Al-Namrood viruso šalinimas (atnaujinta Bal 2017) - Viruso pašalinimo instrukcijos

Al-Namrood viruso pašalinimas

Kas yra Al-Namrood virusas?

Naujos Al-Namrood viruso versijos toliau puola kompiuterių vartotojus

Pirmą kartą pastebėjus Al-Namrood virusą, mažai kas manė, jog šis išpirkos reikalaujantis virusas paplis taip plačiai. Jau įprasta, jog kibernetiniai nusikaltėliai savo sukurtoms programoms naudoja mėgstamų grupių, filmų, serialų (pvz., Better_Call_Saul virusas) ar tam tikrų personažų (pvz. Jigsaw virusas) vardus, o šiuo atveju virusas pavadintas Saudo Arabijos juodojo metalo grupės Al-Namrood garbei. Kalbant apie Al-Namrood kilmę, verta paminėti Apocalypse virusą, nes tam tikri požymiai rodo, jog šie virusai buvo sukurti tos pačios kibernetinių sukčių grupuotės. Po pirmosios Al-Namrood viruso versijos pasirodymo jau buvo pastebėtos ir patobulintos versijos, pavyzdžiui, Al-Namrood 2.0, bei mažai viena nuo kitos besiskiriančios kopijos, pateikiančios skirtingus sukčių kontaktinius duomenis. Pavyzdžiui, vienas toks virusas su kibernetiniais sukčiais siūlė susisiekti per Jabber XMPP susirašinėjimo programą rašant [email protected] arba [email protected] adresu, arba šiais el. pašto adresais: [email protected], [email protected], [email protected]. Kiekviena nauja viruso versija pasižymi naujomis, patobulintomis savybėmis. Jei netyčia užsikrėtėte vienu iš apibūdintų virusų, nepanikuokite ir pasistenkite kuo greičiau ištrinti Al-Namrood virusą iš sistemos. Greičiausiai tai atliksite su antivirusinės programos pagalba, pavyzdžiui, FortectIntego. Prieš paleidžiant šią programą, rekomenduojame perkrauti kompiuterį į saugųjį režimą. Tai nesunkiai padarysite sekdami instrukcijas, kurias pateikiame po straipsniu.

Al-Namrood virusasEkspertė rodo, kaip atrodo Al-Namrood išpirkos reikalaujanti žinutė, kurią virusas išsaugo ant darbalaukio.

Kaip ir kiti išpirkos reikalaujantys virusai, Al-Namrood plinta tais pačiais ir laiko patikrintais būdais. Vos tik patekęs į sistemą, virusas užšifruoja aukos failus. Žemiau rasite sutrumpintą sąrašą failo plėtinių, į kuriuos taikosi ši kenkėjiška programa.

Jpg, jpeg, doc, docm, zip, mp4, mp3, obj, x, x3d, movie.byu, c4d, fbx, dwg, 4db, 4dl, 4mp, abs, accdb, accdc, accde, accdr, accdt, accdw, accft, adn, a3d, adp, aft, ahd, alf, ask, awdb, bib, bnd, bok, btr, bak, backup, cdb, ckp dsk, dsn, dta, dtsx, dgn, dxl, eco, ecx, edb, emd, eql, fcd, fdb, fic, fid, fil, fm5, fmp, fmp12, fmpsl, fol, fp3, fp4, fp5, fp7, fpt, fpt, fzb, fzv, gdb, gwi, hdb, his, ib, 1cd, dbf, dt, xls, html, css, eps, ptx, txt.

