5 populiariausios apgavystės, kurių turėtumėte saugotis 2018 metais

Internetiniai sukčiai šiais metais ir vėl tikisi pasinaudoti žmonių patiklumu

Anot naujausios informacijos, patekti į sukčių rankas Internete šiais laikais yra keliasdešimt kartų lengviau nei būti apvogtam gatvėje vidury nakties. Praeiti metai jiems buvo kaip niekada sėkmingi – 2017 metų duomenimis šie nusikaltėliai uždirbo štai tokias pajamas:

  • Iš melagingų pranešimų apie laimėtus loterijų prizus -1.549.109 dolerių;
  • Iš pavogtos asmeninės aukų informacijos – 2.832.030 dolerių;
  • Iš virusų ir turto prievartavimo – 1.513.533 dolerių.

Netikri kompiuterio apsaugos pranešimai, padirbti techninės pagalbos pranešimai ar įvairios melagingos apklausos yra pagrindiniai Internetinių apgavysčių pavyzdžiai, kurie leidžia sukčiams ne tik išvilioti pinigus, bet ir perimti savo aukų asmeninę informaciją.

Šiandien mes apžvelgsime penkias populiariausias Internetines apgavystes, kurios, manoma, kelia didžiausią grėsmę 2018 metais.

Netikras pranešimas Nr. 1: „Jūsų kompiuteryje yra Zeus virusas”

Example of You have a Zeus virus” Tech support scam

Zeus virusas yra laikomas vienu pavojingiausių kompiuterinių virusų. Tai yra finansinę informaciją bandantis perimti Trojanas, kuris Internete plinta jau daugiau nei dešimtmetį. Taigi, nėra jokios nuostabos kodėl būtent jo vardą Internetiniai sukčiai nusprendė panaudoti savo netikrame pranešime.

Vos pasirodęs kompiuterio ekrane, „Jūsų kompiuteryje yra Zeus virusas” pranešimas teigia, kad aukos kompiuteris yra užkrėstas ir kas ji turi kuo skubiau susisiekti su specializuotais Techninės pagalbos specialistais. Jie esą yra vieninteliai, kurie gali pašalinti šį virusąuž 300 JAV dolerių.

Turint omenyje, kad Zeus virusas yra išgalvotas, tai yra gana didelė suma, kurios jūs niekuomet neturėtumėte mokėti. Sukčiai savo aukoms dažniausiai rodo štai tokį pranešimą:

Your Hard drive will be DELETED if you close this page. You have a ZEUS virus! Please call Support Now!. Call Toll-Free: 0800-014-8826 To Stop This Process

2017 metais ši apgavystė įgavo naujų formų. Greta „You Have A ZEUS Virus” pranešimo, Internete buvo galima sutikti ir tokias šio įspėjimo versijas:

  • Windows Detected ZEUS Virus,
  • Windows Defender Alert: Zeus Virus,
  • Security Update Error (Error code 0xB6201879),
  • System Detected Zeus virus.

Apgavystė Nr. 2: „Sveikiname laimėjus Amazon prizą!”

Image of

Kompiuterių specialistai taip pat perspėja vartotojus apie su Amazon kompanija susijusią apgavystę, kuri bando įtikinti savo aukas, kad jos laimėjo tam tikrą prizą. „Congratulations Amazon User” virusas yra itin sena melagystė, kurios tikslas yra išvilioti aukos asmeninę informaciją.

Pranešimas, kuris paprastai pasirodo nerūpestingai naršant Internete, siekia sukurti iliuziją, kad auka netikėtai laimėjo Amazon loterijoje. Jai taip pat yra pateikiamas klausimas, kurio atsakymas paprastai yra žinomas kiekvienam. Deja, tai nėra viskas – toliau aukos yra paprašoma sudalyvauti iš anksto paruoštoje apklausoje ir suvesti savo asmeninius duomenis:

You can choose a PlayStation 4, $1000 Amazon Gift Card, or iPhone 7 plus.
To win all you need to do is to answer the following 4 questions.
Note: 10 randomly chosen users got this invitation and there are only a few prizes left.
You have 1 minute and 36 seconds to answer the following questions before we give the prizes to another lucky user.

Jokiu būdu neatskleiskite nepažįstamiems asmenims savo asmeninės informacijos! Pasisavinti jūsų asmeninius duomenis ir vėliau panaudoti juos piktavališkiems tikslams yra tikrasis šios apgavystės tikslas.

