Dėl naujų vartotojų amžiaus patvirtinimo įstatymų „PronHub“ užblokuota dar dviejose valstijose

Įstatymai, reikalaujantys patvirtinti vartotojų amžių, paskatino „Aylo“ blokuoti prieigą dar 2 valstijose – Montanoje ir Šiaurės Karolinoje

„PronHub“ nebeveikia Montanoje ir Šiaurės Karolinoje

Saugusiųjų svetaines valdantis konglomeratas „Aylo“, kuriam priklauso tokios populiarios svetainės kaip „PornHub“, „RedTube“ ir „Brazzers“, neseniai apribojo prieigą prie šių puslapių naudotojams, esantiems Montanoje ir Šiaurės Karolinoje. Toks sprendimas priimtas atsižvelgiant į naujus šiose valstijose įvestus amžiaus patvirtinimo įstatymus, kurie įsigaliojo nuo sausio 1 dienos.

Įstatymai įpareigoja suaugusiems skirtose svetainėse taikyti griežtus lankytojų iš šių valstijų amžiaus patvirtinimo procesus. Jei šių reikalavimų nesilaikoma, tokias svetaines valdančios įmonės gali būti patrauktos atsakomybėn už nepilnamečiams žalingos medžiagos platinimą, padarytą nepatvirtinus vartotojo amžiaus tinkamumo.

Du įstatymų pakeitimai – „Montana Bill 544“[1] ir „North Carolina's House Bill 8“ – yra iš esmės vienodi: jie leidžia tėvams inicijuoti civilinius ieškinius įmonėms, kurios nesugeba veiksmingai patikrinti savo vartotojų amžiaus. Toks požiūris į teisės aktus sukėlė daug diskusijų apie privatumą ir tokių įstatymų veiksmingumą saugant nepilnamečius.

Atsakyama į naujuosius įstatymus, „Aylo“ taip pat įtraukė ir filmų suaugusiems žvaigždės Cherie DeVille vaizdo žinutę. Joje moteris pabrėžė, jog yra susirūpinusi dėl šių įstatymų, ypač atkreipdama dėmesį į privatumą ir galimą privalomų asmens tapatybės dokumentų patikrinimų neveiksmingumą. Ji taip pat teigė[2]:

„Mūsų vartotojų saugumas yra vienas didžiausių mūsų rūpesčių. Manome, kad geriausias ir veiksmingiausias sprendimas siekiant apsaugoti vaikus ir suaugusiuosius – identifikuoti naudotojus pagal jų įrenginį ir leisti pasiekti pagal amžių ribojamą medžiagą ir svetaines, remiantis šiuo identifikavimu. Kol nebus pasiūlytas tikra išeitis, priėmėme sunkų sprendimą visiškai išjungti prieigą prie mūsų svetainės jūsų valstijoje.“

Abejotinų VPN naudojimas gali sukelti pavojų vartotojų saugumui

Amžiaus tikrinimo įstatymų vykdymas lėmė reikšmingus vartotojų elgsenos pokyčius. Buvo pastebėtas akivaizdus VPN paslaugų naudojimo padidėjimas paveiktose valstybėse. Yra daugybė nemokamų VPN plėtinių, kurie kartais gaunami iš neteisėtų, abejotinų šaltinių. Jie naudojami norint pasiekti tam tikroje vietovėje apribotą turinį, tačiau ne visi VPN yra saugūs.

Pavyzdžiui, plačiai paplitęs netikrų „Chrome“ VPN plėtinių, atsisiųstų daugiau nei 1,5 milijono kartų[3], naudojimas įrodo, kokie pavojai gali laukti neatsargių vartotojų. Šiais plėtiniais buvo manipuliuojama siekiant įsilaužti į vartotojų paieškos rezultatus ir įterpti nuorodas, su kuriomis bendradarbiauja VPN kūrėjai, taip pakenkiant vartotojų internetinės veiklos vientisumui ir saugumui.