Virusui baigus šifruoti failus, nebegalėsite atverti savo dokumentų, nuotraukų, vaizdo bei muzikos įrašų. AES algoritmo pagalva virusas juos visus pavers neprieinamais. Kol kas žinoma, jog Al-Namrood virusai sugadintiems failams prideda tokius failo plėtinius – .namrood, .access_denied, .unavailable, .disappeared. Užšifravęs failus, virusas sukuria išpirkos reikalaujantį raštelį, kurį jis išsaugos jūsų kompiuteryje Read_me.txt arba Decrypt_me.txt pavadinimu. Šiuose tekstiniuose failuose jūsų bus paprašyta sumokėti tam tikro dydžio išpirką mainais į failų atkūrimo programą, tačiau patariame jums nepasitikėti kibernetiniais nusikaltėliais. Nemokėkite išpirkos bent jau tol, kol neišbandysite ekspertų sukurtų Al-Namrood dešifravimo programų – viena jų gali padėti jums atkurti sugadintus failus. Atminkite, jog tai kibernetiniai sukčiai sprendžia, ar jūs gausite failų atkūrimo programą, o dažnais atvejais šie piktavaliai žmonės nėra nusiteikę gaišti laiko kitam, nei grasinimui ir raginimams sumokėti išpirką. Gali būti, jog sumokėję išpirką būsite pamiršti.

Gruodis, 2016. Pasirodo nauja Al-Namrood versija

2016-ųjų metų gruodį pasirodęs Al-Namrood 2.0 virusas neabejotinai sukrėtė kibernetinį pasaulį. Kaip ir pradinė viruso versija, virusas failų šifravimui naudoja AES-256 šifravimo algoritmą. Failai kruopščiai pakeičiami struktūriniu lygiu naudojant užkodavimo raktą, o tam, jog juos būtų galima atkurti, reikalingas dešifravimo raktas, kurį viruso kūrėjai saugoja savo serveriuose. Pranešama, jog mainais į šį raktą virusas reikalauja sumokėti net 10 bitcoinų, o tai atitinka maždaug 11200 eurų. Akivaizdu, jog tokią didelę sumą sumokėti pasiryš ne kiekvienas. Nusikaltėliai susisiekimui pateikia Jabber XMPP adresą: [email protected]. Deja, net ir sumokėjus tokio dydžio išpirką išlieka rizika nebeatgauti failų, todėl rekomenduojame nevykdyti nusikaltėlių įsakymo pervesti pinigus kuo greičiau.

Balandis, 2017. Al-Namrood 2.0 virusas pateikia kitą el. pašto adresą, aptikti nauji platinimo kanalai

Al-Namrood nėra vienas labiausiai paplitusių virusų pasaulyje, tačiau akivaizdu, jog laikui bėgant jo autoriai tobulėja ir papildo kenkėjišką programą naujomis savybėmis. Neseniai mūsų komanda užfiksavo šio viruso versiją, pateikiančią kitą el. pašto adresą – [email protected]. Šio viruso pavyzdžiai pirmą kartą pateko į ekspertų akiratį 2017-ųjų balandį, ir, kaip pranešama, šios viruso versijos sugadintiems failams prideda itin ilgą failo plėtinį. Šis failo plėtinys susideda iš kelių skirtingų dalių: [originalaus failo pavadinimas].ID-[8 simboliai+aukos šalies kodas][[email protected]].[14 simbolių]. Kaip matote, kontaktinį el. pašto adresą sukčiai įterpia į naująjį užkrėstų failų plėtinį. Kaip ir ankstesnė antrojo Al-Namrood viruso versija, ji platinama RDP atakomis bei el. laiškais. Vis dėlto kompiuterių vartotojai turėtų atsižvelgti ir į kitas išpirkos reikalaujančių virusų platinimo technikas. Pavyzdžiui, dar visai neseniai užkrėtus internetinių reklamų serverį sukčiai sugebėjo siūlyti kenkėjišką Flash Player atnaujinimą per Skype programą. Todėl rekomenduojame būti ypač atsargiems ir naršant internete nespausti ant įtartinų reklamų, ypač tokių, kurios siūlo jums atsinaujinti programinę įrangą ar parsisiųsti niekuomet negirdėtų programų.

Pagrindiniai Al-Namrood platinimo metodai

Al-Namrood virusas seka pagrindines virusų platinimo tendencijas ir, kaip ir kiti šiuo metu platinami virusai, plinta apgaulingų el. laiškų, internetinių reklamų, bei RDP atakų pagalba. Jei naudojatės RDP paslauga, būtinai naudokite sudėtingą slaptažodį, laiku įsidiekite naudojamų programų naujinimus bei reguliariai kurkite atsargines failų kopijas.

