Sudėtingumo skalė:  
  (99/100)

NotPetya viruso šalinimas (Pašalinimo vadovas) - Išsamus aprašymas

parašė Julija Splinters - - | Tipas: Ransomware

Failus užkoduojantis virusas NotPetya sukėlė chaosą visame pasaulyje

NotPetya išpirkos raštelis

NotPetya – birželio pabaigoje pasirodęs duomenis užkoduojantis virusas (angl. ransomware), kurio taikinyje kompiuteriai su Windows operacine sistema. Virusas sparčiai plinta Jungtinėse Amerikos Valstijose, Jungtinėje Karalystėje, Ispanijoje ir kitose Europos šalyse, o daugiausiai žalos jis padarė Ukrainoje.

Dėl viruso atakos buvo atšaukiami lėktuvių skrydžiai, sutriko metro, degalinių ir kitų įmonių bei valstybinių institucijų darbas. Virusas taip pat pasikėsino į įmonę, prižiūrinčią Černobylio avarijos zoną. Šiai pavojingai programai įsibrovus į kompiuterines sistemas, darbuotojams teko pereiti nuo automatinio prie rankinio radiacijos lygio matavimo.

NotPetya virusas pasižymi šiomis savybėmis:

 • paremtas Petya viruso kodu;
 • įsibrauna į kompiuterius pasinaudodamas Windows operacinės sistemos spragomis;
 • užšifruoja kompiuteryje saugomus duomenis naudodamas AES ir RSA kodavimo sistemą;
 • reikalauja sumokėti 300 JAV dolerių išpirką;
 • turi elektroninį paštą komunikacijai su nukentėjusiais asmenimis – wowsmith123456@posteo.net;
 • plinta JAV, Europoje ir Rusijoje.

Įsibrovęs į kompiuterį, failus užkoduojantis virusas pakeičia operacinės sistemos nustatymus ir užkerta kelią įprastam darbui kompiuteriu. Ši pavojinga programa neskuba užkoduoti duomenų, o pirmiau sukelia sistemos trikdžius.

Duomenų užkodavimui virusas naudoja AES ir RSA kodavimo sistemą. Užkoduojamų failų spektras yra platus. Kaip ir kitų ransomware tipo virsų, šio viruso akiratyje įvairūs vaizdo ir garso failai, dokumentai, nuotraukos, archyvai, duomenų bazės ir t.t.

Pabaigęs duomenų šifravimą, NotPetya pateikia išpirkos raštelį, kuriame reikalaujama sumokėti 300  JAV dolerių išpirką. Vienareikšmiškai to daryti nepatariama. Susidūrus su šiuo virusu, svarbu kuo skubiau jį pašalinti ir užkirsti kelią tolimesniam jo plitimui.

Virusas sukurtas taip, jog įsiborvęs į vieną kompiuterį, jis plinta toliau kompiuteriniais tinklais ir užkrėčia kiekvieną į tą patį tinklą prijungtą įrenginį. Tad po viruso atakos svarbu imtis sistemos skenavimo antivirusine programa kuo skubiau. Patariame pašalinti NotPetya su Reimage Reimage Cleaner Intego.

NotPetya ransomware viruso iliustracijaNotPetya - failus užkoduojantis virusas, sparčiai plintantis visame pasaulyje, keldamas problemas įvairioms įmonėms, bankams, vyriausybinėms institucijoms ir kitoms įstaigoms.

Pavojinga programa sukurta remiantis Petya ir WannaCry virusų ypatybėmis

Nepaisant to, kad virusas plinta visame pasaulyje, jo pateikiamas išpirkos raštelis yra vienodas, t.y, parašytas anglų kalba. Įdomu tai, kad jis itin primena WannaCry viruso naudotą tekstą:

Ooops, your important files are encrypted.
If you see this text, then your files are no longer accessible, because they have been encrypted. Perhaps you are busy looking for a way to recover your
files, but don’t waste your time. Nobody can recover your files without our
decryption service.
We guarantee that you can recover all your files safely and easily. All you
need to do is submit the payment and purchase the decryption key.
Please follow the instructions:
1. Send $300 worth of Bitcoin to the following address:
lflz7153HHuxXTuR2R1t78mGSdzafithBUX
2. Send your Bitcoin wallet ID and personal installation key to e-mail
wowsmith123456@posteo.net.
If you already purchased your key, please enter it below.

Virusas taip pat naudojasi tomis pačiomis Windows operacinės sistemos spragomis. Ši pavojinga programa naudoja modifikuotą EternalBlue saugumo spragų ieškantį įrankį, kuris leidžia įsibrauti į kompiuterius su sena ir neatnaujinta operacine sistema.

