JAV senatorius teigia, kad „Apple“ ir „Google“ valdžiai pateikia iššokančių pranešimų duomenis

JAV senatorius Ronas Wydenas Teisingumo departamentui skirtame laiške atkreipė dėmesį į duomenų sekimo problemą

JAV senatorius teigia, kad „Apple“ ir „Google“ valdžiai pateikia pranešimų informaciją

Neseniai JAV senatorius Ronas Wydenas atskleidė sudėtingą valdžios struktūrų vykdomą sekimo formą, kuri įgyvendinama naudojant išmaniųjų telefonų iššokančius pranešimus. Šis sekimas apima įvairių vyriausybių, neapsiribojant vien JAV sąjungininkių, prieigą prie vartotojų duomenų, kuriuos jos gauna iš tokių technologijų gigantų kaip „Apple“ ir „Google“. Iššokantys pranešimai, neatsiejami nuo mūsų kasdienės sąveikos su skaitmeniniais įrenginiais, yra tapę tarytum sekimo įgyvendinimo vartais. Senatorius šiuo klausimu laiške kreipėsi į Teisingumo departamentą[1]:

„Rašau ragindamas Teisingumo departamentą (DOJ) leisti „Apple“ ir „Google“ informuoti savo klientus ir plačiąją visuomenę apie išmaniųjų telefonų programų pranešimų įrašų reikalavimus.“

Šie perspėjimai, kurie informuoja vartotojus apie viską nuo naujų žinučių iki programų atnaujinimų, apdorojami per serverius, priklausančius šioms technologijų įmonėms. Šis procesas netyčia suteikia daug informacijos apie vartotojų sąveiką su įvairiomis programėlėmis, sukurdamas galimą stebėjimo aukso kasyklą.

Senatoriaus R. Wydeno išvados, kurių jis priėjo gavęs 2022 metų tiriamąją informaciją, rodo platesnį ir kur kas labiau į žmonių gyvenimus įsibraunantį stebėjimo mechanizmą, nei buvo buvo manyta iki šiol. Duomenys, gauti iš šių pranešimų, gali atskleisti naudotojų tapatybes, kadangi jie susieja anoniminę sąveiką programose su konkrečiomis „Apple“ ar „Google“ paskyromis.

Susirūpinimą kelia ne tik prieiga prie duomenų, bet ir skaidrumo bei visuomenės informuotumo apie šią praktiką trūkumas. Dauguma išmaniųjų telefonų naudotojų ir net programų kūrėjų nepastebi galimų privatumo pažeidimų, būdingų iš pažiūros nekenksmingiems tiesioginiams pranešimams.

Technologijų įmonės žada didinti skaidrumą

Po nerimą keliančios informacijos atskleidimo, didžiosios technologijų įmonės pateikė savo atsakymus. „Apple“ paskelbė apie ketinimą peržiūrėti savo skaidrumo ataskaitas, kad į jas būtų įtraukta informacija apie tokius vyriausybės prašymus – pakeitimą paskatino viešas šio stebėjimo metodo atskleidimas.

„Google“ atkartojo ganėtinai panašų įsipareigojimą siekti skaidrumo, pabrėždama savo novatorišką vaidmenį skelbiant ataskaitas, kuriose išsamiai aprašomos vyriausybės užklausos dėl naudotojų duomenų. Viešame pareiškime „Google“ teigė[2]:

„Šiuo atveju federalinė vyriausybė uždraudė mums dalytis bet kokia informacija. Dabar, kai šis metodas tapo viešas, atnaujiname skaidrumo ataskaitas, kad pateiktume išsamią informaciją apie tokias užklausas.“

Šis klausimas yra smarkiai susijęs su sudėtingais teisiniais svarstymais. Senatoriaus R. Wydeno susirašinėjimas su Teisingumo departamentu pabrėžia esminį politikos reformos poreikį. Jis teigia, kad reikia leisti technologijų įmonėms, tokioms kaip „Apple“ ir „Google“, atskleisti informaciją apie vyriausybės reikalavimus, kuriuos jos gauna, ypač jei tokie reikalavimai atsiranda iš užsienio subjektų.

Tai apimtų ne tik išsamios statistikos skelbimą, bet ir nuostatą, kad šios įmonės informuotų atskirus vartotojus apie konkrečias duomenų užklausas, susijusias su jų sąskaitomis, išskyrus bet kokius atvejus, kai galioja teisiniai draudimai. R. Wyden pridūrė[1]:

„Šioms įmonėms turėtų būti leista bendrai atskleisti, ar jos buvo priverstos vykdyti šią stebėjimo praktiką, skelbti apibendrintą statistiką apie gaunamų prašymų skaičių ir, nebent teismas laikinai tą draustų, pranešti konkretiems klientams apie jų duomenų reikalavimus. Norėčiau paprašyti, kad DOJ panaikintų arba pakeistų bet kokią politiką, kuri trukdo šiam skaidrumui.“

Valdžiai sunku išlaikyti sveiką pusiausvyrą tarp vartotojų privatumo ir nacionalinio saugumo klausimų

Vyriausybių, naudojančių išmaniųjų įrenginių iššokančius pranešimus stebėjimo tikslais, atskleidimas atkreipia dėmesį į subtilią nacionalinio saugumo ir asmeninio privatumo pusiausvyrą. Tai kelia svarbių klausimų apie technologijų įmonių atsakomybę, siekiant apsaugoti vartotojų duomenis nuo nepagrįsto vyriausybės įsibrovimo į naudotojų asmeninį gyvenimą.

Tokiems subjektams kaip „Apple“ ir „Google“ bandant išgyventi tokioje sudėtingoje aplinkoje, jų taikoma politika ir skaidrumo metodai turės didelės įtakos skaitmeninio privatumo ir naudotojų teisių ateities vaizdui. Norint geriau apsaugoti naudotojų privatumą, reikia bendrų pastangų, kad būtų pakeistos teisės aktų ir politikos sistemos. Teisingumo departamento atsakymas į senatoriaus R. Wydeno laišką bus taip pat labai svarbus nustatant būsimų privatumo apsaugos ir skaidrumo standartų toną.

Ši situacija yra labai svarbus priminimas, kad naudotojus reikia kuo daugiau informuoti apie skaitmeninių technologijų poveikį privatumui. Šiuo metu, kai skaitmeniniai pėdsakai yra plačiai analizuojami, technologijų kompanijų, įstatymų leidėjų ir privatumo gynėjų bendradarbiavimas tampa itin svarbus, siekiant užtikrinti harmoningą skaitmeninių technologijų pažangos ir pagrindinių privatumo teisių išsaugojimo pusiausvyrą.

Apie autorių
Ugnius Kiguolis
Ugnius Kiguolis - Virusų šalinimo ekspertas

Ugnius Kiguolis yra profesionalus virusų tyrėjas ir tinklalapio Virusai.lt įkūrėjas bei vyriausiasis redaktorius. Ugnius sukūrė Virusai.lt portalą 2004 metais, norėdamas informuoti visuomenę apie kibernetinius nusikaltimus.

Susisiekite su Ugnius Kiguolis
Apie kompaniją Esolutions

Šaltiniai
Failai
Programos
Palygink