European Business Number laiškas: gudriai išvystyta apgaulė išvilioja daugiau nei 2 tūkstančius eurų iš verslininkų Lietuvoje

European Business Number laiškas nuo Daniela Kunst

European Business Number laiškasEuropean Business Number laiškas, tai apgaulinga sukčių schema, pasiekusi Lietuvos verslininkus tiesiai iš Vokietijos.

Paštininkas pasibeldžia į duris ir įteikia laišką. Ofiso administratorė mano, jog tai įprastas dokumentas, kuriuos gauname kiekvieną dieną. Tačiau laiškas su atgaliniu voku kelia įtarimų ir prašo pateikti Europos verslo numerį (angl. European Business Number EBN).

Ar įmanoma, jog įmonė pamiršo užpildyti reikiamus mokesčių duomenis?

Žinoma, visi mes darome klaidas. Tačiau ne šį kartą. European Business Number laiškas, tai tikrų tikriausia apgaulė, kuri gyvuoja jau daugiau nei du dešimtmečius. Nusikaltėliai siekia suvilioti verslininkus neegzistuojančiomis reklaminėmis paslaugomis, kurios kainuoja daugiau nei kelis tūkstančius eurų.

Mūsų kompanija taip pat pakliuvo į šių apgavikų akiratį. Pradėjus analizuoti European Business Number laišką, atradome ir daugiau EU įmonių, kurios gavo pranešimą iš Daniela Kunst — marketingo vadybininkės iš DAD GmpH prašančios pateikti specifinę kompanijos informaciją[1].

Deja, kai kuriems verslininkams nepavyko atpažinti apgavystės, o tarp jų ir lietuvis Marius. DAD GmpH teigia, jog jie suteikia reklamines paslaugas ir patalpina informaciją apie įmone savo svetainėje. Pasak Verslininko, vos tik užpildžius įmonės rekvizitus, gavo 771 euro sąskaitą ir sutartį net trejiems metams[2].

Nusprendus kreiptis į teisininkus, paaiškėjo, jog European Business Number laiškas nėra paprasta anketa, tai sutartis, kurios kaina siekia net du tūkstančius eurų. Verslininkas Marius nėra vienintelis nusprendęs kreiptis pagalbos į teisines institucijas — ši nusikaltėlių „įmonė“ 2008-iais buvo nuteista už nusikalstamą veiklą sukčiaujant[3]. Tačiau tai nesustabdė EBN nusikalstamos veiklos iki šių dienų.

European Business Number laiškas informuoja apie nepateiktą PVM kodą

Iš pirmo žvilgsnio European Business Number laiškas atrodo teisėtas ir patikimas. Jame pateikiama informacija apie DAD GmpH įmonę ir mūsų kompanijos duomenys (žr. į pavyzdį apačioje). Atsižvelgus į išvaizdą, pranešimas gali priminti tam tikras dokumentų formas Europoje. Tačiau perskaičius laišką atidžiau, atrandama užslėptų sąlygų, kurios gudriai parašytos mažomis raidelėmis.

European Business Number laiško pavyzdysVerslininkai yra reikalaujami pateikti PVM kodą ir išsiųsti specifinius įmonės duomenis atgaliniu European Business Number voku.

Gavus European Business Number laišką, kartu buvo pateiktas ir atgalinis vokas. Taip pat, vienas iš dokumentų informavo apie trūkstamus kompanijos duomenis, o kitas prašė užpildyti jau individualiai paruoštą formą. Dokumente buvo įrašyti mūsų įmonės rekvizitai, tik prašomas pateikti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) kodas.

European Business Number laiškas prašo pateikti PVM kodą ir pasirašyti dokumentą. Papildomai reikalaujama uždėti antspaudą ir išsiųsti iki terminuotos datos. Mūsų terminas buvo nustatytas iki 2018-ųjų metų Birželio 26-os dienos. Deja, mes sėkmingai išvengėme šios apgaulės ir norime įspėti kitus.

Dokumentas sumaketuotas profesionaliai — skambūs terminai paryškintomis raidėmis, o svarbiausia informacija, kuri iš tiesų atspindi tikrąją European Business Number laiško prasmę pateikta mažomis blankiomis raidelėmis apačioje. Neapsigaukite, tai klastinga apgaulė siekianti jus įtraukti į tariamai reklaminį kontraktą, kurio dėka nusikaltėliai gauna 771 eurą per metus.

Norėjome išsiaiškinti kas iš tiesų yra Daniela Kunst

Nepatikimas European Business Number pranešimas buvo atsiųstas iš DAD Deutscher Adressdienst GmbH — įmonės esančios Hamburge, Vokietijoje. Poraštėse teigiama, jog Daniela Kunst yra kompanijos vadovė, todėl nusprendėme pamėginti išsiaiškinti daugiau apie asmenį prašantį pateikti privačia mūsų, ir kitų Estijoje, Kroatijoje, Graikijoje ir Bulgarijoje esančių firmų informaciją.

