Duomenų kopijavimas ir atkūrimas: kodėl tai svarbu?

Skaitmeniniame pasaulyje duomenų atsarginės kopijos ir jų atkūrimas itin svarbus ne tik verslui, bet ir paprastiems žmonėms

Duomenų saugojimas ir atkūrimasAtsarginės duomenų kopijos yra itin svarbios kiekvienam naudotojui.

Šiais laikais, kai skaitmeninės technologijos taip pažengė į priekį, jog daugelis svarbių užduočių atliekamos kompiuteriais, duomenų kopijavimas ir tokių atsarginių kopijų atkūrimas tapo itin svarbiu žingsniu ne tik verslui, bet ir namuose įvairiais prietaisais besinaudojantiems žmonėms. Visgi po to, kai kompiuteriai tapo neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi, juose laikomų duomenų kiekis sparčiai išaugo.

Dabar skaitmeniniai duomenys apima svarbius dokumentus, projektus, nuotraukas, inžinerinius duomenis ir daug kitų dalykų. Nors kai kurios kompanijos vis dar saugo spausdintas kopijas, dauguma renkasi skaitmeninį kelią. Tai ne tik palengvina pačių įmonių veiklą, bet ir sukuria patogesnį bendradarbiavimą su klientais.

Žinoma, skaitmeninius duomenis būtina apsaugoti nuo įvairių nelaimių: žmogiškųjų klaidų, netyčinio sugadinimo ar ištrynimo, stichinių nelaimių, įsibrovimų ir pan. Kompanijos, norinčios neprarasti svarbių failų, naudoja įvairius duomenų kopijavimo ir atkūrimo būdus, leidžiančius greitai atgauti failus, įvykus nenumatytiems nesklandumams.

Duomenų kopijavimas yra toks svarbus įvairiems verslams ir korporacijoms, jog visa jų veikla gali sugriūti, jei įvyktų paprasčiausia kibernetinė ataka, o kompanija neturėtų jokių atsarginių kopijų. Tačiau lygiai taip pat duomenis turėtų kopijuoti ir kompiuteriais, planšetėmis ar telefonais besinaudojantys žmonės. Be atsarginių kopijų kiekvienas asmuo gali bet kurią minutę prarasti visą svarbią informaciją: asmenines nuotraukas, vaizdo įrašus, darbinius failus ir kitus svarbius duomenis.

Failų tipaiNesaugokite visko, geriau pasirinkite tuos failus, kurie jums patys svarbiausi.

Informacinių technologijų srityje, duomenų kopijavimas ir atkūrimas apibūdinamas kaip technologijų ir veiksmų kombinacija, leidžianti sukurti svarbių duomenų kopijas iš anksto nustatytais laiko intervalais. Dažniausiai tai reiškia, jog duomenys kopijuojami į kitą vietą, kad failų kopijos būtų pasiekiamos tuo atveju, jei prarandami originalūs failai. Išsaugotos kopijos ne tik padeda greitai atgauti svarbią informaciją, bet ir išvengiama didelių kaštų, mėginant atkurti prarastus duomenis.

Šiame straipsnyje mes plačiau papasakosime kokius duomenų kopijavimo ir saugojimo būdus gali rinktis paprasti naudotojai. Įmanomų variantų yra mažiau nei kompanijoms, kadangi namų naudotojai ne tik turi ribotus resursus bei finansus, bet ir daug mažiau duomenų.

Duomenys prarandami dėl daugybės skirtingų priežasčių

Jei iki šiol nesusidūrėte su duomenų praradimu, jums gali atrodyti, kad svarbių failų atsarginių kopijų kūrimas yra visiškai nereikalingas. Bet vertėtų persvarstyti tokį įsitikinimą, nes netekti visų svarbių duomenų galima vos per kelias sekundes.

Viena iš dažniausių priežasčių, kodėl žmonės praranda visus failus, yra aparatūros ar standžiųjų diskų gedimas. Nepaisant to, jog įrenginiai nuolat tobulėja, vis tiek nėra jokios garantijos, jog vieną dieną techninė įranga nesuges. Be to, labai dažnai duomenys prarandami ne todėl, jog įrenginys sugedo pats, o dėl išorinių pažeidimų, pavyzdžiui, numetus jį ant žemės. Nors pažeidus standųjį diską įmanoma atkurti duomenis padedant specialistams, net ir jie ne visagaliai ir kartais duomenys prarandami visam laikui.

Išpirkos reikalaujantis virusasIšpirkos reikalaujantis virusas gali užrakinti visus jūsų asmeninius failus.

Verta paminėti, jog kibernetiniai virusai taip pat gali būti grėsme jūsų failams. Nors dauguma įvairių infekcijų dažniausiai nepakenkia duomenims, tačiau išpirkos reikalaujantys virusai (ang. ransomware) užrakina visus asmeninius failus sistemoje ir reikalauja sumokėti išpirką kripto valiuta, jei norite gauti juos atrakinantį įrankį. Tokios infekcijos yra itin pavojingos, nes net ir labiausiai patyrę kibernetinio saugumo specialistai dažniausiai negali atrakinti viruso paveiktų failų.

