Kaip pašalinti naršyklės įskiepius

parašė Linas Kiguolis - - Atnaujinta | Tipas: Naršyklės įskiepiai

Naršyklės įskiepiai (dar vadinami naršyklės plėtiniais) – tai kompiuterio programos, galinčios praplėsti interneto naršyklės funkcijas. Atitinkami įskiepiai veikia tik su tam tikromis interneto naršyklėmis, o jei šios nėra įdiegtos į kompiuterio sistemą, įskiepis negalės veikti. Didžioji dauguma naršyklės įskiepių į naršyklę prideda papildomą įrankių juostą, arba veikia kaip apsipirkinėjimo bei internetinės paieškos asistentai. Įrašius įskiepį, vartotojas netrukus pastebės naršyklėje atsiradusius naujus mygtukus, įrankių juostas, žymas, ar tokias funkcijas, kaip reklamų blokavimas. Kai kurie įskiepiai yra nematomi, nes neturi grafinės sąsajos. Vis dėlto daugelį įskiepių galima aptikti gana lengvai, ir tai padaryti svarbu, nes kai kurie jų pasižymi kenksmingomis funkcijomis.

Pluginus galima suskirstyti į dvi kategorijas – kenkėjiškus bei visiškai saugius ir legalius įskiepius. Kenkėjiškosios įskiepių versijos yra itin panašios į šnipinėjimo programas, reklamines programas arba naršyklės užgrobėjus, ir gana dažnai pasižymi panašiomis funkcijomis. Jie gali patekti į kompiuterį be vartotojo žinios ir nesuteikti tiesioginės išdiegimo parinkties. Kai kurios tokių naršyklės plėtinių versijos plinta kartu su legaliais naršyklės plėtiniais, todėl gali apgauti vartotojus ir nepastebėtos likti kompiuterio sistemoje.

Legalūs naršyklės įskiepiai yra nekenksmingi, be to, gali būti labai naudingi. Puikūs tokių įskiepių pavyzdžiai – Google Toolbar, MSN Search Toolbar, Macromedia Flash Plugin arba Adobe Acrobat Reader.

Skirtumai tarp legalių bei kenkėjiškų naršyklės įskiepių

Legalūs naršyklės plėtiniai veikia taip, jog pagerintų ar palengvintų vartotojo naršymo seansus pridedant įvairių papildomų funkcijų. Deja, nelegalių bei kenkėjiškų naršyklės priedų įdiegimas gali turėti neigiamos įtakos vartotojo naršymui, nes tokie priedai gali:

  • Pridėti daugiau naršyklės įskiepių bei priedų, kurie, deja, dažniausiai taip pat būna pavojingi;
  • Pakeisti numatytąjį naršyklės puslapį bei paieškos sistemą be vartotojo sutikimo;
  • Įterpti daugiau mygtukų į naršyklės įrankių juostą bei pakoreguoti žymų/mėgstamiausių puslapių sąrašus;
  • Integruoti nuorodas, reklamjuostes, bei panašų turinį į interneto puslapius;
  • Peradresuoti vartotoją į iš anksto numatytus puslapius kaskart, kai vartotojas įveda pageidaujamą internetinio puslapio adresą į užklausos juostą, arba netikėtai atverti įkyrias reklamas naujuose naršyklės languose arba skirtukuose;
  • Kaupti vartotojo neidentifikuojančią informaciją, įskaitant vartotojo naršymo įpročius, pomėgius, naršymo istoriją, ir panašiai. Surinkta informacija iš karto siunčiamą į nuotolinį duomenų serverį;
  • Sukelti rimtų problemų normaliam interneto naršyklės funkcionavimui.

Apibendrinant galima pasakyti, jog daugelis kenkėjiškų naršyklės įskiepių trukdo vartotojui ramiai naršyti internete, sukelia peradresavimus, siunčia nesuskaičiuojamą kiekį įkyrių internetinių reklamų, neleidžia apsilankyti tam tikruose interneto puslapiuose, ir panašiai. Nors tokia veikla nėra žalinga, vis dėlto ji gali neleisti vartotojui netrukdomam pasiekti norimą informaciją internete. Be to, kai kurie įskiepiai gali paveikti ir kompiuterio sistemą bei joje esančias programas, kitus įskiepius. Tai gali sukelti interneto naršyklės veiklos sutrikimus, klaidos pranešimų pasirodymą, ir panašias problemas. Kenkėjiški naršyklės įskiepiai gali paveikti Internet Explorer, Safari, Google Chrome, Mozilla Firefox, bei kitas gerai žinomas interneto naršykles.

Kokiu būdu galima įsirašyti kenkėjišką naršyklės įskiepį?