Visdėl to NotPetya pasimokė iš WannaCry autorių klaidų ir sukūrė sudėtingesnį virusą, kuris gali kur kas lengviau įsibrauti į kompiuterius.

Vos tik pasirodžius pirmiems pranešimams apie viruso ataką, kibernetinio saugumo specialistai manė, jog tai nauja Petya (arba GoldenEye) viruso versija. Tačiau tolimesnė analizė parodė, jog šios prielaidos yra neteisingos.

Iš tiesų, viruso kūrėjai tik pasinaudojo dalimi Petya kodo. Nepaisant to, kad virusų funkcionalumas yra panašus, jie yra tarpusavyje nesusiję.

Viruso sklaidos ypatybės ir būdas užkirsti jam kelią

Kaip jau minėjome anksčiau, NotPetya virusas naudojasi Windows operacinės sistemos spragomis ir patenka į kompiuterius EternalBlue įrankio pagalba. Pirminiais duomenis, daugiausiai nuo viruso atakų nukentėjo Windows 7 operacinės sistemos naudotojų. Tad vartotojų prašoma įdiegti visus sistemos atnaujinimus, kuriuos išleido Microsoft koorporacija po WannaCry atakos.

Užkrėtusi vieną kompiuterį, ši pavojinga programa plinta toliau kompiuteriniais tinklais. Tačiau tyrėjams pavyko rasti būdą, kaip galima apsisaugoti nuo viruso atakos.

Patekę į kompiuterį, NotPetya ransomware virusas pirmiausiai ieško tam tikro failo, kad galėtų pradėti duomenų kodavimo procedūrą. Tačiau pakanka C:Windows aplanke sukurti tekstinį failą ir pavadinti jį perfc – tai padės išvengti viruso žalos (instrukcijas anglų kalba rasite čia).

Saugus būdas pašalinti NotPetya iš kompiuterio

NotPetya pašalinimas atliekamas profesionalia antivirusine programa. Tai sudėtingas virusas, kuris ne tik įdiegia begalę pavojingų komponentų kompiuterio sistemoje ir pažeidžia sistemos procesus, bet ir geba plisti kompiuteriniais tinklais.

Itin svarbu imtis viruso panaikinimo kuo skubiau, kad išvengtumėte didesnių nemalonumų. Jokiu būdu nesvarstykite išpirkos mokėjimo galimybių. Nepaisant to, kad kol kas nėra veikiančio duomenų atkūrimo įrankio, atsikratę virusu galėsite išbandyti straipsnio pabaigoje pateiktus alternatyvius duomenų atkūrimo metodus arba pasinaudoti atsarginėmis kopijomis.

Patariame pašalinti NotPetya viena šių antivirusinių programų: Reimage Reimage Cleaner Intego, SpyHunter 5Combo Cleaner or Malwarebytes. Jeigu negalite įdiegti ar aktyvuoti antivirusinės programos, pasinaudokite žemiau pateiktomis instrukcijomis. Jos paaiškins kaip susidoroti su sunkumais ir atsikrayti virusu automatiniu būdu.

Pasiūlymas
nelauk!
Parsisiųsk
Reimage Laimės
garantija
Parsisiųsk
Intego Laimės
garantija
Suderinama su Microsoft Windows Supported versions Suderinama su OS X Supported versions
Ką daryti, jei nepavyko pašalinti?
Jei nepavyko pašalinti viruso žalos su Reimage Intego, užduokite klausimą mūsų pagalbos komandai ir pateikite kiek galite daugiau detalių.
Reimage Intego turi ribotą nemokamą skenavimą. Reimage Intego pilna versija siūlo pažangesnį skenavimą. Kai nemokama skenavimo funkcija aptiks problemas, sutaisykite pasinaudodami nemokamomis rankinio pašalimo instrukcijomis arba automatiškai jei nuspresite įsigyti pilną Reimage Intego programos licenziją.
Alternatyvios programos
Skirtingos kompiuterinės programos yra skirtos skirtingoms kompiuterinės sistemos klaidoms bei virusų likučiams šalinti. Jeigu Jums nepavyko patasyti pažeistų sisteminių failų suReimage, praskenuokite kompiuterį su SpyHunter 5.
Alternatyvios programos
Skirtingos kompiuterinės programos yra skirtos skirtingoms kompiuterinės sistemos klaidoms bei virusų likučiams šalinti. Jeigu Jums nepavyko patasyti pažeistų sisteminių failų suIntego, praskenuokite kompiuterį su Combo Cleaner.

Rankinis NotPetya viruso pašalinimas:

Kaip ištrinti NotPetya naudojant Safe Mode with Networking

Jeigu NotPetya neleidžia įdiegti antivirusinės programos, jos atnaujinti ar atlikti sistemos skenavimo, sekite žemiau pateiktomis instrukcijomis.

