Mirai viruso šalinimas (Papildytas vadovas) - Išsamus aprašymas

Mirai viruso pašalinimas

Kas yra Mirai virusas?

Mirai apkrėstų kompiuterių tinklas grėsmingai plečiasi

Pirmą kartą apie Mirai virusą kompiuterių vartotojai išgirdo 2016 metų balandžio mėnesį, kai buvo aptiktas vienas iš šio užkrato tinklas, užkrečiantis IoT (angl. Internet of things) kompiuterinės sistemos bei stebėjimo prietaisus. Šio viruso kūrėjai sėkmingai plečia tinklą bei nuolat tobulinta virusą. Dėl šių veiksnių Mirai programiniu kodu apkrėstų kompiuterių tinklas yra viena iš dabartinių virtualiosios erdvės pavojų. 2016 metų pabaigoje, užkratas vėl pateko į IT ekspertų akiratį pasirodžius vokiečių telekomunikacinės bendrovės klientų skundams apie dingusį interneto ryšį. Šis incidentas – tai dar vienas įvykis, skatinantis suklusti ne tik IT ekspertus bet ir paprastus interneto vartotojus. Šio straipsnio apačioje rasite rekomendacijas, kaip apsisaugoti bei pašalinti Mirai virusą FortectIntego ar kitos virusų šalinimo programos pagalba.

Besidomintys Japonija žino, kad „mirai“ japonų kalboje reiškia ateitį. Šis pavadinimas buvo pasirinktas neatsitiktinai: užkratas tapo viena iš labiausiai nepageidaujamų ir ilgalaikes pasekmes sukuriančių virtualiųjų grėsmių, vis dar keliančių iššūkį virusų šalinimo specialistams. Paviešintose viruso kūrėjo Anna-senpai bei Roberto Coelho žinutėse išaiškėja, kad autorius domisi japonų pop kultūra bei animacija. Šie faktai skatina manyti, kad viruso kūrėjas yra tariamai japonų tautybės. Tačiau Mirai tinklų aptikta ir Brazilijoje. Vienos iš naujausių Mirai viruso versijos (Linux.Gafgyt.B) pėdsakai buvo aptikti kaip tik šioje šalyje. Briano Krebs savo tyrime atrado įrodymų, leidžiančių manyti, kad Anna-senpai ir Paras Jha, gabus programuotojas bei ProTraf Solutions kompanijos prezidentas, yra tie patys asmenys.

Pavojingasis Mirai užkratasVirtualioje erdvėje veikia itin didelis dar neatrastų Mirai tinklų skaičius.

2016 metų pabaigoje Mirai virusas vėl tapo plačiai aptarinėjama tema virtualiose žinių svetainėse, kai apytiksliai 1 milijonas „Deutsche Telecom“ klientų negalėjo prisijungti prie interneto. IT ekspertai įtaria, kad pirminis kompiuterinių įsilaužėlių tikslas buvo ne nutraukti interneto ryšį, bet veikiau pavogti svarbią asmeninę informaciją bei elektroninės bankininkystės duomenis. Laimei, tik 5% procentai visų vartotojų patyrė nepatogumus. Nustatyta, kad ataka labiausiai paveikia „Zyxel“ maršrutizatorius. Įdomu tai, kad tuo pačiu metu panašios paskirstytosios aptarnavimo perkrovos atakos buvo aptiktos ir pietų Afrikoje. Viruso, atkavusio Pietų Korėjos bei Japonijos karinių pajėgų kompiuterines sistemas, tapatybė taip pat kelia įtarimų.

Šių metų tyrimai atskleidė, kad keli Mirai tinklai buvo aptikti ir Kinijoje. Akivaizdu, kad nors virusą sukūrė vienas žmogus, virusą platina kelios internetinių įsilaužėlių grupuotės. Tai žymiai išplėsti viruso mastą. Kalbant apie patį virusą, originalioji viruso versija dažniausiai užkrėsdavo IoT stebėjimo kameras bei Linux operacines sistemas. Viruso kūrėjai prijungia užkrėstus prietaisus į bendrą tuo pačiu programiniu kodu vienijamą tinklą. Taip pat Mirai virusas naudojamas ir vykdant pasaulinio masto paskirstytąsias aptarnavimo perkrovos atakas DDoS (angl. distributed denial of services).

Kiap užkratas plinta ir ar yra būdų jo išvengti?