Norėtume šiek tiek plačiau papasakoti, kaip virusai plinta el. paštu. Tikriausiai nereikia priminti, jog turėtumėte vengti Šlamšto skiltyje atsirandančių laiškų, vis dėlto sukčiai naudoja gudrybes, padedančias išvengti laiškų patekimo į šią skiltį. Tai reiškia, jog kenkėjiškas laiškas gali patekti ir į pagrindinę gautų laiškų dėžutę. Tokius laiškus siuntinėjantys asmenys laiško žinutėje gali kreiptis į jus tikruoju jūsų vardu – tačiau tai nereiškia, jog galite pasitikėti laiško siuntėju. Tokią informaciją apie jus galima išsiaiškinti itin lengvai. Ypač saugokitės laiškų su vienu ar keliais prisegtukais. Atvėrus juos, galite susidurti ne su įdomiu ar svarbiu turiniu, o su kenksmingu virusu, nusiteikusiu užšifruoti visus jūsų failus. Jei jums kyla abejonių dėl laiško turinio, arba jei nesate įsitikinę, jog jį atsiuntė patikimas asmuo, galite paieškoti informacijos apie jį internete (paieškos sistemoje suveskite siuntėjo el. paštą) arba paskambinkite tai įmonei, kuri tariamai atsiuntė jums įtartiną laišką.

Kaip greičiau ištrinti Al-Namrood virusą?

Kalbant apie išpirkos reikalaujančius virusus, siūlome juos šalinti automatiniu būdu. Virusai, skirtingai nei įprastos kompiuterio programos, ne tik nepalieka išdiegimo vadovų (angl. uninstaller), bet ir paslepia savo failus taip, jog vartotojui būtų itin sunku juos rasti. Su automatine virusų šalinimo programa kompiuterį sutvarkysite greitai ir saugiau. Vis dėlto virusas gali bandyti sutrukdyti jums jį pašalinti, todėl pirmiausia paleiskite sistemą saugiuoju režimu. Žemiau rasite išsamias instrukcijas, kaip tai padaryti patiems.

Pasiūlymas
nelauk!
Parsisiųsk
Fortect Laimės
garantija
Parsisiųsk
Intego Laimės
garantija
Suderinama su Microsoft Windows Suderinama su macOS
Ką daryti, jei nepavyko pašalinti?
Jei nepavyko pašalinti viruso žalos su Fortect Intego, užduokite klausimą mūsų pagalbos komandai ir pateikite kiek galite daugiau detalių.
Fortect Intego turi ribotą nemokamą skenavimą. Fortect Intego pilna versija siūlo pažangesnį skenavimą. Kai nemokama skenavimo funkcija aptiks problemas, sutaisykite pasinaudodami nemokamomis rankinio pašalimo instrukcijomis arba automatiškai jei nuspresite įsigyti pilną Fortect Intego programos licenziją.
Alternatyvios programos
Skirtingos kompiuterinės programos yra skirtos skirtingoms kompiuterinės sistemos klaidoms bei virusų likučiams šalinti. Jeigu Jums nepavyko patasyti pažeistų sisteminių failų suFortect, praskenuokite kompiuterį su SpyHunter 5.
Alternatyvios programos
Skirtingos kompiuterinės programos yra skirtos skirtingoms kompiuterinės sistemos klaidoms bei virusų likučiams šalinti. Jeigu Jums nepavyko patasyti pažeistų sisteminių failų suIntego, praskenuokite kompiuterį su Combo Cleaner.

Rankinis Al-Namrood viruso pašalinimas

Rankinis Al-Namrood pašalinimas saugiajame režime

Svarbu! →
Rankinio pašalinimo instrukcijos gali būti per sudėtingas paprastiems kompiuterių naudotojams. Tam, kad viską atliktumėte teisingai, reikia turėti IT žinių (pašalinus ar pažeidus gyvybiškai svarbius sisteminius failus galima visiškai sugadinti Windows sistemą). Be to, tai gali užtrukti net kelias valandas, todėl mes rekomenduojame verčiau rinktis aukščiau pateiktą automatinį pašalinimą.