 • Žingsnis 1: Perkraukite kompiuterį į Safe Mode with Networking režimą

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Paspauskite Start Shutdown Restart OK.
  2. Kai kompiuteris įsijungs iš naujo, pradėkite spaudinėti F8. Tai darykite tol, kol pasirodys Advanced Boot Options langas.
  3. Iš sąrašo pasirinkite Safe Mode with Networking Pasirinkite 'Safe Mode with Networking'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Spustelėkite Power Windows mygtuką. Po to spauskite ir paspaudę laikykite Shift mygtuką, galiausiai pasirinkite Restart..
  2. Pasirinkite Troubleshoot Advanced options Startup Settings ir vėl spauskite Restart.
  3. Kai kompiuteris įsijungs iš naujo, lange Startup Settings pasirinkite Enable Safe Mode with Networking Pasirinkite 'Enable Safe Mode with Networking'
 • Žingsnis 2: NotPetya šalinimas

  Prisijunkite prie užkrėstos paskyros ir paleiskite savo naršyklę. Atsisiųskite Reimage Reimage Cleaner Intego ar kitą patikimą antivirusinę programą. Atnaujinkite ją ir patikrinkite savo kompiuterį. Kai programa baigs sistemos tikrinimą, ištrinkite visus jos nurodytus pavojingus failus ir užbaikite NotPetya pašalinimą.

Jeigu virusas blokuoja Safe Mode with Networking, išbandykite sekantį metodą.

Kaip ištrinti NotPetya naudojant System Restore

 • Žingsnis 1: Perkraukite kompiuterį į Safe Mode with Command Prompt režimą

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Paspauskite Start Shutdown Restart OK.
  2. Kai kompiuteris įsijungs iš naujo, pradėkite spaudinėti F8. Tai darykite tol, kol pasirodys Advanced Boot Options langas.
  3. Iš sąrašo pasirinkite Command Prompt Pasirinkite 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Spustelėkite Power Windows mygtuką. Po to spauskite ir paspaudę laikykite Shift mygtuką, galiausiai pasirinkite Restart..
  2. Pasirinkite Troubleshoot Advanced options Startup Settings ir vėl spauskite Restart.
  3. Kai kompiuteris įsijungs iš naujo, lange Startup Settings pasirinkite Enable Safe Mode with Command Prompt Pasirinkite 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Žingsnis 2: Atstatykite sistemos nustatymus ir failus
  1. Kai pasirodys Command Prompt langas, įveskite cd restore ir spustelėkite Enter. Įveskite 'cd restore' (be kabučių) ir spauskite 'Enter'
  2. Dabar įrašykite rstrui.exe ir vėl spustelėkite Enter.. Įveskite 'rstrui.exe' (be kabučių) ir spauskite 'Enter'
  3. Kai pasirodys naujas langas, spustelėkite Next ir pasirinkite sistemos atkūrimo tašką, kuris yra prieš NotPetya pasirodymą jūsų kompiuteryje. Po to vėl paspauskite Next. Pasirodžius 'System Restore' langui, pasirinkite 'Next'. Pasirinkite sustemos atkūrimo tašką ir spustelėkite 'Next'
  4. Dabar spauskite Yes ir pradėkite sistemos atstatymą. Dabar spauskite 'Yes' ir pradėkite sistemos atstatymą.
  Sugrąžinę buvusius sistemos nustatymus, atsisiųskite Reimage Reimage Cleaner Intego ir nuskenuokite kompiuterį, tam kad įsitikintumėte, jog NotPetya sėkmingai pašalintas.

Svarbu. Kaip atkurti duomenis?

Instrukcijos, pateiktos aukščiau, yra skirtos padėti jums ištrinti NotPetya. Tam, jog atkurtumėte savo failus, rekomenduojame sekti virusai.lt ekspertų paruoštas instrukcijas.

Kibernetinio saugumo specialistams dar nepavyko sukurti duomenų atkūrimo įrankio, galinčio padėti nuo viruso nukentėjusiems asmenims. Tad vienintelis efektyvus duomenų atkūrimo būdas – pasinaudoti atsarginėmis kopijomis. Jeigu tokių neturite, išmėginkite žemiau pateiktus įrankius.

Jei NotPetya užšifravo jūsų asmeninius failus, galite pabandyti juos atkurti šiais būdais:

Data Recovery Pro gali atkurti pažeistus failus

Šios programos tikslas – atkurti failus, kurie buvo ištrinti, pažeisti ar užkoduoti. 

 • Parsisiųsti Data Recovery Pro;
 • Įdiekite Data Recovery sekdami diegimo vedlio nurodymus;
 • Atverkite programą bei paleiskite kompiuterio skenavimą tam, jog rastumėte failus, paveiktus NotPetya viruso;
 • Atkurkite juos.

