Kaip pašalinti AOL virusą

parašė Linas Kiguolis - - Atnaujinta | Tipas: AOL virusai

AOL virusas yra kenksmingas kompiuterinis užkratas, skirtas paveikti vartotojus per AOL Instant Messenger programą (dar žinomą kaip AIM) bei kitas „America OnLine“ programas. Įprasta šio kompiuterinio užkrato versija veikia panašiai kaip trojanas ar kompiuterinis kirminas. Pastarieji skiriasi savo techninėmis savybėmis, bet pagrindinis jų tikslas – slapta patekti į kompiuterį bei pavogti asmeninius vartotojų duomenis, pavyzdžiui elektroninės bankininkystės prisijungimo slaptažodžius. Patekęs į kompiuterį, AOL užkratas įrašo kiekvieną klaviatūros spustelėjimą bei seka kitą vartotoją veiklą. Tokiu būdu, virusui nesunku pavogti konfidencialią informaciją. Taip pat užkratas gali būti naudojamas ir kaip nuotolinio prisijungimo įrankis. Natūraliai gali kilti klausimas, kaip šis virusas plinta. Jo platinimo būdai nesiskiria nuo failus užšifruojančių virusų (angl. ransomware) ar trojanų plitimo variacijų. AOL virusas gali patekti į kompiuterį per užkrėstus e. laiškų priedus ar internetines nuorodas, kurios gali būti persiųstos per AOL Instant Messenger programą. Anksčiau šis virusas galėjo paveikti tik Microsoft Windows operacinę sistemą, tačiau laikui bėgant, šis virusas vis dažniau aptinkamas Mac vartotojų kompiuteriuose. Pastaruoju metu AOL virusų skaičius ženkliai krito, vis dėlto būkite budrūs ir nespauskite ant neaiškių nuorodų per AIM programą. Jei vis dar naudojate šią programą, turėtumėte įdiegti į kompiuterį patikimą antišnipinėjimo programą. Platesnę informaciją apie apsaugos programas surasite „Programinės įrangos“ skyrelyje.

Ką AOL virusas daro paveiktame kompiuteryje?

Kaip jau minėta, AOL virusas yra itin pavojinga kompiuterinio užkrato forma, kuri gali sukelti itin nemalonių padarinių. Užkratui įrašius jūsų e. pašto, kitų internetinių paskyrų, prisijungimo prie banko sąskaitos slaptažodžius, vėliau ši informacija persiunčiama kibernetiniams sukčiams. Šie duomenys gali būti ne tik naudojami norint išvilioti pinigus iš jūsų sąskaitos, bet ir padėti sukčiams įsilaužti į tam tikras paskyras. Be abejonės, atsiranda daug galimybių, kur panaudoti tokią informaciją. Nustatyta, kad AOL virusas taip pat veikia paties kompiuterio veiksmingumą. Užkratui patekus į operacinę sistemą, jos efektyvumo lygis gali smarkiai kristi, svarbios programos gali neatsiversti. Galų gale, kompiuteris gali tapti visiškai nebenaudojamu. Naudodamasis apsaugos spragomis, užkratas į kompiuterį gali įrašyti žymiai pavojingesnių virusų. Yra keletas šio viruso versijų, tačiau dauguma jų siekia:

  • pavogti paskyrų prisijungimo slaptažodžius bei panašią informaciją, taip pat ir UIN – „Universal Internet Number“ (universalus internetinis numeris). Jis yra naudojamas ICQ interneto pokalbių programoje (sudėtinė AOL programos dalis). Virusui surinkus reikiamą informaciją, ji yra persiunčiama į nuotolinės prieigos serverį.
  • platinti įvairias potencialiai kenksmingas reklamines žinutes. Šis virusas gali būti naudojamas ir DoS (distributed-denial-of-service), t.y. trukdymo naudotis kompiuteriu išpuoliams vykdyti.
  • slapta įrašinėti pokalbius.
  • užkrėsti kontaktų kompiuterius. Kadangi virusas plinta per internetines nuorodas, jūsų kontaktuose esantys žmonės gali gauti žinutę su užkrėsta nuoroda. Įsitikinę, kad tai jūs siuntėte žinutę, jūsų draugai gali spustelti ant nuorodos. Per kelias minutes virusas išplinta jų operacinėse sistemose ar įdiegia papildomus virusus.
  • rinkti informaciją ape AOL bei ICQ programas. Užkratas nustato kompiuterio IP adresą ir bei renka kitą su operacine sistema susijusią informaciją. Šie duomenys padeda kompiuteriniams sukčiams lengviau prisijungti prie jūsų kompiuterio nuotoliniu būdu.
  • išjungti svarbias programas, kurios gali trukdyti tinkamai virusui veikti.
  • slėpti savo veikimą. Tam, kad vartotojas neaptiktų užkrato, jis geba užmaskuoti savo veikimo procesus bei pagrindinius failus.