Be to, nereikia užmiršti ir žmonių. Visi daro klaidas ir yra daugybė skirtingų būdų kaip dėl pačių žmonių neapdairumo prarandami svarbūs duomenys. Pavyzdžiui, galite išpilti kavą ant savo įrangos ir pažeisti kietąjį diską be galimybės jį pataisyti; galite prarasti savo telefoną, nešiojamąjį kompiuterį ar kitą įrenginį; jūsų kompiuterio kietasis diskas gali būti toks perkrautas, kad tiesiog užlūš taip ir nespėjus išsaugoti svarbaus dokumento. Taigi, netyčinis duomenų praradimas nutinka nuolat.

Tą patį galima pasakyti ir apie kitus nuo mūsų nepriklausančius įvykius – vagystes ir stichines nelaimes. Nors vagys dažniausiai pasiglemžia tuos įrenginius, kuriuos nešiojamės su savimi, tačiau įsilaužėliai pakliuvę į namus taip pat neatsisako galimybės pavogti ir namuose rastus stacionarius kompiuterius. O stichinės nelaimės apima ne tik žemės drebėjimus, tornadus ar uraganus, bet ir daug dažnesnes situacijas: gaisrus, elektros sutrikimus, didelius temperatūrų pasikeitimus, vandens vamzdžių prakiurimus ar potvynius.

Visais šiais atvejais duomenų kopijos padėtų išvengti svarbių failų praradimo, todėl kopijavimas ir duomenų saugojimas skirtingose vietose yra itin svarbus ir protingas žingsnis.

Virtualios ir fizinės atsarginės kopijos: privalumai ir trūkumai

Atsarginės failų kopijosFailai gali būti nukopijuoti į išorinius standžiuosius diskus ar kitas laikmenas.

Svarbu įsidėmėti, jog atsarginės kopijos turėtų būti laikomos ne tame pačiame įrenginyje, nes jis gali sugesti ar būti pavogtas. Jei norite išsaugoti neįkainojamas šeimos nuotraukas, darbo dokumentus ir kitą svarbią informaciją be jokios baimės, kad kažkada viso to neteksite, geriausia kopijas laikyti atskirose laikmenose ar virtualiuose serveriuose.

Duomenų saugojimui galite naudoti tam pritaikytą įrenginį. Pavyzdžiui:

  • standųjį diską (HDD);
  • SSD diską;
  • išorinį standųjį diską;
  • USB atmintinę;
  • DVD/CD;
  • tinklinę duomenų saugyklą (ang. NAS – Network Attached Storage).

Kurį iš šių saugojimo metodų pasirinkti, priklauso nuo jūsų norų ir galimybių. Pavyzdžiui, jei jums reikia išsaugoti tik kelis svarbius failus, galite pasikliauti USB atmintine, nes tai greita, paprasta ir patogi išeitis. Bet jei jums reikia išsaugoti didelius duomenų kiekius, vertėtų rinktis didesnes saugyklas kaip išorinis standusis diskas. Būtina įsidėmėti, jog vos tik nukopijuosite visus norimus duomenis, būtina iš karto atjungti įrenginį nuo sistemos, kad atsarginės kopijos išliktų apsaugotos ir jas būtų galima panaudoti nelaimės atveju.

Duomenų saugojimas DebesyseDebesų saugykla yra vienas iš geriausių pasirinkimų, kai jūsų failai nuolat keičiasi ir reikia dažno jų saugojimo.

Virtualios, internetinės kopijos taip pat yra geras pasirinkimas, nes turi savų pliusų. Pavyzdžiui, tokie internetiniai serveriai gali saugoti bet kokius duomenų kiekius ir patogiai atlikti atsarginį kopijavimą automatiškai, pasirinktu dažnumu. Žinoma, būtina pasirinkti tikrai saugią, puikiai žinomą saugyklą.

Naudojantis kompanijų, nemokančių tinkamai saugoti failus, paslaugomis, duomenys ne tik gali būti pavogti, bet ir parduodi trečiosioms šalims. Todėl prieš pasirenkant taip vadinamą debesies saugyklą, būtina patikrinti jos saugumą. Be to, verta įsidėmėti, kad dažniausiai tokios saugyklos yra mokamos ir gali būti gan brangios, jei pasirenkamas itin didelis saugyklos planas.

Žinoma, internetinėje erdvėje duomenis galima išsaugoti ir kitais būdais. Pavyzdžiui, galite kai kuriuos failus patalpinti į savo el. paštą. Nors tai ir nėra labai geras pasirinkimas, tačiau vis tiek tokiu būdu galima atgauti keletą svarbių failų, kai dėl tam tikrų priežasčių jie prarandami iš įrenginio.

