Kokių internetinių sukčių apgaulės schemų saugotis 2017 metais?

Sukčiavimas internete: ko laukti 2017 metais?

Kibernetiniams nusikaltėliams netrūksta fantazijos kurti ir ieškoti vis naujų apgaulės ir sukčiavimo būdų. 2016-aisiais metais išvydome daug skirtingų ir klastingų kibernetinių nusikaltimų. Pavyzdžiui, žmonėms teko susidurti su failus užkoduojančiais virusais, kurie buvo užsimaskavę Tech Support (liet. kompiuterių techninės pagalbos) virusai. Tačiau tai tik ledkalnio viršūnė, kaip sukčiai sugeba išvilioti pinigus ar gauti prieigą prie elektroninės bankininkystės. Nerealu tikėtis, kad šiais metais situacija pagerės. Priešingai, laukiama tik dar sudėtingesnių ir painesnių kibernetinių nusikaltimų. Džiugi žinia ta, kad nuo visų virtualių pavojų padeda apsisaugoti antivirusinės programos, reguliariai atnaujinamos programos, atsarginių duomenų kopijų darymas ir tokios asmeninės savybės, kaip kritiškumas ir atidumas. Pristatome trumpą apžvalgą, kokių kibernetinių apgavysčių galima tikėtis šiais, 2017, metais.

1. Kompiuterių techninės pagalbos virusai

Šio tipo virusai, geriau žinomi kaip „Tech Support Scams“, yra vieni plačiausiai paplitusių kibernetinių apgavysčių būdų, kurie pateikia melagingą pranešimą apie užkrėstą kompiuterį. Kai kurie šių virusų netgi sugeba laikinai užblokuoti kompiuterį ir taip įtikina nukentėjusiuosius apie tariamą pavojų. Tokių Tech Support Scam virusų pavyzdžiai yra „Your computer was automatically blocked“ ir „Admin User is disabled“ virusai. Iš tiesų, mažiau įgudę kompiuterių naudotojai gali lengvai suklysti ir sumaišyti tikrą sistemos pranešimą su apgaulingu. Kita vertus, visada svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad daugelis šių virusų pateikia telefono numerį ar nuorodas į nuotolinės prieigos (angl. remote access) įrankius. Nepamirškite, kad tikri sistemos pranešimai niekada nereikalauja įdiegti jokių programų ar skambinti tam tikrais telefono numeriais. Tokie skambučiai gali kainuoti nežmoniškas pinigų sumas arba nusikaltėliai jums gali pasiūlyti įsigyti tam tikras paslaugas ar programas, tariamai galinčias sutvarkyti jūsų kompiuterio problemas.

2. Sukčiavimas socialiniuose tinkluose

Antroje 2016 metų pusėje, virtualią bendruomenę sudrebino Facebook video virusas, su kuriuo teko susidurti arba bent jį išvysti, teko kiekvienam socialinio tinklo vartotojui. Iš dalies viruso sėkmę nulėmė prigimtinė žmonių savybė – smalsumas. Nusikaltėliai paskleidė kompiuterinį kirminą (angl. worm), kuriame buvo vaizdo įrašas su nukentėjusiojo profilio nuotrauka ir vardu. Tokį vaizdo įrašą vartotojai gaudavo kaip asmeninę žinutę iš savo Facebook „draugo“. Socialiniame tinkle taip pat pradėjo plisti Facebook virusas, o vėliau garsusis Locky ir kiti pavojingi virusai pradėjo naujas kampanijas didžiausiame pasaulio socialiniame tinkle. Kibernetiniai nusikaltėliai taip pat nepaliko ramybėje ir kitų socialinių platformų bei įžengė į Twitter ir Instagram.

3. Netikros investavimo galimybės

Tiek tradicinio, tiek virtualaus verslo savininkai greičiausiai girdėjo apie apgavystes, susijusias su netikrais investavimo pasiūlymais. Norėdami išvilioti pinigus, sukčiai naudoja specialią techniką, kuri leidžia sekti jūsų įvedamą informaciją ir taip įgauti prieigą prie jūsų interneto banko. JAV Vertybinių popierių ir biržos komisija ištyrė vieną tokių atvejų, kai nusikaltėliai sudomino potencialius investuotojus aukštomis palūkanų normomis. Deja, šis „verslas“ buvo neoficialus ir nelegalus, todėl susidomėjusiems teko prarasti nemenkas sumas pinigų. Analitikų duomenimis, visa ši apgavystė kainavo daugiau nei 8 milijonus svarų sterlingų.

4. Apgaulingi elektroniniai laiškai verslo subjektams

Ši apgavystė geriau žinoma kaip „Business Email Compromise (BEC)“ ir yra laikoma viena sudėtingiausių sukčiavimo technikų. Kibernetiniai nusikaltėliai išsirenka tam tikrą kompaniją ir ieško darbuotojų kontaktų. Jie taip pat gali įsilaužti į įmonės elektroninį paštą ir taip sukurti tikrumo įspūdį. Susisiekę su įmonės darbuotojais, jie prašo suteikti svarbią informaciją arba apsilankyti pavojingame tinklalapyje. Būtent tokiu būdu nusikaltėliai gauna prieigą prie įmonės finansinių resursų. Deja, neatidūs darbuotojai, kurie kritiškai neįvertina kiekvieno gauto elektroninio laiško ar nepatikrina gauto netikėto prašymo, gali užkibti ant šio sukčių kabliuko. Visa laime, nusikaltėliams labai retai pavyksta sukurti ir išsiųsti patikimai atrodantį elektroninį laišką. Jų siųstuose laiškuose gausu gramatinių ar rašybos klaidų, modifikuotų logotipų ar trūksta kitos įmonės atributikos.

5. Skolų ir mokesčių rinkimo apgaulė

Artėjant mokesčių rinkimo laikotarpiui, kibernetinio saugumo specialistai įspėja, kad tokio sukčiavimo apraiškų gali padaugėti. Kibernetiniai nusikaltėliai taip pat apsimeta mokesčių rinkėjais, skolinimo bendrovėmis ar kitomis institucijomis bei ragina kuo greičiau padengti įsiskolinimus ar sumokėti tam tikrus mokesčius. Praėjusiais metais buvo užfiksuotas ne vienas tokio nusikaltimo atvejis. Aukos gali sulaukti tiek elektroninio, tiek popierinio laiško, kuriame reikalaujama atlikti nurodytus veiksmus kuo skubiau.

Apie autorių
Julie Splinters
Julie Splinters - Virusų šalinimo specialistė

Julija Splinters yra portalo Virusai.lt naujienų redaktorė. Baigusi anglų kalbos bakalauro studijas, ji nusprendė skirti daugiau laiko savo senam pomėgiui - Japonijos kultūrai - ir pradėjo Rytų Azijos studijas.

Susisiekite su Julie Splinters
Apie kompaniją Esolutions

Skaityti kitomis kalbomis
Failai
Programos
Palygink