Piktybiniai naršyklės įskiepiai neplinta taip, kaip įprasti virusai. Jie nėra platinami Trojos arklių pagalba ar panašiais būdais. Jie gali patekti į kompiuterio sistemą nepastebimai, o tai jie gali padaryti keliais skirtingais būdais:

  • Kai kurie kenkėjiškų naršyklės įskiepių platintojai apgauna vartotojus pristatydami savo produktus kaip ypatingai naudingas bei reikalingas programas, pavyzdžiui, galingus internetinės paieškos variklius arba patikimus reklamų blokatorius. Įprastai vartotojai parsisiunčia bei įdiegia tokius įskiepius manydami, jog jie padės jiems pagerinti naršymo kokybę. Apmaudu, tačiau dažniausiai tokie įskiepiai pasirodo ne tik esantys visiškai nenaudingi, bet ir pavojingi.
  • Yra daugybė nemokamų programų, kurios platina piktybinius naršyklės plėtinius. Tokie plėtiniai pristatomi kaip naudingi programinės įrangos papildymai. Verta žinoti, jog pašalinus tokius pagrindinę programą, su kuria buvo įrašyti nepageidaujami įskiepiai, pastarieji dažniausiai lieka kompiuterio sistemoje.
  • Reklaminės programos, naršyklės užgrobėjai, ir panaši potencialiai nepageidaujama programinė įranga taip pat stengiasi priversti vartotojus įdiegti įvairius neaiškios reputacijos plėtinius. Tokie plėtiniai gali būti panaudoti blogiems tikslams.
  • Dalis pavojingųjų naršyklės plėtinių gali patekti į kompiuterio sistemą per Internet Explorer ActiveX Controls arba per tam tikrus interneto naršyklės pažeidžiamumus. Nepatikimų įskiepių kūrėjai platina juos per kenkėjiškus interneto puslapius arba iššokančiųjų reklamų pagalba. Jei vartotojas netyčia paspaudžia ant tokių reklamų arba apsilanko nepatikimuose puslapiuose, kompiuterio sistema gali būti pažeista. Tokiu atveju vartotojas dažniausiai nė nepastebės, jog atsitiko kažkas blogo, nes ekrane nepasirodys programos įdiegimo vedlys, neiššoks jokia lentelė ar perspėjimas.

Geriausiai žinomi kenksmingų įskiepių pavyzdžiai

Yra daugybė plėtinių, kurie laikomi kenkėjiškais. Žemiau pateikti pavyzdžiai parodys, kokios erzinančios tokios programos gali būti.

Total Dating Guide yra vienas nemaloniausių naršyklės įskiepių. Save jis pristato kaip naudingą įrankį, galintį pagerinti naršymo seansų kokybę. Šis įskiepis gali patekti į jūsų kompiuterį jums to nežinant, nes jis plinta su kitomis programomis. Patekęs į kompiuterį, jis siūlo naudotis tam tikra interneto paieškos sistema ir į naršyklę prideda neva naudingus mygtukus. Šis naršyklės įskiepis gali koreguoti minėtosios paieškos rezultatus ir įterpti daugybę reklamų, be to, rodyti įkyrias iššokančiąsias reklamas.

Boggles.co yra trečiųjų šalių naršyklės priedas, kuris veikia su Internet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox ir kitomis interneto naršyklėmis. Šis įskiepis teigia, jog Boggles.co yra patikimas paieškos puslapis, tačiau juo pasitikėti neverta. Pasirodo, šis įskiepis seka vartotoją, kokiuose puslapiuose jis lankosi, ko ieško, bei kokias programas jis yra įdiegęs į savo kompiuterį. Surinktą informaciją šis įskiepis siunčia į nuotolinį serverį. Įdomu tai, jog įskiepis gali automatiškai save atnaujinti nė neprašant vartotojo sutikimo. Jis aktyvuojasi kaskart paleidus kompiuterį.

Istbar yra parazitiškas naršyklės įskiepis, sukurtas nukreipti vartotojus į nepageidaujamus ir net kenksmingus internetinius puslapius. Šis naršyklės įskiepis yra dažnai reklamuojamas internetiniuose puslapiuose, kurie skirti tik suaugusiesiems. Dar šis įskiepis platinamas kaip papildomas trečiųjų šalių programų komponentas, todėl vartotojai gali jį įsirašyti to nepastebėję.

Nepageidaujamų naršyklės įskiepių šalinimas

Kenkėjiškos naršyklės įskiepių versijos primena kenksmingas kompiuterines programas, galinčias patekti į kompiuterio sistemą be vartotojo žinios, įrašyti papildomas programėles, rinkti informaciją bei vykdyti kitokią netoleruotiną veiklą. Daugeliu atvejų, kenkėjiškus įskiepius pašalinti rankiniu būdu yra pernelyg sudėtinga.

Tam, jog pašalintumėte įtartinus naršyklės įskiepius, rekomenduojame naudoti patikimas antivirusines programas. Tokios programos automatiškai patikrint kompiuterio sistemą bei praneš jums apie sistemoje esančius nepageidaujamus ar pavojingus failus bei programas. Tokios programos virusus aptinka pasikliaudamos specialiais algoritmais bei nuolat pildomomis virusų duombazėmis, todėl svarbu antivirusinę programą atnaujinti kaskart pasirodžius naujiniui. Mes rekomenduojame naudoti šias programas: FortectIntego, Malwarebytes.

Jei antivirusinė įranga negali aptikti viruso, tokiu atveju siūlome susisiekti su antivirusinės programos kūrėjais, arba pabandyti jį pašalinti patiems.

Naujausi pluginai

Informacija buvo atnaujinta: 2016-08-08

Skaityti kitomis kalbomis

Pluginų pašalinimo programos
Palygink