Kaip pašalinti crakus

parašė Linas Kiguolis - - Atnaujinta | Tipas: Crakai

Crakai – tai nelegalios programos, kurių pagalba atrakinamos pilnos programų versijos ar panaikinami kiti nustatyti apribojimai. Virusai, kurie lietuviškai dar vadinami kaip laužyklės, būna įvairių tipų: kai kurie iš jų generuoja registracijos kodus, kiti gali modifikuoti programas, į jų kodą pridėdami papildomus registro įrašus, failus ar panašius komponentus. Tokios programos taip pat gali pašalinti originalių programų apribojimus ir taip leisti sukčiams nemokamai jomis naudotis. Žargoniškai jos yra vadinamos „nulaužtomis” programomis. Daugelyje šalių tokių programų naudojimas yra nelegalus ir gali užtraukti netgi teisinę atsakomybę. Anot saugumo ekspertų, crakų naudojimas yra pavojingas ir tuo, kad tokios programos gali būti naudojamos virusų platinimui. Taigi, naudodami nelegalias žaidimų ar kitų programų versijas, jūs rizikuojate savo kompiuterio ir asmeninių duomenų saugumu. Virusai gali taikytis į jūsų slaptažodžius, prisijungimo duomenis, taip pat gali pradėti naudoti jūsų kompiuterio resursus nelegaliam virtualių pinigų (bitkoinų ir kt.) generavimui ar DDOS atakoms.

Crakų tipai:

Populiariausi tarp crakų – aktyvavimo kodų generatoriai (angl. keygen), programų sąranką pataisančios programos (angl. patch), modifikuoti programų leistuvai (angl. loader). Aptarkime šiuos crakų tipus individualiai:

  • Keygen. Šis terminas šifruojamas kaip „key generator” arba programos aktyvavimo rakto generatorius. Tai kompiuterio programa, kuri generuoja serijos numerius ir registracijos kodus reikalingus programai aktyvuoti. Tokios programos gali būti licencijuotos arba nelegalios. Pastarosios sukurtos nemokamam programų aktyvavimui, nors jų sugeneruoti kodai gali būti nefunkcionalūs, o patys crakai užkrėsti virusais.
  • Patch crakai naudojamos programų atnaujinimui ir kitų papildymų įrašymui kompiuteryje. Šiuos nelegalius įrankius dažniausiai kuria programišiai, siekiantys legaliomis, tačiau mokamomis programomis naudotis už dyką. Crakų dėka, koreguojami programų kodai, pridedant papildomus failus, vykdomąsias programas bei kitus komponentus, tam, kad programa veiktų kaip numatyta originaliai. Taip „pataisytos” programos gali sukelti kompiuterio veiklos sutrikimų bei pakenkti bendram sistemos stabilumui.
  • Loader leistuvai yra crakai, kurios modifikuoja programų įrašymo eigą. Vietoje to, kad imtųsi programos apsaugos panaikinimo, šios programos stengiasi ją apeiti. Tokie įrankiai ypač populiarūs nelegaliai įrašinėjant žaidimus.

Kodėl pavojinga naudoti nelegalią programinę įrangą?

Nenuostabu, jog internete galima rasti begalę nelegalių programinės įrangos versijų. Dažnas vartotojas yra įsitikinęs, jog naudodamas tokias programas sutaupo laiko ir pinigų. Tačiau nevertėtų pamiršti ir tam tikrų rizikos faktorių:

  • Autorinių teisių pažeidimas. Daugelyje pasaulio šalių nelegalus programinės įrangos naudojimas yra draudžiamas įstatymiškai. Kai kuriose valstybėse už tokią veiklą gali tekti susimokėti didelę baudą ar net patekti į kalėjimą. Labai retais atvejais nelegalių programų naudojimas nėra teisiškai apibrėžtas.
  • Asmeninės informacijos praradimas. Programišiai gali naudoti nelegalią programinę įrangą patekimui į jūsų kompiuterį. Taip nutikus, gali būti ištrinta ar užkoduota kietajame diske esanti informacija, dažnai be galimybės ją atgauti.
  • Kenkėjiškos programos.Nulaužtos” programos neretai platinamos kartu su virusais ir kitomis kenkėjiškomis programomis. Nors nemaža dalis tokių nepageidaujamų virusų yra pakankamai nepavojingi, kiti gali rimtai pakenkti jūsų kompiuteriui, pavogti jūsų banko duomenis ar kitą slaptą informaciją.
  • Peradresavimas į nepatikimus tinklapius. Dažniausiai nelegalias programas galima aptikti nepatikimuose internetiniuose puslapiuose. Šios svetainės būna pilnos įvairaus reklaminio turinio, įkyrių reklamų bei nuorodų į kitus virusais užkrėstus puslapius.
  • Kompiuterio veiklos sutrikimai ir sistemos stabilumo problemos. Naudodami nelegalią programinę įrangą tikriausiai neapsieisite be sistemos sutrikimų. Kompiuterio sulėtėjimas ir sistemos klaidos tai tik keletas problemų su kuriomis gali tekti susidurti naudojant tokias programas.
  • Programų atnaujinimo problemos. Piratinė programinė įranga neturi automatinės atnaujinimų paieškos funkcijos, todėl norėdami turėti naujausią programos versiją vartotojai yra priversti ir toliau lankytis nelegaliose svetainėse. Tokie apsilankymai gali į kompiuterį pritraukti papildomų virusų ir kenkėjiškų programų.

Ką dar svarbu žinoti apie crakus?

Deja, tačiau milijonai žmonių visame pasaulyje naudojasi nelegaliomis programomis. Dauguma jų žino, jog tokias programas naudoti ir kurti yra nelegalu ir taip darydami jie dirba išvien su programišiais, kurie jas kuria ir platina internete. Tačiau vartotojai nežino, jog kai kurie programišiai gali dirbti ne tik jų labui. Atsisiuntus kenkėjišką programos versiją gali nukentėti kompiuteryje esantys duomenys; sistemoje gali atsirasti papildomų virusų ir nepageidaujamų programų. Kad tokių pavojų išvengtumėte, nelegalios programinės įrangos NENAUDOKITE. Tačiau jei jau atsisiuntėte tokią aplikaciją į savo kompiuterį, sekite žemiau nurodytus žingsnius:

  1. Išinstaliuokite nelegalią programą iš kompiuterio;
  2. Nuskenuokite sistemą patikimą antivirusine įranga.

Atminkite, jog net ištrynus piratines programas iš kompiuterio negalite būti tikri jo saugumu. Pavojingi failai, įrašyti kartu su nelegalia programa gali slėptis sistemoje, todėl nė neverta bandyti tokių komponentų ištrinti iš kompiuterio savarankiškai. Geriausiai būdas įsitikinti, jog sistemoje neliko kenkėjiškų failų – skenuoti sistemą profesionalia anti-šnipinėjimo ar antivirusine programa. Tinkamai išanalizuoti kompiuterį jums gali padėti FortectIntego arba Malwarebytes virusų šalinimo įrankiai.

Naujausi crakų virusai

Informacija buvo atnaujinta: 2016-08-09

Skaityti kitomis kalbomis

Failai
Crakų pašalinimo programos
Palygink