvėrus tokias nuorodas vartotojas gali būti nukreiptas į pavojingus internetinius puslapius arba tiesiog per kelias sekundes įdiegti virusą į kompiuterį ir jį aktyvuoti. Siūlome nepasitikėti elektroninio pašto laiškais, kuriuos jums siunčia nepažįstami asmenys. Šiandien daugybė el. pašto paslaugų teikėjų siūlo patikimus spamo filtrus, tačiau esant reikalui siūlome naudotis papildomomis nuo spamo apsaugančiomis priemonėmis, o kompiuterį apsaugoti antivirusinės programos pagalba.

Tam, jog viskas atrodytų paprasčiau, spamo platinimo priemones galima apibūdinti kaip programas, galinčias vienu metu dirbti su daugybe elektroninio pašto adresų. Tokios programos gali į žinutes automatiškai įterpti siuntėjo sugalvotą tekstą, įterpti antraštes, poraštes, ir kitokius komponentus, o tuomet išsiųsti jų kopijas šimtams ar net tūkstančiams gavėjų. Daugybėje pasaulio šalių spamo platinimo priemonės yra nelegalios, o jų siunčiamos nepageidaujamos žinutės laikomos kenksmingomis. Statistika rodo, jog vienas iš dviejų pasaulyje išsiunčiamų melagingų el. laiškų yra skirtas užkrėsti aukos kompiuterį su kokiu nors virusu. Likę brukalai pateikia reklaminę medžiagą, pavyzdžiui, siūlo apsilankyti lošimo namuose, numesti svorio su neva stebuklingų mitybos programų pagalba, įsigyti vaistų ir kitokių „išskirtinių” produktų.

Su spamu siejamas ir terminas „referral spam,” reiškiantis spamą, kuris pasirodo Google analytics nuorodų pavidalu. Ši spamo platinimo taktika kelia galvos skausmą internetinių svetainių savininkams, nes neleidžia tikslingai vertinti Google Analytics duomenų. Toks spamas gali priversti vartotoją apsilankyti nepatikimuose puslapiuose. Ši taktika remiasi pakartotiniu kreipimusi į svetainę iš kito puslapio, pateikiančio nuorodą į ją. Teisingai pasinaudojus šia technika, galima užteršti Google Analytics lenteles ir į jas įterpti norimas nuorodas. Akivaizdu, jog internetinių puslapių savininkai domisi, kas kelia jų svetainių populiarumą, todėl gali neapgalvotai spustelėti ant tokios Google Analytics pasirodžiusios nuorodos. Tokiu būdu šlamšto skleidėjai skatina žmones apsilankyti tam tikrose svetainėse, kitaip tariant, nukreipti lankytojus į iš anksto numatytus puslapius. Nors Google Analytics duomenų papildymas spamu nėra laikomas kenksmingu, vis dėlto sufalsifikuota informacija apie niekada jūsų svetainėje neapsilankiusius lankytojus ne tik iškreipia lankytojų statistiką ir gali suklaidinti neatidų vartotoją bei priversti jį priimti klaidingus su svetainės tvarkymu susijusius sprendimus, bet ir priversti jį apsilankyti kenkėjiškose svetainėse. Laikykitės atokiau nuo tokių nuorodų. Atpažinti tokį spamą galite pažvelgę į Bounce skiltį – joje rezultatas ties įtarimą keliančia nuoroda dažniausiai bus maksimalus – 100%, o štai vidutinę vizito trukmę (avg. session duration) laukelyje rezultatas bus itin mažas.

Šiek tiek istorijos apie elektronines šiukšles

Spamas, arba elektroninės šiukšlės, pirmą kartą pasirodė maždaug 1978-taisiais, kuomet Digital Equipment Corporation kompanijoje dirbantis rinkodaros specialistas Gary Thuerk išsiuntė el. kvietimus išbandyti naują kompiuterio modelį beveik 400 žmonių.

Vis dėlto didesnis šlamšto platinimo atvejis žymi 1994-tuosius metus, kuomet teisininkų pora ėmė reklamuoti savo paslaugas el.paštu. Pora siūlė pagalbą norintiems susitvarkyti imigracijai į JAV reikalingus dokumentus. Šis elektroninio šlamšto platinimo atvejis yra geriau žinomas „Žalios kortos šlamšto” pavadinimu, ir padėjo šiai teisininkų porai padidinti klientų ratą. Po kelių metų pora išleido knygą pavadinimu „Kaip praturtėti informacijos greitkelyje.