Kadangi Mirai virusas užkrečia Iot prietaisus, maršrutizatorius bei kitus tokio tipo įrenginius, nėra paprasta aptikti užkratą. Prieš įsigijant vieną iš minėtų prietaisų, atkreipkite dėmesį į jo technines galimybes, naudojamas apsaugos priemones bei gamintoją. Įsigijus prietaisą, pakeiskite slaptažodį į keliolikos skaitmenų bei ženklų slaptažodį. Taip pat galite nustatyti atitinkamą šifruotės tipą Wi-Fi tinklui apsaugoti. Taip pat peržiūrėkite saugumo nustatymus. Vietoj Telnet prisijungimo protokolo rinkitės SSH (angl. secure shell) saugesnį tinklo protokolo alternatyvą. Atsiradus maršrutizatorių programinės įrangos atnaujinimams, nedelskite ir įdiekite juos.

Mirai viruso pašalinimas

Nors Mirai virusas užkrečia anksčiau minėtus prietaisus, klaidinga manyti, kad ateityje negali atsirasti Windows bei Mac OS sistemoms pritaikytų viruso atmainų. Viruso kūrėjai vis atranda naujus bei sudėtingus būdus, kaip užkrėsti kuo didesnį kiekį kompiuterinių sistemų per trumpą laiką. Todėl svarbu naudoti kuo įvairesnes apsaugos priemones. Windows bei Mac OS virusams šalinti, galite naudoti FortectIntego bei Malwarebytes. Išjunkite interneto ryšį bei įjunkite kompiuterį saugos rėžime. Žemiau pateiktos instrukcijos padės jums tai padaryti tinkamai.

Pasiūlymas
nelauk!
Parsisiųsk
Fortect Laimės
garantija
Parsisiųsk
Intego Laimės
garantija
Suderinama su Microsoft Windows Suderinama su macOS
Ką daryti, jei nepavyko pašalinti?
Jei nepavyko pašalinti viruso žalos su Fortect Intego, užduokite klausimą mūsų pagalbos komandai ir pateikite kiek galite daugiau detalių.
Fortect Intego turi ribotą nemokamą skenavimą. Fortect Intego pilna versija siūlo pažangesnį skenavimą. Kai nemokama skenavimo funkcija aptiks problemas, sutaisykite pasinaudodami nemokamomis rankinio pašalimo instrukcijomis arba automatiškai jei nuspresite įsigyti pilną Fortect Intego programos licenziją.
Alternatyvios programos
Skirtingos kompiuterinės programos yra skirtos skirtingoms kompiuterinės sistemos klaidoms bei virusų likučiams šalinti. Jeigu Jums nepavyko patasyti pažeistų sisteminių failų suFortect, praskenuokite kompiuterį su SpyHunter 5.
Alternatyvios programos
Skirtingos kompiuterinės programos yra skirtos skirtingoms kompiuterinės sistemos klaidoms bei virusų likučiams šalinti. Jeigu Jums nepavyko patasyti pažeistų sisteminių failų suIntego, praskenuokite kompiuterį su Combo Cleaner.

Rankinis Mirai viruso pašalinimas

Rankinis Mirai pašalinimas saugiajame režime

Jei įtariate, kad Mirai viruso atmaina ar panašus kompiuterinis virusas užkrėte jūsų operacinę sistemą, įjunkite saugųjį rėžimą ir pradėkite skanavimą su antišnipinėjimo programa.

Svarbu! →
Rankinio pašalinimo instrukcijos gali būti per sudėtingas paprastiems kompiuterių naudotojams. Tam, kad viską atliktumėte teisingai, reikia turėti IT žinių (pašalinus ar pažeidus gyvybiškai svarbius sisteminius failus galima visiškai sugadinti Windows sistemą). Be to, tai gali užtrukti net kelias valandas, todėl mes rekomenduojame verčiau rinktis aukščiau pateiktą automatinį pašalinimą.

1 žingsnis. Įjunkite saugųjį režimą

Geriausia rankinį kenkėjiškos programos pašalinimą atlikti saugiajame režime.