Netikras pranešimas Nr. 3: „Jūs esate laimingasis šiandienos lankytojas!”

Example of

Kaip ir Amazon apgavystė, „You Are Today's Lucky Visitor” pranešimai nėra patikimi. Jeigu toks pranešimas netikėtai informavo jus apie bent vieną iš žemiau išvardytų prizų, rekomenduojame jį ignoruoti:

  • 1000 dolerių vertės Amazon dovanų kortelė;
  • 1000 dolerių vertės Visa dovanų kortelė;
  • 1000 dolerių vertės Walgreens dovanų kortelė;
  • Samsung Galaxy telefonas;
  • iPhone telefonas,
  • kiti brangūs daiktai.

Šiuo atveju kompiuterių nusikaltėliai siekia priversti savo aukas užpildyti melagingą apklausą. Kad nesukeltų per daug įtarimo, jie jose pateikia tiek ir nieko blogo nežadančius, tiek ir asmeninę informaciją bandančius išvilioti klausimus.

Jūs galite pamanyti, jog kuo daugiau apklausų jūs užpildysite, tuo jūsų šansai laimėti tam tikrą prizą išaugs. Deja, mes dar nesutikome žmogaus, kuris būtų gavęs iPhone telefoną ar panašų prizą mainais už užpildytą apklausą.

Apgavystė Nr. 4: Google apsaugos pranešimas

Image of Google Security Warning virus

Google Security Warning virusas yra pavyzdys, kaip sukčiai siekia pasinaudoti savo aukų neišmanymu ir išgąsčiu. Šis virusas paprastai siekia apgauti Windows operacinės sistemos vartotojus, kurie neturi nuovokos, kaip turėtų atrodyti tikras apsaugos pranešimas. Jo tikslas – priversti žmones paskambinti tam tikru numeriu ir už tai apmokęstinti juos tam tikra pinigų suma.

Kad pradėtų rodyti tokį pranešimą, hakeriai į sistemą pirmiausia turi įrašyti adware tipo programą. Užgrobusi naršyklę, ji pradeda rodyti štai tokį pranešimą:

Firewall detecting ‘suspicious’ incoming network connections,we recommend that you click on “Back to Safety.”

Jūs taip pat galite būti informuotas/a apie Zeus virusą ir kitus kompiuterinius virusus. Jei pastebėjote panašų pranešimą savo kompiuterio ekrane, nieko nelaukite ir patikrinkite jį su antivirusine programa. Jokiu būdu neskambinkite jums duotu numeriu!

Virusas Nr. 5: „Microsoft Warning Alert”

Screenshot of

Microsoft Warning Alert pranešimas yra dar vienas Microsoft techninės pagalbos apgavystės pavyzdys, kurio tikslas yra priversti vartotojus paskambinti neegzistuojantiems kompiuterių ekspertams ir išvilioti iš jų pinigus. Tai gali būti padaryta tiek priverčiant aukas sumokėti už neegzistuojančią antivirusinę programą, tiek ir išviliojant iš jų asmeninę informaciją.

Praeitais metais ši apgavystė buvo žinoma dviem skirtingais pavidalais, tačiau labiausiai paplitusi versija yra ši:

** Microsoft Warning Alert **
Malicious Pornographic Spyware/Riskware Detected
Error # 0x80072ee7
Please call us immediately at 0-800-046-5729
Do not ignore this critical alert.

Jeigu pabandytumėte paieškoti šio klaidos kodo Internete, suprastumėte, jog jūs patekote į sukčių rankas. prisiminkite, jog Microsoft neteikia jokių konsultacijų telefonu, ypač tų, kurios yra susijusios su virusų ar kompiuterinių problemų pašalinimu iš sistemos.

Beje, Microsoft visuomet patikrinkite domeno vardą ir įsitikinkite, kad jis priklauso būtent tai kompanijai, kuriai teigia esantis.

Apie autorių
Lucia Danes
Lucia Danes - Virusų tyrėja

Liucija yra tinklalapio Virusai.lt naujienų redaktorė. Per ilgus darbo metus IT industrijoje, jis sukaupė daug žinių, kurios leidžia pateikti aiškius ir suprantamus straipsnius bei kompiuterinių virusų panaikinimo instrukcijas.

Susisiekite su Lucia Danes
Apie kompaniją Esolutions

Skaityti kitomis kalbomis
Failai
Programos
Palygink