Facebook duomenų nutekinimo skandalas kelia grėsmę socialinio tinklo populiarumui

Politinio konsultavimo įmonė „Cambridge Analytica“ gavo prieigą prie Facebook vartotojų duomenų

Facebook vartotojų duomenys buvo nutekinti ir panaudoti Trumpo rinkiminei agitacijai

Socialinio tinklo Facebook įkūrėjas ir savininkas Markas Zuckerbergas kaltinamas dėl netinkamos vartotojų duomenų apsaugos. Kovo mėnesį kilo skandalas, kad su JAV prezidento Donaldo Trumpo rinkimų kampanija susijusi įmonė „Cambridge Analytica“ gavo prieigą prie 50 mln. vartotojų duomenų.

Viena pagrindinių asmenybių, figuruojančių Facebook saugumo skandale yra Kembridžo universiteto profesorius Aleksandras Koganas, kuris atsiskyrė nuo savo akademinės veiklos ir individualiai sukūrė aplikaciją „thisisyourdigitallife“, kuri leido socialinio tinklo vartotojams atlikti psichologinį testą. Prieš pradėdami naudotis šia aplikacija, vartotojai sutiko, kad jų duomenys bus renkami akademiniais tikslais.

2014 metais pasirodžiusi aplikacija surinko informacija apie 50 milijonų vartotojų, o surinkti duomenys buvo perduoti įmonei „Cambridge Analytica“. Po metų, 2015-aisiais pasikeitus Facebook politikai, programėlė buvo užblokuota, o A. Koganas ir britų įmonė buvo įpareigota pašalinti surinktus duomenis.

Vėliau paaiškėjo, kad ne visa surinkta informacija buvo pašalinta. Tuomet „Cambridge Analytica“ paskyra socialiniame tinkle Facebook buvo ištrinta. Nepaisant to, šaltiniai teigia, kad surinkti duomenys galėjo būti panaudoti JAV prezidento politinės kampanijos metu siekiant paveikti rinkėjų balsus.

Facebook neatskleidė apie duomenų nuteikinimą nuo 2015 metų

Facebook vartotojų duomenų nutekinimas žinomas nuo 2015 metų, tačiau nei Markas Zuckerbergas, nei kompanijos atstovai apie tai nepranešė. Skandalui iškilus į viešumą socialinio tinklo įkūrėjas atsiribojo tylos siena.

Viešai nebuvo pareiškti jokie paaiškinimai, kodėl pasaulinis socialinis tinklas neatskleidė prieš beveik tris metus įvykusį 50 mln. vartotojų duomenų nutekinimą ir galimą panaudojimą rinkimės kamapnijos metu.

Facebook vykdančioji direktorė Sheryl Sandberg teigia, kad įmonėje bus atliekamas vidinis ir išorinis tyrimas, kurio metu siekiama išiaiškinti incidento priežastis. Praėjus kelioms dienoms nuo incidento ir žiniasklaidos priekaištų dėl tylos, M.Zuckenbergas atsiprašė vartotojų, teigdamas, kad jiems nederėjo pasitikėti „Cambridge Analytica“.

Surinkti duomenys galėjo padėti Donaldui Trumpui laimėti JAV prezidento rinkimus

A. Kogano sukurta aplikacija „thisisyourdigitallife“ rinko informaciją, kuri buvo reikalinga akademiniams psichologijos tyrimams. Pažeisdamas Facebook privatumo politiką, kūrėjas rinko informaciją apie IQ, lytį amžių, politines pažiūras, religiją, užimamas pareigas ir t.t.

Maža to, visa surinkta informacija buvo surinkta duomenų analizavimo bendrovei „Cambridge Analytica“. Remiantis surinktais Facebook vartotojų duomenimis buvo rengiamos politinės reklamos, kurios padidintų tuometino kandidato į prezidentus Donaldo Trumpo šansus laimėti rinkimus.

Vėliau paaiškėjo, kad „thisisyourdigitallife“ aplikacija taip pat galėjo rinkti duomenis apie vartotojų draugus. Teigiama, kad informacija padėjo surasti potencialių D.Trumpo rinkėjų vietą ir surasti būdus pritraukti jų balsus.

Facebook nesutiko, kad tai duomenų nutekinimo skandalas

Facebook nenorėjo vadinti šio incidento duomenų nutekinimu. Kompanijos atstovai teigia, kad šis terminas reiškia visai ką kitą. Teigiama, kad socialinio tinklo vartotojų slapažodžiais ar kita informacija nebuvo pavogta, o tokia veikla apibūdinima šia sąvoka.

Iš tiesų, aplikacijos naudotojai davė sutikimą kūrėjams gauti prieigą prie jų duomenų, tačiau surinktų duomenų panaudojimo sąlygos buvo vienareikšmiškai pažeistos. Vartotojai nebuvo perspėjami, kad remiantis jų duomenimis bus kuriamos politinės reklamos Donaldo Trumpo rinkiminei agitacijai.

Facebook kūrėjas Markas Zuckerbergas atsiprašė vartotojų dėl šio incidento, kuris pakenkė vartotojų pasitikėjimui. Kompanijos įkūrėjas pripažino, kad jie yra atsakingi už saugų vartotojų duomenų tvarkymą ir sieks išsiaiškinti bei imtis griežtesnių priemonių užkirsti kelią panašiems skandalams ateityje.

Šis skandalas sukėlė Facebook vartotojų pasipiktinimą. Žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose pasirodė informacija apie iniciatyvas raginančias ištrinti socialinio tinklo paskyrą. Specialistai taip pat pateikia patarimus vartotojams, kaip apsaugoti savo privatumą naudojantis Facebook socialiniu tinklu. Per pastarąsias dienas pastebėtas ženklus socialinio tinklo populiarumo kritimas.

Apie autorių
Jake Doevan
Jake Doevan - Gyvenimas per trumpas, kad jį švaistytumėme kompiuteriniams virusams

Jake Doevan yra vienas iš Virusai.lt naujienų redaktorių. Vos tik baigęs komunikacijos ir žurnalistikos studijas, jis susidomėjo IT industrija.

Susisiekite su Jake Doevan
Apie kompaniją Esolutions

Skaityti kitomis kalbomis
Failai
Programos
Palygink