Įrankių juostos
Įrankių juosta yra vadinamas horizontalus skirtukas, kuris įrašytas į naršyklę išlieka matomas nepriklausomai nuo to, kokią el. svetainę jūs nusprendėte aplankyti. Dėka grafinės vartotojo sąsajos (angl. graphical user interface arba GUI), įrankių juosta suteikia savo vartotojui galimybę ne tik kontroliuoti Interneto naršyklę, bet ir patogiai pasiekti tam tikrus puslapius ar pagreitinti veiksmus naršymo metu. Daugelis iš mūsų nė nesusimąstydami naudojamės tokiomis funkcijomis kaip „Back“, „Forward“, „Refresh“ ar „Home“, kurios yra įterptos į daugumą Interneto naršyklių. Vis dėlto, programinės įrangos kūrėjai siūlo pasinaudoti daug įvairesnėmis įrankių juostų funkcijomis ir taip „praturtinti“ savo naršymo patirtį. Be Google, Yahoo ar Bing paieškos juostų, jūs taip pat galite įsirašyti privatumui ar kompiuterio apsaugai skirtą įrankių juostą. Kaip tokia programa gali jums pagelbėti? Pagrindiniai šių įrankių palyginimai bei patarimai, kaip išvengti netikrų naršyklės priedų, pateikiami šiame kategorijos aprašyme.
Apsaugos įrankių juostų tipai:
Apsaugos įrankių juostos yra virusų ir kenkėjiškų programų prevencijai skirtos programos, kurios, užuot susikoncentravusios į virusų aptikimą kompiuteryje, stengiasi realiu laiku apsaugoti sistemą. Tai yra papildomą funkciją atliekančios kompiuterio apsaugos programos, kurios dažniausiai yra skirstomos į tris kategorijas:
- Informatyviosios įrankių juostos
- Tikrinimo funkciją turinčios įrankių juostos
- Sprendimus galinčios atlikti įrankių juostos
Pirmoji įrankių juostų kategorija apjungia pačias paprasčiausias įrankių juostas, kurios neturi galimybės tiesiogiai pertraukti vartotojo darbo Internete. Paprastai tokios programos informuoja vartotojus apie viešai prieinamą svetainės informaciją, tokią kaip domeno pavadinimas, registracijos data, šalis ir t.t. Vis dėlto, ši informacija yra patariamojo pobūdžio, todėl pagrindinė jos funkcija yra padėti vartotojui pačiam nuspręsti, kiek patikima yra jo lankoma svetainė. Tokios įrankių juostos paprastai yra rekomenduojamos labiau patyrusiems kompiuterių vartotojams, kurie sugeba tinkamai įvertinti jiems pateikiamą informaciją. Jei informatyviosios įrankių juostos pateikta informacija bus ignoruojama arba tinkamai neįvertinta, yra didelė tikimybė, kad kompiuteris bus užkrėstas. Anot naujausių tyrimų, daugiau nei 45% tokias įrankių juostas naudojančių vartotojų pateko į sukčių rankas. Tai leidžia daryti išvadą, jog tokio tipo įrankių juostos yra mažiausiai patikimos.
Tikrinimo funkciją turinčios įrankių juostos pasižymi efektyvesniu darbu – šiuos įrankius naudojančių vartotojų tarpe pasitaikė 38% nelaimingųjų, kurie buvo įtikinti atskleisti savo asmeninę informaciją arba įsirašyti į kompiuterį kenksmingą programą. Nors šis procentas atrodo gana didelis, šio tipo įrankių juostos yra laikomos efektyvesniais kompiuterio apsaugos įrankiais, kadangi jos automatiškai tikrina vartotojo lankomas svetaines ir jų turimus sertifikatus. Atsiradus bent menkiausiems neatitikimams, vartotojas yra įspėjamas, kad jo lankoma el. svetainė yra nesaugi. Tokios svetainės dažniausiai siekia pasisavinti savo aukų asmeninę informaciją, tokią kaip slaptažodžiai ir kiti duomenys.
