Saugokitės apsišaukėlių, kurie grasina išjungti jūsų „Facebook“ paskyrą!

Nenuostabu, kad socialinis tinklas „Facebook“, kuriame per mėnesį vidutiniškai apsilanko apie 1,79 bilijonų vartotojų, tapo kibernetinių sukčių taikiniu. Jau ne pirmą kartą nusikaltėliai nusitaiko į šio tinklo vartotojus[1], o šįkart jie surado naują būdą, kaip įsilaužti į jūsų paskyrą ir pasisavinti asmeninius duomenis. Šiuo metu vienas iš sukčiavimo būdų yra melagingų žinučių siuntimas, dar žinomas kaip „Your page will be unpublished” scam”[2], kuriose pranešama apie uždarytą arba greitu metu išjungiamą „Facebook“ paskyrą. Kibernetiniai nusikaltėliai, siekdami sužinoti vartotojų prisijungimo duomenis, sukūrė fiktyvius „Facebook“ puslapius, pavyzdžiui, Team Advert, Ads-Info., Ads Department Social ir pan., kuriuose perpublikuojama žinomų įmonių ar individualių asmenų pateikta informacija, taip sukuriant patikimumo įvaizdį. Viruso kūrėjai nurodo aibę priežasčių, kodėl jūsų paskyra gali būti arba jau yra užblokuota: gauti pranešimai apie netikrą vardą, naudojamos įžymybių nuotraukos, keliamas netinkamas ar užgaulus turinys, ir t.t. Tačiau vartotojai gali šią tariamą problemą, jeigu patvirtins savo duomenis.

Vartotojui, gavusiam pranešimą apie uždaromą puslapį, pateikiama nuoroda į puslapį, kuriame jie turi patvirtinti savo duomenis. Šie tinklalapiai atrodo identiški „Facebook“ pagalbos puslapiams, tačiau iš tiesų jie yra sukurti apgavysčių ir sukčiavimo (angl. phishing websites[3]) vykdymui. Tinklalapyje prašoma pateikti elektroninio pašto adresą, telefono numerį ir slaptažodį, tačiau prieš atskleisdami šiuos duomenis būtinai patikrinkite interneto svetainės adresą. Jau žinoma, kad sukčiai naudoja page-support-uk.clan.su/security-confirm.html, support-recoverpage-info.esy.es/reconfirm.htm, wk-setting-page.hol.es domenus, tačiau jų gali būti ir daugiau. Kaip matote, tai nėra „Facebook“ pagalbos puslapis[4]. Vartotojui pateikus šiuos duomenis nusikaltėliams, jiems suteikiama prieiga prie asmeninės paskyros ir joje pateiktų duomenų, t.y., kontaktinės informacijos, darbovietės, namų adreso, draugų sąrašo, nuotraukų ir t.t. Nusikaltėliai taip pat gali siųsti žinutes jūsų draugams ir mėginti išvilioti iš jų pinigus, prašydami padėti ir juos paskolinti. Jie taip pat gali užgrobti jūsų administruojamus puslapius, juos pervadinti ir naudoti savo tolimesnei nelegaliai veiklai.

Užkibti už kibernetinių sukčių kabliuko gali kiekvienas. Ką daryti tokiu atveju? Kuo skubiau informuokite socialinio tinklo „Facebook“ administraciją apie apgaulingus tinklalapius bei užgrobtą paskyrą[5]. Greitu metu pavojingi puslapiai bus pašalinti iš socialinio tinklo, o jūs atgausite prieigą prie savo paskyros, tačiau nepamirškite pakeisti visų naudojamų slaptažodžių! Nežinia, prie kokios informacijos galėjo prieiti nusikaltėliai ir kokių veiksmų jie gali imtis toliau.

Apie autorių
Olivia Morelli
Olivia Morelli - Kenkėjiškų programų analitikė

Olivija Moreli yra naujienų redaktorė portale Virusai.lt. Ji analizuoja ir rašo apie kompiuterių apsaugą, naujausias virusų tendencijas, saugumo spragas, duomenų vagystes ir daugelį kitų temų.

Susisiekite su Olivia Morelli
Apie kompaniją Esolutions

Šaltiniai
Skaityti kitomis kalbomis
Failai
Programos
Palygink