Antivirusinės programos
Antivirusinė programa – tai įrankis, gebantis aptikti ir atpažinti kibernetines infekcijas kompiuteryje bei jas panaikinti. Tokios programos pradėtos kurti dar 1980-ųjų pabaigoje, ir nuo to laiko yra nepaliaujamai tobulinamos. Šių įrankių kūrėjai yra visuomet pasiruošę prisitaikyti prie naujų ir vis sudėtingesnių iššūkių. Galbūt todėl antivirusinės programos tapo neatskiriama šiuolaikinių kompiuterių dalimi.
Kasdien, internete pasirodo apie 390,000 tūkstančių naujų, potencialiai pavojingų programų. Žinoma, daugeliu atvejų, sunkus antivirusinių programų kūrėjų darbas pasiteisina: vartotojai gali jaustis laisviau naršydami internete, būti užtikrintesni dėl savo privatumo bei duomenų saugumo. Tačiau antivirusinių programų sėkmė tuo pačiu motyvuoja kenkėjiškų programų kūrėjus ieškoti būdų, kaip tokią apsaugą apeiti. Kitaip tariant, “kibernetinis karas” tarp antivirusinių programų kūrėjų ir programišių yra nesibaigiantis. Kadangi ir mes esame šio “karo” dalis ir nuolat naudojamės antivirusinių programų paslaugomis, turėtume žinoti ir kaip šios programos veikia, nuo ko saugo ir kokie yra jų trūkumai.
Pagrindinės antivirusinių programų funkcijos:
Kaip jau minėjome, antivirusinės programos turi tris pagrindines užduotis:
- Aptikti kenkėjiškas programas,
- Rastus kenkėjiškus komponentus panaikinti,
- Apsaugoti kompiuterį nuo kibernetinių grėsmių realiu laiku
Tam, kad aptiktų kompiuteryje esančius užkrėstus failus ir programas, antivirusinė programa turi būti aprūpinta galinga skenavimo sistema. Tačiau nevertėtų pamiršti, jog antivirusinėje programoje integravus net pačią įmantriausia skenavimo sistemą, ji bus visiškai neefektyvi be deramos virusų duomenų bazės. Norėdami patikimai veikiančios programos, privalome reguliariai šią bazę atnaujinti, papildydami ją naujais virusų aprašais. Dauguma šiuolaikinių įrankių turi automatinio atnaujinimo funkciją, tad ją aktyvavus nebereikia jaudintis, jog netyčia atnaujinimą pamiršite. Lygiai taip pat galite suplanuoti ir sistemos skenavimą: pasirinkti kaip dažnai ši procedūra bus atliekama, kokios sistemos dalys ar išorinės laikmenos bus skenuojamos.
Kenkėjiškų komponentų pašalinimas dažniausiai atliekamas automatiškai. Tuo tarpu kiti virusų šalinimo įrankiai patalpina rastas problemas “karantine” ir leidžia vartotojui pačiam nuspręsti ar jų panaikinimas būtinas. Tačiau visos antivirusinės sistemos pateikia vartotojui skenavimo rezultatus bei bendrą kompiuterio būklės statistiką. Tai padeda geriau įvertinti esamą situaciją ir, esant būtinybei, imtis tam tikrų veiksmų.
Nors virusų atpažinimas ir naikinimas yra labai svarbios antivirusinių programų savybės, vis dėlto rinkdamiesi naują įrankį, vartotojai pirmiausia vertina tai, kaip programa geba atremti tiesiogines virusų atakas. Daugelio vartotojų manymu, gera antivirusinė programa turėtų saugoti kompiuterį realiu laiku, t.y.: blokuoti potencialiai pavojingus puslapius naršant internete ir pranešti apie užkrėstas programas prieš jas įrašant kompiuteryje. Antivirusinės programos visa tai gali. Bet yra šimtai būdų, kaip kenkėjiškos programos gali patekti į kompiuterį nepastebėtos. Antivirusinių programų trūkumus aptarsime straipsnio pabaigoje.
Antivirusinių programų tipai:
Antivirusinė programa – tai bendrinis terminas, apibūdinantis eilę įvairiausių šiuolaikinių apsaugos mechanizmų, tokių kaip antišnipinėjimo programos, kenkėjiškų programų šalinimo įrankiai, ugniasienės ir t.t. Visi šie individualūs komponentai dažniausiai yra integruojami antivirusinių programų paketuose. Kad ir kaip bebūtų keista, tokios programos patikimiau veikia atskirai. Saugumo ekspertai vietoje visa apimančio programinio paketo verčiau pataria įsigyti keletą patikimų įrankių, pritaikytų konkrečioms problemoms spręsti.
Be šios programinės įrangos, antivirusinių programų kūrėjai taip pat siūlo keletą alternatyvių būdų padėsiančių apsaugoti įrenginius nuo kenkėjų:
Antivirusinės programos “debesyje”
Ši inovatyvi technologija veikia virtualios programinės įrangos principu. Tokios programos gali būti pasiekiamos tik esant interneto ryšiui. Jos beveik neužima vietos kompiuteryje ir nelėtina kompiuterio darbo, nes duomenų analizė vykdoma nuotoliniuose antivirusinių programų kūrėjų serveriuose. Taip pat, naudojantis “debesimi”, kompiuteris gali būti patikrintas keleto gamintojų įranga vienu metu, taip padidinant virusų aptikimo galimybę.
Skenavimas internete
Šis būdas panašus į skenavimą “debesyje”, tačiau internetiniai virusų naikinimo įrankiai savo veikimo principu labiau primina įprastą programinę įrangą. Jų pranašumas yra tame, jog tokios programoms nereikalingi dideli kompiuterio pajėgumai. Be to, internetinės skenavimo programos dažnai leidžia pasirinkti, kokias kompiuterio sritis ištirti. Vis dėlto, prieš pasirinkdami tokį kompiuterio apsaugos būdą turėtumėte būti atsargūs, kadangi internete gausu apgavikiškų programų, kurios tik apsimeta patikima antivirusine įranga ir tik siekia jūsų kompiuterį užkrėsti papildomomis kenkėjiškomis programomis.
Antivirusinių programų trūkumai ir ateities perspektyvos
Kaip jau minėjome anksčiau, antivirusinės programos nėra visagalės, todėl norint tinkamai apsaugoti sistemą, dažnai prireikia papildomos pagalbos. Įsidėmėkite – jokia programa negali užtikrinti šimtaprocentinės apsaugos, todėl nepatartina tokiais įrankiais aklai pasikliauti. Dar vienas antivirusinių programų trūkumas yra tai, jog jos lėtina sistemos darbą. Sistemos ir tinklo darbas sulėtėja pagrinde dėl to, jog tuo pat metu kompiuteryje yra apdorojamas ir analizuojamas didelis kiekis informacijos. Galiausiai, antivirusinės sistemos dažnai užima nemažai kompiuterio atminties, o tai yra dar vienas svarbus aspektas turintis tiesioginės įtakos sistemos veiklai.
Šiuolaikinės apsaugos nuo virusų programos galbūt dar nėra sklandžiausiai ir efektyviausiai veikiančios sistmos, tačiau nepaisant visų jų trūkumų, tai geriausia, ką mes turime. Tad galime tikėtis, jog virusų apsaugos technologijos ateityje tik tobulės ir mes galėsime džiaugtis daug greitesne ir pajėgesne įranga.
Naujausios programinės įrangos apžvalgos
Atsikratyti virusų su Fortect
Nemokama Intego versija
Malwarebytes Anti Malware apžvalga
Informacija buvo atnaujinta: 2016-10-14