Atkurkite duomenis su ShadowExplorer

Ši programa gali padėti susigrąžinti prarastus duomenis, jeigu NotPetya virusas neištrynė šešėlinių duomenų kopijų (angl. Shadow Volume Copies).

 • Parsisiųskite Shadow Explorer (http://shadowexplorer.com/);
 • Sekdami Shadow Explorer diegimo vedlio nurodymus, įrašykite šią programą į savo kompiuterį;
 • Paleiskite programą ir atverkite viršutiniame kairiajame kampe esantį išskleidžiamąjį meniu. Peržiūrėkite, kokių aplankų ten yra;
 • Dešiniuoju pelės klavišu paspauskite ant aplanko, kurį norite atkurti, ir spauskite “Export”. Taip pat galite nurodyti, kur norite jį išsaugoti.

Galiausiai, susimąstykite apie savo kompiuterio apsaugą ir tokių virusų kaip NotPetya prevenciją. Kad apsisaugotumėte nuo ransomware kategorijai priskiriamų virusų, naudokite patikimas antivirusines, tokias kaip Reimage Reimage Cleaner Intego, SpyHunter 5Combo Cleaner arba Malwarebytes.

Neleiskite, kad vyriausybė jus šnipinėtų

Kadangi vyriausybėje kyla vis daugiau diskusijų, susijusių su vartotojų duomenų rinkimu ir piliečių šnipinėjimu, turėtumėte atidžiau žvelgti į šią problemą ir išsiaiškinti, kokie šėšėliniai informacijos rinkimo būdai gali būti naudojami renkant informaciją apie jus. Venkite bet kokio valdžios inicijuojamo infomacijos sekimo bei piliečių šnipinėjimo iniciatyvų internete – naršykite anonimiškai. 

Naudodamiesi Private Internet Access VPN programa, galėsite mėgautis saugiu naršymu internete ir sumažinsite įsilaužimo į sistemą riziką iki minimumo. Ši VPN programa, sukurianti virtualų privatųjį tinklą, suteiks prieigą prie reikiamų duomenų be jokių turinio apribojimų. 

Kontroliuokite valdžios bei kitų trečiųjų šalių prieigą prie jūsų duomenų ir užtikrinkite saugų naršymą internetu. Net jeigu jūs ir neužsiimate nelegalia veikla ir pasitinkite pasirinktu interneto paslaugų teikėju, rekomenduojame būti atsargiems dėl savo pačių saugumo. Rekomenduojame imtis papildomų atsargumo priemonių ir pradėti naudoti VPN programa. 

Sumažinkite virusų keliamą grėsmę - pasirūpinkite atsarginėmis duomenų kopijomis

Dėl savo pačių neatsargaus elgesio, kompiuterių vartotojai gali patirti įvarių nuostolių, kuriuos sukelia kompiuteriniai virusai. Virusai gali paveikti programinės įrangos funkcionalumą arba tiesiogiai pažeisti sistemoje esančius duomenis juos užkoduojant. Dėl minėtų problemų gali sutrikti sistemos veikla, o asmeninius duomenis žmonės gali prarasti visam laikui. Turint naujausias atsargines kopijas, tokios grėsmės nėra, kadangi galėsite lengvai atkurti prarastus duomenis ir grįžti į darbą.

Kaskart atlikus sistemos pakeitimus rekomenduojama lygiagrečiai atnaujinti ir atsargines duomenų kopijas. Tokiu būdu galėsite pasiekti naujausius išsaugotus duomenis po netikėto viruso įsilaužino ar sistemos gedimo. Atsarginių failų kopijų kūrimas kasdien ar kas savaitę turėtų tapti jūsų įpročiu. 

Turėdami naujausias svarbių dokumentų bei projektų kopijas išvengsite rimtų nemalonumų. Atsarginės failų kopijos yra ypač naudingos tuo atveju, jeigu į sistemą netikėtai patenka kenksmingas kompiuterinis virusas. Tam, kad galėtumėte atkurti prarastus duomenis, rekomenduojame naudoti Data Recovery Pro programą. 

Apie autorių
Julie Splinters
Julie Splinters - Virusų šalinimo specialistė

Jeigu šios nemokamos instrukcijos jums padėjo ir jūs esate patenkintas/-a mūsų suteikta pagalba, prašome apsvarstyti galimybę mus paremti ir padėti mums išlaikyti šią paslaugą. Bus įvertinta net pati mažiausia auka.

Susisiekite su Julie Splinters
Apie kompaniją Esolutions

Šaltinis: https://www.2-spyware.com/remove-notpetya-ransomware-virus.html
Šalinimo instrukcijos kitomis kalbomis

Jūsų nuomonė apie NotPetya ransomware virus