Efektyviausiu darbu pasižymi sprendimus galinčios atlikti įrankių juostos. Anot naujausios informacijos, jų sėkmės rodiklis siekia net 67%, todėl nėra jokios nuostabos, kodėl tiek daug perspektyvių antivirusinių programų kūrėjų pasirinko šio tipo įrankių juostas kaip papildomas savo programų funkcijas. Skirtingai nei informatyviosios ar tikrinimo funkciją turinčios įrankių juostos, sprendimus galinčios atlikti įrankių juostos gali pačios užblokuoti joms įtartinai atrodančias svetaines. Be to, dažna tokio tipo įrankių juosta pateikia raudonos ar panašios spalvos pranešimą ir ataskaitą apie svetainės patikimumą, joje besislepiančius virusus ir panašias problemas. Nepaisant to, siekdami apsaugoti savo kompiuterį nuo virusų, jūs neturėtumėte pasikliauti vien tik šiomis programomis. Virusų prevencijai jūs taip pat turėtumėte naudoti antivirusines programas.
Apsaugos įrankių juostos ir kompiuterio apsaugos programos. Ką pasirinkti?
Iš pirmo žvilgsnio apsaugos įrankių juostos atrodo kaip gana efektyvūs virusų prevencijos įrankiai. Vis dėlto, jos neturėtų būti naudojamos vietoje antivirusinių, anti-spyware ir panašaus tipo programų. Kaip jau minėjme, tokios programos turėtų būti naudojamos tik kaip papildomą funkciją atliekančios sistemos apsaugos priemonės, nes jos negali užtikrinti visokeriopos sistemos apsaugos. Nors jos ir gali padėti jums išvengti nesaugių svetainių, tik antivirusinė ar anti-spyware programa gali padėti jums apsisaugoti nuo el. laiškais plintančių virusų, tokių kaip programos-vagys. Be to, apsauginės įrankių juostos nesugeba aptikti nemokamose programose besislepiančių „papildomų komponentų“, kurie paprastai yra atsakingi už nepageidaujamusžų sistemos nustatymų pasikeitimus. Galiausiai, atsisiuntus užkrėstą failą ar programą į kompiuterį, įrankių juosta negalės jo pašalinti. Tokią funkciją turi tik antivirusinės, anti-malware ir panašaus tipo programos, kurios privalo būti kiekviename kompiuteryje.
Pavojingos apsaugos įrankių juostos: kaip jų išvengti?
Už kiekvienos teisėtos programos varianto slepiasi kenksminga jos versija. Įrankių juostos nėra išskirtinės – Internete jau gana seniai plinta nelegalios jų versijos, kurios siekia pasinaudoti kompiuterių vartotojų patiklumu. Dažniausiai tokios programos į kompiuterius patenka dviejų skirtingų būdų pagalba:
- kaip papildomi legalių programų priedai
- kaip reikalingi programų atnaujinimai
Siekdami išvengti papildomais kitų programų komponentais prisistatančių nelegalių įrankių juostų, jūs privalote atidžiai rinktis nemokamas programas bei akylai stebėti jų atsisiuntimą į kompiuterį. Jeigu jau pasirinkote jums reikalingą programą, mes jums rekomenduojame rinktis tik Custom arba Advanced programos atsisiuntimo būdą. To pasekoje jūs gausite galimybę atsisakyti „papildomų komponentų“, kurie dažniausiai yra naudojami inicijuoti su kompiuteriu susijusias problemas. Be to, pavojingos įrankių juostos taip pat aktyviai plinta kaip „Adobe Flash Player“ arba panašių programų atnaujinimai. Kad atskirtumėte juos nuo tikrųjų, prisiminkite, jog melagingi pranešimai apie tokius atnaujinimus dažniausiai pasirodo iš niekur, naršant Internete. Prieš spustelėdami „Install now“ ar panašų mygtuką, pamąstykite, ar turite tokią programą savo kompiuteryje. Be to, pabandykite prisiminti, kada paskutinį kartą įrašinėjote tos programos atnaujinimus. Jeigu norite sužinoti apie galimai trūkstamus atnaujinimus, taip pat apsilankykite oficialioje jos svetainėje.
Naujausios programinės įrangos apžvalgos
Atsisųsti Wikibuy
Informacija buvo atnaujinta: 2016-11-08