Pagrindiniai platinimo būdai

AOL užkratas gali patekti į kompiuterį trimis būdais.

AOL programinės įrangos pažeidžiamumai. Šis platinimo strategija nereikalauja naudoti įrašymo vedlių. Tam, kad sumažintumėte riziką užsikrėsti tokiu virusu, nuolat atnaujinkite AOL bei kompiuterio sistemos apsaugos programas.

Užkrėstos internetinės nuorodos. Jos plinta per AOL Instant Messenger programą. Kaip jau minėjome, jūsų kontaktai gali būti jau užsikrėtę šiuo virusu. Užkratas yra automatiškai platinamas, tad nespustelėkite ant nuorodų, kurios tariamai jus nukreips į pramoginio pobūdžio tinklalapį ar leis peržiūrėti linksmą vaizdo įrašą. Tokios žinutės gali atrodyti svarbios, tačiau tokios kenksmingos nuorodos tiesiog nukreipia vartotojus į kenkėjiškus puslapius arba iškart įdiegti AOL virusą į kompiuterį. Laikykitės nuo tokių nuorodų atokiau!

Kiti kenksmingi failai. AOL virusas sėkmingai plinta su trojanų, operacinės sistemos spragų, šnipinėjančių programų ir panašių virusų pagalba. Norint apsisaugoti nuo tokių kompiuterinių programų, būtina reguliariai tikrinti, ar kompiuteryje nėra pavojingų failų – skenuoti kompiuterio sistemą su antivirusine programa.

Labiausiai paplitusios AOL viruso versijos

Nuo pirminės viruso versijos atsiradimo pradžios jau yra išleista daugybė jo alternatyvų. IT specialistai nustatė, kad dažniausiai aptinkami keli užkrato variantai.

Omerstroke virusas seka vartotojų veiklą AIM žinučių sistemoje. Ši viruso versija renka informaciją apie paskyrų vardus, prisijungimo slaptažodžius bei kodus. Vėliau surinkti duomenys pervedami į nuotolinės prieigos serverį. Nustatyta, kad virusas plinta per apgaulingus programų klaidos pranešimus. Po to, kai virusas patenka į kompiuterį, jis aktyvuojasi kiekvieno kompiuterio perkrovos metu. Be to, aptikti su šiuo virusu susijusius failus yra gana sudėtinga.

ICQ Zap virusas užkrečia AIM programą ir siunčia vartotojui ypatingai daug beverčių žinučių. Tai apsunkina kompiuterio veiklą, sulėtina operacinių procesų spartą, be to, suprastėja interneto greitis.

UIN IP užkratas pažeidžia operacines sistemas trojanų ar jau minėtų netikrų reklaminių pranešimų pagalba. Virusas veikia kaip tarpinis serveris, galintis stebėti aukos susirašinėjimus ir įrašinėti pokalbius Šis virusas nepažeidžia sistemos, tačiau gali tapti asmeninių vartotojo duomenų vagystės kaltininku.

Kaip pašalinti AOL virusą iš kompiuterio?

Apžvelgus bendrus AOL viruso variantų bruožus, tampa aišku, kad jų veikimas mažai skiriasi nuo kitų kenkėjiškų kompiuterinių virusų, tad apsisaugoti nuo jų jums padės antivirusinė arba antišnipinėjimo programa. Pastaroji programa gali padėti pašalinti AOL virusą iš kompiuterio. Kaip jau minėta, bendrą kompiuterio apsaugos programų sąrašą galite surasti „Programinės įrangos“ skyriuje. Patikimiausios iš jų – FortectIntego ir Malwarebytes. Atkreipkite dėmesį, kad virusų kūrėjai dažnai įgyja pranašumą, išleisdami vis pavojingesnius bei kenksmingesnius virusus. Todėl tik jiems paplitus internete, IT ekspertai gali išleisti apsaugos programų atnaujinimus. Būtina nuolat sekti, ar naujiniai nėra išleisti jūsų naudojamai antivirusinei bei antišnipinėjimo programai. Būtent šios programos gali padėti jums apsisaugoti nuo AOL viruso.

Naujausi AOL virusai

Informacija buvo atnaujinta: 2016-08-08

Skaityti kitomis kalbomis

Failai
AOL virusų pašalinimo programos
Palygink