WannaCry virusas plinta toliau: nuo kibernetinės atakos nukentėjo Honda, Renault ir Nissan kompanijos

Mėnuo po WannaCry atakos: viruso kūrėjai tęsia pradėtus darbus

WannaCry virusas toliau plinta pasaulyje

Gegužės 12-ąją milžiniška WannaCry viruso ataka šokiravo visą pasaulį. Kol kas nežinoma, kas slepiasi už garsiosios kibernetinės atakos. Buvo manoma, kad virusą galėjo sukurti ir platinti Šiaurės Korėjos programišių grupė “Lazarus”, tačiau jie atsakomybės neprisiėmė.

Nepaisant to, kad viruso plėtra buvo pristabdyta, Virus Activity duomenimis, tai nesutrukdė hakeriams tęsti pradėtų darbų. Vos tik pasirodžius WannaCrypt0r, vienai iš daugelio failus užkoduojančio viruso versijų, virusų tyrėjas, pasivadinęs MalwareTech, užregistravo domeno adresą, į kurį virusas kreipdavosi prieš pradėdamas duomenų šifravimą. Tai padėjo pristabdyti virusą, bet neilgam.

Žiniasklaida itin plačiai informavo apie viruso ataką, o toks didelis dėmėsys ir sėkmė įkvėpė pradedančiuosius hakerius. Netrukus pasirodė ne tik kompiuterinės, bet ir mobiliosios WannaCry versijos. Tačiau jos nepadarė tokios didelės žalos, kokią patyrė Honda, Renauld ir Nissan kompanijos.

Kompiuterių vartotojai buvo plačiai informuoti apie būtinybę įdiegti Windows operacinės sistemos atnaujinimus, kurie neleistų WannaCry įsibrauti į kompiuterį. Panašu, jog nemaža dalis vartotojų į šią rekomendaciją pasižiūrėjo pro pirštus.

WannaCry privertė Honda laikinai uždaryti automobilių gamyklą Japonijoje

Sekmadienį, birželio 18-ąją WannaCry virusas smogė automobilių gamintojai Honda. Virusui pavyko įsibrauti į kompanijos kompiuterinius tinklus Japonijoje, Europoje, Šiaurės Amerikoje ir Kinijoje.

Naujienų agentūra Reuters praneša, kad dėl kibernetinės atakos Honda turėjo laikinai sustabdyti Step WGN, Odyssey ir Accord modelių gamybą Sayama gamykloje, esančioje Tokijuje. Laimei, viruso ataka neprivertė sustabdyti produkcijos gamybos kituose fabrikuose. Kompanijai pavyko sustabdyti failus užkoduojančio virusą ataką ir kitą dieną grįžti prie darbų.

Tačiau tai ne vienintelis WannaCry mėginimas sutrukdyti automobilių gamintojų darbą. Ši pavojinga programa anksčiau įsibrovė į Nissan ir Renault sistemas. Dėl viruso atakos buvo sustabdyta mašinų gamyba Indijoje, Prancūzijoje, Rumunijoje, Japonijoje ir Jungtinėje Karalystėje.

Australijoje virusas užkrėtė 55 eismo stebėjimo kameras

Tolimoji Australija taip pat neišvengė garsiojo viruso atakos. WannaCry pasikėsino į transporto stebėjimo kameras. Virusas sugebėjo pažeisti 55 stebėjimo kameras, kurios fiksuoja greičio viršijimą ir kitus pažeidimus.

Australijos vyriausybė pavedė vaizdo kamerų priežiūros darbą kompanijai RedFlex. Tačiau birželio 22-ąją radijo stočiai 3AW prabilus apie šį incidentą, valdžios atstovai nesugebėjo pateikti jokio aiškaus situacijos paaiškinimo.

Įdomu tai, kad pažeistų kamerų veikimui nereikalingas interneto ryšys. Vadinasi, vienas iš kompanijos darbuotojų yra atsakingas už viruso užkrato paskleidimą. Teigiama, kad virusas pasklido iš USB laikmenos, kurioje buvo viruso užkratas.

Visa laime, eismo stebėjimo kameros ir toliau veikė. Virusas tik perkraudavo arba netikėtai išjungdavo kameras trumpam laikotarpiui. Tačiau per kelias dienas kamerų administravimo sistema buvo atnaujinta, o WannaCry virusas – pašalintas.

Apie autorių
Olivia Morelli
Olivia Morelli - Kenkėjiškų programų analitikė

Olivija Moreli yra naujienų redaktorė portale Virusai.lt. Ji analizuoja ir rašo apie kompiuterių apsaugą, naujausias virusų tendencijas, saugumo spragas, duomenų vagystes ir daugelį kitų temų.

Susisiekite su Olivia Morelli
Apie kompaniją Esolutions

Skaityti kitomis kalbomis
Failai
Programos
Palygink