Windows 7 / Vista / XP

 1. Spustelėkite Start > Shutdown > Restart > OK.
 2. Kai jūsų kompiuteris taps aktyviu, kelis kartus spauskite F8 mygtuką (jei tai neveikia, pabandykite F2, F12, Del ir kt. – tai priklauso nuo jūsų pagrindinės plokštės modelio), kol išvysite Advanced Boot Options langą.
 3. Iš sąrašo pasirinkite Safe Mode with Networking.
  Windows 7/XP

Windows 10 / Windows 8

 1. Dešiniuoju pelės mygtuku spustelėkite Start mygtuką ir pasirinkite Settings.
  Nustatymai
 2. Slinkite žemyn, kad pasirinktumėte Update & Security.
  Naujinimai ir sauga
 3. Kairėje lango pusėje pasirinkite Recovery.
 4. Dabar slinkite žemyn, kad rastumėte Advanced Startup skyrių.
 5. Spustelėkite Restart now.
  Iš naujo paleiskite įrenginį
 6. Pasirinkite Troubleshoot.
  Pasirinkite šią parinktį
 7. Eikite į Advanced options.
  Išplėstinės parinktys
 8. Pasirinkite Startup Settings.
  Paleisties nustatymai
 9. Paspauskite Restart.
 10. Dabar paspauskite 5 arba spustelėkite 5) Enable Safe Mode with Networking.
  Įjunkite saugųjį režimą

2 žingsnis. Išjunkite įtartinus procesus

Windows Task Manager yra naudingas įrankis, rodantis fone veikiančius procesus. Jei kenkėjiška programa vykdo procesą, turėtumėte jį išjungti:

 1. Norėdami atidaryti Windows Task Manager, klaviatūroje spauskite Ctrl + Shift + Esc.
 2. Spauskite More details.
  Atidarykite užduočių tvarkytuvę
 3. Slinkite žemyn į Background processes skyrių ir ieškokite ko nors įtartino.
 4. Dešiniuoju pelės mygtuku spustelėkite tai ir pasirinkite Open file location.
  Atverkite failo vietą
 5. Grįžkite prie proceso, paspauskite dešinį pelės mygtuką ir pasirinkite End Task.
  Užbaikite užduotį
 6. Ištrinkite kenksmingo aplanko turinį.

3 žingsnis. Patikrinkite programos paleidimą

 1. Norėdami atidaryti Windows Task Manager, klaviatūroje spauskite Ctrl + Shift + Esc.
 2. Eikite į Startup skirtuką.
 3. Dešiniuoju pelės mygtuku spustelėkite įtartiną programą ir pasirinkite Disable.
  Paleidimas

4 žingsnis. Ištrinkite viruso failus

Su kenkėjiškomis programomis susiję failai gali slėptis įvairiose jūsų kompiuterio vietose. Pateikiame instrukcijas, kurios gali padėti juos rasti:

 1. Windows paieškoje įveskite Disk Cleanup ir paspauskite Enter.
  Disko valymas
 2. Pasirinkite diską, kurį norite išvalyti (C: pagal numatytuosius nustatymus yra jūsų pagrindinis diskas ir greičiausiai bus tas, kuriame yra kenkėjiškų failų).
 3. Slinkite per Files to delete sąrašą, pasirinkdami šiuos failus:

  Temporary Internet Files
  Downloads
  Recycle Bin
  Temporary files

 4. Pasirinkite Clean up system files.
  Ištrinkite failus
 5. Taip pat galite ieškoti kitų kenksmingų failų, paslėptų šiuose aplankuose (įrašykite juos į Windows Search ir paspauskite Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

 6. Baigę iš naujo paleiskite kompiuterį įprastu režimu.

Kaip ištrinti Mirai naudojant System Restore

 • Žingsnis 1: Perkraukite kompiuterį į Safe Mode with Command Prompt režimą
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Paspauskite Start Shutdown Restart OK.
  2. Kai kompiuteris įsijungs iš naujo, pradėkite spaudinėti F8. Tai darykite tol, kol pasirodys Advanced Boot Options langas.
  3. Iš sąrašo pasirinkite Command Prompt Pasirinkite 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Spustelėkite Power Windows mygtuką. Po to spauskite ir paspaudę laikykite Shift mygtuką, galiausiai pasirinkite Restart..
  2. Pasirinkite Troubleshoot Advanced options Startup Settings ir vėl spauskite Restart.
  3. Kai kompiuteris įsijungs iš naujo, lange Startup Settings pasirinkite Enable Safe Mode with Command Prompt Pasirinkite 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Žingsnis 2: Atstatykite sistemos nustatymus ir failus
  1. Kai pasirodys Command Prompt langas, įveskite cd restore ir spustelėkite Enter. Įveskite 'cd restore' (be kabučių) ir spauskite 'Enter'
  2. Dabar įrašykite rstrui.exe ir vėl spustelėkite Enter.. Įveskite 'rstrui.exe' (be kabučių) ir spauskite 'Enter'
  3. Kai pasirodys naujas langas, spustelėkite Next ir pasirinkite sistemos atkūrimo tašką, kuris yra prieš Mirai pasirodymą jūsų kompiuteryje. Po to vėl paspauskite Next. Pasirodžius 'System Restore' langui, pasirinkite 'Next'. Pasirinkite sustemos atkūrimo tašką ir spustelėkite 'Next'
  4. Dabar spauskite Yes ir pradėkite sistemos atstatymą. Dabar spauskite 'Yes' ir pradėkite sistemos atstatymą.
  Sugrąžinę buvusius sistemos nustatymus, atsisiųskite FortectIntego ir nuskenuokite kompiuterį, tam kad įsitikintumėte, jog Mirai sėkmingai pašalintas.