1 žingsnis. Įjunkite saugųjį režimą

Geriausia rankinį kenkėjiškos programos pašalinimą atlikti saugiajame režime.

Windows 7 / Vista / XP

  1. Spustelėkite Start > Shutdown > Restart > OK.
  2. Kai jūsų kompiuteris taps aktyviu, kelis kartus spauskite F8 mygtuką (jei tai neveikia, pabandykite F2, F12, Del ir kt. – tai priklauso nuo jūsų pagrindinės plokštės modelio), kol išvysite Advanced Boot Options langą.
  3. Iš sąrašo pasirinkite Safe Mode with Networking.
    Windows 7/XP

Windows 10 / Windows 8

  1. Dešiniuoju pelės mygtuku spustelėkite Start mygtuką ir pasirinkite Settings.
    Nustatymai
  2. Slinkite žemyn, kad pasirinktumėte Update & Security.
    Naujinimai ir sauga
  3. Kairėje lango pusėje pasirinkite Recovery.
  4. Dabar slinkite žemyn, kad rastumėte Advanced Startup skyrių.
  5. Spustelėkite Restart now.
    Iš naujo paleiskite įrenginį
  6. Pasirinkite Troubleshoot.
    Pasirinkite šią parinktį
  7. Eikite į Advanced options.
    Išplėstinės parinktys
  8. Pasirinkite Startup Settings.
    Paleisties nustatymai
  9. Paspauskite Restart.
  10. Dabar paspauskite 5 arba spustelėkite 5) Enable Safe Mode with Networking.
    Įjunkite saugųjį režimą

2 žingsnis. Išjunkite įtartinus procesus

Windows Task Manager yra naudingas įrankis, rodantis fone veikiančius procesus. Jei kenkėjiška programa vykdo procesą, turėtumėte jį išjungti:

  1. Norėdami atidaryti Windows Task Manager, klaviatūroje spauskite Ctrl + Shift + Esc.
  2. Spauskite More details.
    Atidarykite užduočių tvarkytuvę
  3. Slinkite žemyn į Background processes skyrių ir ieškokite ko nors įtartino.
  4. Dešiniuoju pelės mygtuku spustelėkite tai ir pasirinkite Open file location.
    Atverkite failo vietą
  5. Grįžkite prie proceso, paspauskite dešinį pelės mygtuką ir pasirinkite End Task.
    Užbaikite užduotį
  6. Ištrinkite kenksmingo aplanko turinį.

3 žingsnis. Patikrinkite programos paleidimą

  1. Norėdami atidaryti Windows Task Manager, klaviatūroje spauskite Ctrl + Shift + Esc.
  2. Eikite į Startup skirtuką.
  3. Dešiniuoju pelės mygtuku spustelėkite įtartiną programą ir pasirinkite Disable.
    Paleidimas

4 žingsnis. Ištrinkite viruso failus

Su kenkėjiškomis programomis susiję failai gali slėptis įvairiose jūsų kompiuterio vietose. Pateikiame instrukcijas, kurios gali padėti juos rasti:

  1. Windows paieškoje įveskite Disk Cleanup ir paspauskite Enter.
    Disko valymas
  2. Pasirinkite diską, kurį norite išvalyti (C: pagal numatytuosius nustatymus yra jūsų pagrindinis diskas ir greičiausiai bus tas, kuriame yra kenkėjiškų failų).
  3. Slinkite per Files to delete sąrašą, pasirinkdami šiuos failus:

    Temporary Internet Files
    Downloads
    Recycle Bin
    Temporary files

  4. Pasirinkite Clean up system files.
    Ištrinkite failus
  5. Taip pat galite ieškoti kitų kenksmingų failų, paslėptų šiuose aplankuose (įrašykite juos į Windows Search ir paspauskite Enter):

