Nemokamas sūris, arba Kas slypi už loterijų internete šydo

Laiškai, skelbiantys apie laimėtą loteriją, pavydėtinai reguliariai atkeliauja į vartotojų elektroninio pašto dėžutes. Šis internetinis šlamštas veikia vienu ir tuo pačiu principu: vartotojui pranešama, kad jis loterijoje laimėjo didžiulę pinigų sumą ir privalo apmokėti tam tikras „išankstines išlaidas“, kad gautų laimėjimą. Patrauklu. Deja, šie pranešimai – tik internetinių sukčių triukas.

Apie tipines apgavystės schemas, įvairias kenkėjų gudrybes, taip pat apie būdus, kaip atskirti apgaulingus pranešimus nuo tikrų, pasakoja „Kaspersky Lab“ internetinių šiukšlių analitikė Marija Rubinštein.

„Loterijos“ apgavystės schema internete atrodo taip: pradžioje vartotojui pranešama, kad jis laimėjo didžiulę sumą, vėliau sukčiai, prisidengdami viena ar kita priežastimi, iš jo išvilioja nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių dolerių. Tai gali būti komisinis mokestis už laimėjimo pervedimą ar sąskaitos atidarymą banke ir pan. Tokios išlaidos „laimės kūdikiui“ dažnai atrodo nereikšmingos palyginti su neva gaunama suma. Tačiau gavę pinigus sukčiai tiesiog dingsta ir jų rasti beveik neįmanoma.

Nemokamas sūris, arba Kas slypi už loterijų internete šydoKad netaptume internetinės apgavystės auka, privalome įsiminti kelis klaidingų pranešimų apie laimėjimą požymius:

  • bet koks pranešimas apie loterijos laimėjimą, kurioje vartotojas nedalyvavo, yra padirbtas;
  • nesuasmenintas kreipinys. Jei loterija iš tikrųjų vyko ir vartotojas joje dalyvavo, į jį bus kreipiamasi vardu (arba pagal pirkto loterijos bilieto numerį);
  • pranešimas išsiųstas iš viešojo pašto serverio, tokio kaip gmail.com, hotmail.com arba yahoo.com;
  • šiurkščios klaidos pranešime apie laimėjimą. Tokie laiškai paprastai būna verčiami pasitelkiant automatinį vertėją;
  • vartotojui siūloma atsakyti adresu, kuris skiriasi nuo atsiųsto laiško adreso, pavyzdžiui, kokio nors „agento“ arba „vadybininko“ adresu.

Be to, galima pagal paieškos sistemas patikrinti visus pranešime apie laimėjimą nurodytus duomenis. Siuntėjų vardai ir telefonai, loterijos pavadinimas – visa tai tikriausiai rasite internete su išsamiais komentarais.

„Pagal „Kaspersky Lab“ statistiką melagingų pranešimų apie laimėjimą dalis internetiniame šlamšte sudaro iki 3 %, o tai tūkstančiai laiškų per mėnesį. Kad netaptume sukčių auka, pakanka laikytis paprastų saugumo taisyklių. Svarbiausia atsiminkite, kad nemokamas sūris būna tik pelėkautuose“, – teigia Marija Rubinštein.

Papildoma informacija:

http://www.kaspersky.com
Tatjana Rudzinskienė
Projektų vadovė
Mob. tel.: + 370 616 77722
[email protected]

Failai
Programos
Palygink