Svarbu. Kaip atkurti duomenis?

Instrukcijos, pateiktos aukščiau, yra skirtos padėti jums ištrinti Mirai. Tam, jog atkurtumėte savo failus, rekomenduojame sekti virusai.lt ekspertų paruoštas instrukcijas.

Jei Mirai užšifravo jūsų asmeninius failus, galite pabandyti juos atkurti šiais būdais:

Galiausiai, susimąstykite apie savo kompiuterio apsaugą ir tokių virusų kaip Mirai prevenciją. Kad apsisaugotumėte nuo ransomware kategorijai priskiriamų virusų, naudokite patikimas antivirusines, tokias kaip FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner arba Malwarebytes.

Jums rekomenduojama

Saugiai prisijunkite prie savo interneto svetainės, kad ir kur bebūtumėte

Bedirbant su tinklaraščiu, interneto svetaine ar kitu projektu, kurį turite nuolat prižiūrėti, jums gali tekti prisijungti prie serverio ir turinio valdymo sistemos kur kas dažniau nei įprasta. Bene geriausias sprendimas kuriant saugesnį tinklą – statinis/pastovus IP adresas.

Jeigu nustatysite prie jūsų įrenginio pririštą statinį IP adresą, palengvinsite serverio ar tinklo valdytojo darbą, kurie kontroliuoja prisijungimus ir veiklą. Be to, būtent taip išvengsite kai kurių autentifikavimo keblumų ir galėsite naudotis savo banko sąskaitomis nuotoliniu būdu, nesukeldami įtarimo su kiekvienu prisijungimu, kai būsite kitoje vietoje.

Tokie VPN programinės įrangos tiekėjai kaip Private Internet Access gali jums padėti, jei norite kontroliuoti savo internetinę reputaciją ir lengvai valdyti projektus, kad ir kokioje pasaulio vietoje bebūtumėte. Geriau neleisti prie jūsų svetainės prisijungti iš skirtingų IP adresų. 

Sumažinkite virusų keliamą grėsmę - pasirūpinkite atsarginėmis duomenų kopijomis

Virusai gali paveikti programinės įrangos funkcionalumą arba tiesiogiai pažeisti sistemoje esančius duomenis juos užkoduojant. Dėl minėtų problemų gali sutrikti sistemos veikla, o asmeninius duomenis žmonės gali prarasti visam laikui. Turint naujausias atsargines kopijas, tokios grėsmės nėra, kadangi galėsite lengvai atkurti prarastus duomenis ir grįžti į darbą.Tokiu būdu galėsite pasiekti naujausius išsaugotus duomenis po netikėto viruso įsilaužino ar sistemos gedimo. Atsarginių failų kopijų kūrimas kasdien ar kas savaitę turėtų tapti jūsų įpročiu. Atsarginės failų kopijos yra ypač naudingos tuo atveju, jeigu į sistemą netikėtai patenka kenksmingas kompiuterinis virusas. Tam, kad galėtumėte atkurti prarastus duomenis, rekomenduojame naudoti Data Recovery Pro programą. 

Apie autorių
Julie Splinters
Julie Splinters - Virusų šalinimo specialistė

Jeigu šios nemokamos instrukcijos jums padėjo ir jūs esate patenkintas/-a mūsų suteikta pagalba, prašome apsvarstyti galimybę mus paremti ir padėti mums išlaikyti šią paslaugą. Bus įvertinta net pati mažiausia auka.

Susisiekite su Julie Splinters
Apie kompaniją Esolutions

Šalinimo instrukcijos kitomis kalbomis