    %AppData%
    %LocalAppData%
    %ProgramData%
    %WinDir%

  6. Baigę iš naujo paleiskite kompiuterį įprastu režimu.

Kaip ištrinti Al-Namrood naudojant System Restore

  • Žingsnis 1: Perkraukite kompiuterį į Safe Mode with Command Prompt režimą
    Windows 7 / Vista / XP
    1. Paspauskite Start Shutdown Restart OK.
    2. Kai kompiuteris įsijungs iš naujo, pradėkite spaudinėti F8. Tai darykite tol, kol pasirodys Advanced Boot Options langas.
    3. Iš sąrašo pasirinkite Command Prompt Pasirinkite 'Safe Mode with Command Prompt'

    Windows 10 / Windows 8
    1. Spustelėkite Power Windows mygtuką. Po to spauskite ir paspaudę laikykite Shift mygtuką, galiausiai pasirinkite Restart..
    2. Pasirinkite Troubleshoot Advanced options Startup Settings ir vėl spauskite Restart.
    3. Kai kompiuteris įsijungs iš naujo, lange Startup Settings pasirinkite Enable Safe Mode with Command Prompt Pasirinkite 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
  • Žingsnis 2: Atstatykite sistemos nustatymus ir failus
    1. Kai pasirodys Command Prompt langas, įveskite cd restore ir spustelėkite Enter. Įveskite 'cd restore' (be kabučių) ir spauskite 'Enter'
    2. Dabar įrašykite rstrui.exe ir vėl spustelėkite Enter.. Įveskite 'rstrui.exe' (be kabučių) ir spauskite 'Enter'
    3. Kai pasirodys naujas langas, spustelėkite Next ir pasirinkite sistemos atkūrimo tašką, kuris yra prieš Al-Namrood pasirodymą jūsų kompiuteryje. Po to vėl paspauskite Next. Pasirodžius 'System Restore' langui, pasirinkite 'Next'. Pasirinkite sustemos atkūrimo tašką ir spustelėkite 'Next'
    4. Dabar spauskite Yes ir pradėkite sistemos atstatymą. Dabar spauskite 'Yes' ir pradėkite sistemos atstatymą.
    Sugrąžinę buvusius sistemos nustatymus, atsisiųskite FortectIntego ir nuskenuokite kompiuterį, tam kad įsitikintumėte, jog Al-Namrood sėkmingai pašalintas.

Svarbu. Kaip atkurti duomenis?

Instrukcijos, pateiktos aukščiau, yra skirtos padėti jums ištrinti Al-Namrood. Tam, jog atkurtumėte savo failus, rekomenduojame sekti virusai.lt ekspertų paruoštas instrukcijas.

Jei Al-Namrood užšifravo jūsų asmeninius failus, galite pabandyti juos atkurti šiais būdais:

Failų atkūrimo programa Data Recovery Pro

Šia programa galite atkurti sugadintus arba ištrintus failus, tad tikėtina, jog ji padės jums atstatyti bent dalį Al-Namrood viruso sugadintų failų.

  • Parsisiųsti Data Recovery Pro;
  • Įdiekite Data Recovery sekdami diegimo vedlio nurodymus;
  • Atverkite programą bei paleiskite kompiuterio skenavimą tam, jog rastumėte failus, paveiktus Al-Namrood viruso;
  • Atkurkite juos.

Kaip veikia Windows ankstesnių versijų funkcija?

Ši funkcija padės atkurti failus tik tokiu atveju, jei anksčiau susikūrėte sistemos atkūrimo tašką. Sekite šias instrukcijas ir atkurkite sugadintus failus:

  • Suraskite jums reikalingą užšifruotą failą ir paspauskite ant jo dešiniuoju pelės klavišu;
  • Spauskite ant “Properties”, o tuomet atverkite “Previous versions” skirtuką;
  • “Folder versions” lentelėje ieškokite egzistuojančių failo kopijų. Jei jų yra, pasirinkite pageidaujamą failo versiją ir spauskite “Restore”.

Ar Shadow Explorer veiks?