Jei neturite atsarginių kopijų, duomenis galite atkurti su tam sukurtomis programomis

Deja, bet daug žmonių vis dar neįvertina kaip svarbu reguliariai išsaugoti atsargines duomenų kopijas ir todėl praranda visus svarbius savo failus. Visgi, net jei netekote duomenų, vis tiek egzistuoja kelios išeitys, kaip juos susigrąžinti.

Data Recovery Pro

Data Recovery Pro yra vienas iš puikiausių pasirinkimų, galvojant kokie el. pašto ir failų atkūrimo būdai yra geriausi. Šis įrankis neužima daug vietos, nenaudoja pernelyg daug kompiuterio resursų ir juo labai lengva naudotis. Programa gali padėti atkurti vaizdo įrašus, nuotraukas, muziką, archyvus, dokumentus, duomenų bazes ir kitus failus, kuriuos netyčia ištrynėte ar netekote dėl kitų priežasčių.

Data Recovery ProData Recovery Pro yra viena geriausių programų, galinti padėti atkurti duomenis.

Data Recovery Pro taip pat:

  • atkuria duomenis iš išorinių įrenginių (pvz., USB laikmenų);
  • atkuria el. laiškus ir prisegtus failus, kurie buvo ištrinti ar prarasti;
  • atkuria failus iš diskų;
  • kartais gali padėti atkurti duomenis, kuriuos užrakino išpirkos reikalaujantis virusas;
  • atlieka visą failų atkūrimo procesą;
  • leidžia paiešką pagal raktažodį;
  • rodo skenavimo rezultatus (pvz., vaizdo įrašus).

ShadowExplorer

Nuo tada, kai buvo pristatyta Windows Vista, Microsoft sukūrė naują automatinių atsarginių kopijų funkciją, vadinamą Shadow Volume Copies, kuri veikia tik tuo atveju, jei prieš tai buvo įjungtas sistemos atkūrimas. Ši funkcija automatiškai išsaugo duomenis, tačiau ji yra labai nepatogi, kai norime pasinaudoti atsarginėmis kopijomis. Visgi galime pasiūlyti išeitį.

ShadowExplorer – patogus įrankis, su kuriuo greitai ir paprastai prieisite prie išsaugotų duomenų be jokių apribojimų. Nors tai ir neatstoja normalaus duomenų kopijų saugojimo, visgi kai kuriais atvejais vis tiek galite atgauti svarbius failus.

ShadowExplorer yra papildoma programa, galinti padėti atkuriant informaciją, tačiau vis tiek turėtumėte saugoti savo duomenis kitais būdais ir nepasikliauti vien automatine Microsoft siūloma Shadow Volume Copies funkcija. Jeigu bus pažeistas standusis diskas, kopijos taip pat bus prarastos.

Jeigu jūsų failus užrakino išpirkos reikalaujantis virusas

Išpirkos reikalaujantis virusas (ang. ransomware) yra bene pati pavojingiausia infekcija, kuri užrakina visus asmeninius failus, rastus sistemoje. Šio proceso metu sukuriamas unikalus raktas, kuris išsiunčiamas viruso kūrėjams. Jei auka nori ir vėl netrukdomai naudotis savo duomenimis, hakeriai už raktą reikalauja išpirkos kripto valiuta.

Deja, dažniausiai neįmanoma atrakinti failų patiems. Tiesa, kartais virusų kūrėjai padaro klaidų ir tuomet kibernetinio saugumo specialistai sugeba sukurti nemokamą raktą. Bet tai nutinka itin retai, o naujų virusų atsiranda kiekvieną dieną.

No More Ransom projektasNo More Ransom projekto dėka, daug žmonių, nukentėjusių nuo išpirkos reikalaujančio viruso, atgavo savo failus nemokamai.

Dauguma žmonių nežino, jog net ir ištrynus išpirkos reikalaujantį virusą, visi failai vis tiek lieka užrakinti. Todėl būtina reguliariai saugoti duomenų kopijas virtualiuose serveriuose ar išoriniuose įrenginiuose. Jei kopijų neturite, galite pamėginti mūsų pasiūlytus failų atkūrimo variantus. Taip pat užeikite į nomoreransom.org – galbūt rasite nemokamą raktą savo failams atrakinti arba tikrinkite kitus šaltinius, kur kenkėjų šalinimo ir failų atkūrimo įrankius talpina profesionalūs kibernetinių infekcijų ekspertai.

Apie autorių
Julie Splinters
Julie Splinters - Virusų šalinimo specialistė

Julija Splinters yra portalo Virusai.lt naujienų redaktorė. Baigusi anglų kalbos bakalauro studijas, ji nusprendė skirti daugiau laiko savo senam pomėgiui - Japonijos kultūrai - ir pradėjo Rytų Azijos studijas.

Susisiekite su Julie Splinters
Apie kompaniją Esolutions

Skaityti kitomis kalbomis
Failai
Programos
Palygink