Ką aš turėčiau žinoti apie Shellshock?
Jeigu domitės kompiuteriais, turbūt pastebėjote, kad šiuo metu netyla kalbos apie Shellshock. Kas tai yra? Ką jūs galite padaryti, kad išvengtumėte šio paslaptingo viruso? Štai ką jūs tikrai turėtumėte žinoti:
-
Shellshock nėra virusas. Tai yra programinės įrangos klaida, kuri yra susijusi su „Bash“ komandine eilute. Ji kontroliuoja daugumą Unix operacinės sistemos pagrindu veikiančių kompiuterių ir yra ypač aktyviai naudojama Linux/UNIX Operacinėje sistemoje bei Apple Mac OS X. Manoma, kad šiai klaidai yra 25 (!) metai, tačiau tik dabar ji buvo aptikta. Tai buvo padaryta Linux eksperto Stéphane Chazelas dėka.
-
Kadangi „Bash“ galima rasti milijonuose kompiuterių, mobiliųjų prietaisų, maršrutizatorių ir serverių, kiekvienas iš jų gali būti paveiktas Shellshock saugumo spragos. Ekspertų nuomone, labiausiai pažeidžiamos sistemos yra MAC, Linux ir Windows Operacinė sistema.
-
Shellshock klaida gali būti panaudota įvairiems veiksmams. Ji gali būti panaudota įvairių virusų atsiuntimui į sistemą, tokių kaip trojanai, ‘rogue anti-spyware’ ar ‘ransomware’ kategorijoms priklausančios programos. Beje. ji taip pat gali padėti hakeriams atlikti sistemos nustatymų pakeitimus, leisti jiems pasiekti ir sunaikinti asmeninę žmonių informaciją arba inicijuoti kitas pavojingas veiklas.
- Palyginus su Heartbleed, Shellshock yra ypač pavojinga saugumo spraga, kuri reikalauja žymiai mažiau įgūdžių norint ją panaudoti inicijuojant pavojingas veiklas.
-
Laimei, jūs galite lengvai apsisaugoti nuo Shellshock klaidos. Anot paskutinių žinių, Linux jau pavyko sukurti šią klaidą panaikinantį atnaujinimą. Be to, Apple jau taip pat išleido naujinį, kuris gali panaikinti šį pažeidžiamumą OS X Lion, Mountain Lion ir Mavericks operacinėse sistemose. Nesvarbu, kad kai kurie teigia, kad šie atnaujinimai nėra išsamūs, tai yra geriau nei nieko. Rekomenduojame jums nieko nelaukti ir atsisiųsti juos į savo kompiuterį.