Be šių gana nereikšmingų saugumo pavojų, taip pat yra daugybė kenkėjiškai nusiteikusių asmenų, kurie yra pasirengę išnaudoti išaugusius VPN poreikius. Kibernetiniai nusikaltėliai dažnai platina netikras VPN programas, kuriose yra paslėpta informaciją vagiančių kenkėjiškų programų ir kitų įskiepių, o tai gali turėti daug didesnį poveikį vartotojų saugumui.

Ši praktika gali padidinti tapatybės vagystės ir finansinio sukčiavimo riziką vartotojams, norintiems apeiti prieigos prie interneto svetainių apribojimus. Kai kurie vartotojai tiesiog nemoka atskirti teisėtas ir nesąžiningas VPN paslaugas, todėl jie yra itin pažeidžiami kibernetinių nusikaltėlių išnaudojimui.

Be to, situaciją gali dar labiau apsunkinti svetainių atsakas ir besivystanti teisinė sistema, susijusi su šiais įstatymais. Pavyzdžiui, jei suaugusiesiems skirtos svetainės pradeda blokuoti VPN srautą, kad būtų laikomasi valstybės įstatymų[4], vartotojai gali imtis dar rizikingesnių būdų pasiekti užblokuotą turinį.

Dėl tokių pokyčių gali padidėti įvairių pavojingų išteklių naudojimas: pavyzdžiui, tamsiojo interneto (ang. dark web) ar nepatvirtintų trečiųjų šalių svetainių, žinomų dėl nesaugaus turinio. Tokia raida ne tik kelia pavojų atskirų vartotojų saugumui, bet ir turi platesnį poveikį interneto saugumui bei nepilnamečių apsaugai skirtų reguliavimo priemonių veiksmingumui.

Įvairios valstijos pradėjo smarkiau reguliuoti pornografijos svetaines

„Aylo“ sprendimas blokuoti prieigą Montanoje ir Šiaurės Karolinoje yra atspindys to, kas vyksta didesniu mastu. Vis daugiau valstijų ima reguliuoti internetinį turinį suaugusiesiems. Panašūs įstatymai buvo priimti tokiose valstijose kaip Luiziana, Juta, Arkanzasas, Misisipė ir Virdžinija, todėl jose irgi taikomi panašūs prieigos prie svetainių apribojimai.

Pažymėtina, kad Teksaso identifikavimo įstatymas, reikalaujantis papildomų įspėjimų apie pavojų sveikatai suaugusiesiems skirtose svetainėse, šiuo metu yra teismiškai peržiūrimas. Šios valstybinio lygmens iniciatyvos yra platesnio pokalbio apie internetinio turinio reguliavimą dalis, subalansuojant vartotojų saugumą ir privatumą bei būtinybę apsaugoti nepilnamečius nuo potencialiai žalingo turinio.

Neseniai „PornHub“ paskelbta „labai didele internetine platforma“[5] ES dar labiau pabrėžia pasaulinį šios problemos aspektą. Kadangi vis daugiau jurisdikcijų įgyvendina naujas taisykles dėl amžiaus tikrinimo, tokios įmonės kaip „Aylo“ susiduria su iššūkiu prisitaikyti prie sudėtingos ir besikeičiančios teisinės aplinkos. Dėl šios situacijos naudotojai gali ieškoti turinio per mažiau reguliuojamus ir potencialiai rizikingesnius kanalus.

Apie autorių
Ugnius Kiguolis
Ugnius Kiguolis - Virusų šalinimo ekspertas

Ugnius Kiguolis yra profesionalus virusų tyrėjas ir tinklalapio Virusai.lt įkūrėjas bei vyriausiasis redaktorius. Ugnius sukūrė Virusai.lt portalą 2004 metais, norėdamas informuoti visuomenę apie kibernetinius nusikaltimus.

Susisiekite su Ugnius Kiguolis
Apie kompaniją Esolutions

Šaltiniai
Failai
Programos
Palygink