Įvedus European Business Number į Google paiešką atradome tariamai oficialų šių nusikaltėlių puslapį (www.e-b-n.eu). Tačiau jame nėra jokios informacijos apie Daniela Kunst ar kitą įmonės vadovą. Nusprendėme peržvelgti LinkedIn, bet ši moteris taip pat nenurodoma kaip DAD GmpH kompanijos atstovė.

Galbūt Daniela Kunst atrasime Facebook platformoje?

Deja, Daniela Kunst nėra užsiregistravusi jokiuose socialiniuose tinkluose, net ir Facebook. Dėl šių priežasčių manome, jog šį moteris tėra išgalvota asmenybė siekiant apgauti verslininkus visoje Europoje. Tačiau atradome kelis tinklaraščius, kuriose žmonės sieja šį asmenį su Adrian Wittmer — plačiai žinomu nusikaltėliu Čekijoje ir Vokietijoje.

Nepaisant to, mes neturime jokių svarių įrodymų siejančių Daniela Kunst su A. Wittmer ir European Business Number laišku. Praeityje žymus nusikaltėlis buvo sučiuptas atliekant ne vieną panašią aferą ir nuteistas Šveicarijoje. Jo neteisėta kompanija Vokietijoje buvo uždaryta po policijos reido ir A. Wittmer atvyko į Čekiją, kur sukūrė ne vieną, o dar penkias apgaulingas įmones.

Komplikuota European Business Number apgaulės schema

Perskaičius tūkstančius komentarų iš žmonių, kurie nukentėjo nuo European Business Number apgaulės, galime tik spėlioti visas šios schemos subtilybes. Tačiau, teigiama, jog EBN tėra tik viena dalis visos, daug platesnės aferos, kuri peržengia Vokietijos sienos ribas.

European Business Number laiškas yra naudojamas siekiant surinkti parašus, įmonių informaciją ir siųsti mokėjimų priminimus. Tokia veikla neprieštarauja teisėtiems įstatymams Vokietijoje. Štai kita apgaulės dalis reikalauja persikelti į kitą šalį, kur įstatymai nusikaltėliams yra atlaidesni.

Manoma, jog Adrian Wittmer įkūrė dvi vis dar aktyvias įmones (Credit Business Resolution ir CCF Credit Collection Factoring), kurių dėka siunčiami grasinantys laiškai nuo European Business Number/DAD GmpH kompanijos. Įmonės naudojamos siekiant apgaulės būdu surinkti skolas.

Tokie veiksmai priešingai nei Čekijoje, Vokietijoje yra laikomi neteisėti. Todėl antroji apgaulės schemos dalis turėjo būti perkelta svetur, norint išvengti baudžiamosios atsakomybės. Deja, bet ši informacija negali būti įrodyta ir tūkstančiai aukų vis dar sutinka mokėti išmokas nusikaltėliams.

European Business Number (EBN) laiškas siunčiamas įmonėms nuo 90-ųjų

Pirmieji skundai dėl European Business Number laiško buvo pateikti dar 1998-iais. Žinoma, pranešimų forma skyrėsi nuo tos, kurią gavome šiomis dienomis. Tačiau, skirtingos EBN apgavystės versijos buvo platinamos dvidešimt metų ir padėjo nusikaltėliams išvilioti nesuskaičiuojamas sumas pinigų:

  • 2014: Įmonės Serbijoje ir Kipre buvo prašomos sumokėti 480 eurų mokestį už paslaugas;
  • 2016: Slovakijos, Slovėnijos ir Suomijos verslininkams mokestis išaugo iki 677 eurų;
  • 2017: 771 euras buvo reikalaujamas iš Latvijoje esančių kompanijų, o Suomijoje suma pasiekė net 890 eurų ribą.

Tuo tarpu Lietuviai praneša, jog pirmieji European Business Number laiškai pašto dėžutes pasiekė dar prieš dešimt metų. Tačiau apgavystė pasiekė savo aukščiausią sėkmės tašką 2016-iais, kuomet reikalaudavo sumokėti 677 eurus. Šiuo metu neegzistuojančių paslaugų kaina siekia net 771 eurą.

Deja, bet panašu, jog sukčiai nesiliauna apgaudinėti verslininkus. Europos Parlamentas išleido publikaciją, kurioje įspėja apie netikrus European Business Number laiškus nuo Deutsche Adressdienst GmbH (DAD) įmonės. Mes taip pat norime perspėti savo skaitytojus ir kitus verslininkus būti atidžiais.

Apie autorių
Alice Woods
Alice Woods - Moko vartotojus apie virusų prevenciją

Alice Woods yra Virusai.lt portalo naujienų redaktorė, kuri ne vienerius metus dalinasi savo žiniomis ir tyrimų rezultatais su tinklalapio lankytojais. Jos tyrinėjimų lauke - patys įvairiausi kibernetiniai pavojai, pavyzdžiui, duomenis užkoduojantys virusai ar apgaulingi techninės pagalbos pranešimai.

Susisiekite su Alice Woods
Apie kompaniją Esolutions

Šaltiniai
Skaityti kitomis kalbomis
Failai
Programos
Palygink