Šiandien daugybė kompiuterių vartotojų susiduria su agresyviomis elektroninio šlamšto kampanijomis, kurių tikslas – įtikinti vartotojus apsilankyti tam tikruose puslapiuose bei didinti rodmenis lankytojų skaitliuke. Pastebėta, jog daugiausia nukreipiančiųjų nuorodų šlamšto atakų paveikia WordPress puslapius.

Ženklai, padėsiantys jums atpažinti elektroninį šlamštą:

  • Apgaulingas siuntėjo elektroninis paštas. Šlamšto siuntėjai dažnai susikuria bei naudoja tokius el.pašto adresus, kurie atrodo lyg priklausantys patikimų kompanijų darbuotojams arba net pažįstamiems asmenims.
  • Akį traukianti eilutė laiško temoje.
  • Laiško žinutė. Spamo platinimo įrankiai kuria žinutes, pripildytas reklaminio turinio, todėl dažniausiai jos atrodo itin patraukliai. Deja, tokiose žinutėse gali būti nuorodų, nukreipiančių vartotoją į trečiųjų šalių puslapius – tiek legalius, tiek kenksmingus. Be to, el.pašto šiukšlės dažnai atkeliauja kartu su nesaugiais priedais – atsisiųsti bei atverti jų nerekomenduojame!
  • Nenurodytas atgalinis siuntėjo el. pašto adresas.
  • Akivaizdžiai pateiktas „Atsisakyti prenumeratos“ (Unsubscribe) mygtukas. Šis mygtukas itin dažnai maskuoja kenksmingą nuorodą, todėl nespauskite ant jo! Nenorėdami gauti laiškų iš tam tikro siuntėjo, verčiau sukurkite atitinkamą filtrą el.pašte.

Elektroninį šlamštą platinančių virusų pavyzdžiai:

1st Mass Mailer – tai šlamšto platinimo priemonė, dar žinoma Mass Mailer pavadinimu. Ji pristatoma kaip itin galinga programa, leidžianti platinti individualizuotas el.pašto žinutes. Deja, šią programą pasitelkti gali ir blogų intencijų turintys žmonės, todėl jos pagalba galima platinti ir kenksmingas žinutes. Ši programa leidžia sukurti vidinę duomenų bazę ir į ją įkelti norimus el. pašto adresus.

Rankings-analytics.com šlamštas. Tai vienas iš Google Analytics duomenis iškreipiančio šlamšto pavyzdžių. Pastebėjus šią nuorodą Google Analytics lentelėse, neskubėkite ant jos spausti, antraip galite būti nukreipti į įtartinus puslapius. Verčiau sukurkite filtrą, jog ši nuoroda nebepasirodytų tarp rezultatų ir negadintų teisingų Analytics statistikos duomenų.

Kaip apsisaugoti nuo šlamšto keliamų pavojų?

Deja, nuo kibernetinių šiukšlių apsisaugoti nėra paprasta. Daugelio mūsų elektroninius paštus galima rasti internete, todėl spamo siuntėjai gali siųsti į juos ką tik panorėję. Deja, elektroninio pašto paslaugas teikiančios kompanijos ne visuomet spėja sukurti atitinkamus filtrus ir apsaugoti vartotojų el.pašto dėžutes nuo šlamšto, todėl būkite budrūs ir gerai pagalvokite prieš atverdami ką tik pašto dėžutę pasiekusius laiškus. Atminkite, jog tokie laiškai dažnai nekelia įtarimo ir atrodo gan patikimai, o atvėrus kenksmingą laiško priedą ar nuorodą jūsų kompiuterį apsaugoti gali tik antivirusinė programa. Todėl jei dar neapsaugojote savo kompiuterio, būtinai apsvarstykite šią galimybę. Mūsų komanda rekomenduoja naudoti šias antivirusines programas: FortectIntego arba SpyHunter 5Combo Cleaner. Daugiau apie virusus, kuriuos spamo pagalba platina sukčiai, skaitykite čia: trojanai, netikros antivirusinės programos bei išpirkos reikalaujantys virusai.

Naujausi spamo platinimo įrankiai

Informacija buvo atnaujinta: 2016-10-19

Skaityti kitomis kalbomis

Failai
Spamo platinimo įrankių pašalinimo programos
Palygink