Dėl tam tikrų priežasčių virusui gali nepavykti ištrinti šešėlinių failų kopijų – tokiu atveju galėsite duomenis atkurti ShadowExplorer pagalba. Pasinaudokite šiomis failų atkūrimo instrukcijomis:

  • Parsisiųskite Shadow Explorer (http://shadowexplorer.com/);
  • Sekdami Shadow Explorer diegimo vedlio nurodymus, įrašykite šią programą į savo kompiuterį;
  • Paleiskite programą ir atverkite viršutiniame kairiajame kampe esantį išskleidžiamąjį meniu. Peržiūrėkite, kokių aplankų ten yra;
  • Dešiniuoju pelės klavišu paspauskite ant aplanko, kurį norite atkurti, ir spauskite “Export”. Taip pat galite nurodyti, kur norite jį išsaugoti.

Al-Namrood dešifravimo programa

Emsisoft tyrėjai aptiko Al-Namrood trūkumus ir pasinaudoję jais sukūrė dešifravimo programą, galinčią atkurti šio viruso sugadintus failus. Programą galite parsisiųsti iš čia, o instrukcijas, kaip ja naudosite, anglų kalba galite perskaityti šiame Emsisoft puslapyje. 

Galiausiai, susimąstykite apie savo kompiuterio apsaugą ir tokių virusų kaip Al-Namrood prevenciją. Kad apsisaugotumėte nuo ransomware kategorijai priskiriamų virusų, naudokite patikimas antivirusines, tokias kaip FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner arba Malwarebytes.

Jums rekomenduojama

Pasirinkite teisingą naršyklę ir padidinkite savo saugumą su VPN įrankiu

Internetinis šnipinėjimas pastaraisiais metais tampa vis didesne problema, todėl žmonės vis dažniau domisi kaip apsaugoti savo privatumą. Vienas iš pagrindinių būdų, kaip sustiprinti savo saugumą – pasirinkti  saugiausią, privatumą galinčią suteikti interneto naršyklę. Nors žiniatinklio naršyklės negali užtikrinti visiško privatumo ir saugumo, tačiau kai kurios iš jų yra daug pažangesnės tokių funkcijų srityje.

Be to, naudodamiesi Private Internet Access VPN galite naršyti internete visiškai anonimiškai ir dar labiau sustiprinti savo apsaugą. Ši programinė įranga nukreipia srautą per skirtingus serverius, taip užmaskuodama jūsų IP adresą ir buvimo vietą. Pasitelkę saugios naršyklės ir VPN derinį, galėsite naršyti internete be jokios baimės tapti nusikaltėlių ar šnipinėjimo auka.

 

Atkurkite failus, kuriuos sugadino pavojingas virusas

Nepaisant to, kad yra įvairių aplinkybių dėl kurių sistemoje esantys duomenys gali pradingti, įskaitant ir netyčinį pašalinimą, dažniausia priežastis, kodėl žmonės netenka nuotraukų, dokumentų, vaizdo įrašų bei kitų svarbių duomenų – tai kenkėjiškos programonės įrangos įsirašymas.

Potencialiai nepageidaujamos programos gali pašalinti kai kuriuos failus bei neleisti veikti programinei įrangai. Vis dėlto, didesnę grėsmę kelia pavojingi virusai. „Ransomware“ tipo virusai koncentuojasi į duomenų šifravimą ir vartotojų prieigos prie duomenų ribojimą, todėl įsirašius tokį virusą į kompiuterį galite visam laikui prarasti asmeninius duomenis. Ypač jei nepasveriate kaip svarbu daryti failų kopijas.

Užkoduotų failų atrakinimo galimybės yra labai ribotos, tačiau kai kurios programos turi duomenų atkūrimo funkciją. Kai kuriais atvejais Data Recovery Pro programa gali padėti atkurti bent dalį duomenų, kuriuos užrakino failus koduojantis virusas ar kita kenkėjiška programa. 

Apie autorių
Julie Splinters
Julie Splinters - Virusų šalinimo specialistė

Jeigu šios nemokamos instrukcijos jums padėjo ir jūs esate patenkintas/-a mūsų suteikta pagalba, prašome apsvarstyti galimybę mus paremti ir padėti mums išlaikyti šią paslaugą. Bus įvertinta net pati mažiausia auka.

Susisiekite su Julie Splinters
Apie kompaniją Esolutions

Šalinimo instrukcijos kitomis kalbomis