Slaptažodžių tvarkytuvės

parašė Liucija Danes - - Atnaujinta | Tipas: Slaptažodžių tvarkytuvės

Slaptažodžių tvarkytuvės

Slaptažodžių tvarkytuvės yra kompiuterinės programos, padedančios užtikrinti visų jūsų paskyrų saugumą. Jos padeda įrašyti ir sinchronizuoti tuos pačius slaptažodžius keliuose prietaisuose. Jų pagalba vartotojai greičiau pasiekia reikiamą paskyrą; nebūtina kiekvieną kartą įvedinėti slaptažodžio. Atitinkamai pagal atliekamas funkcijas ir galimybes, slaptažodžių tvarkytuvės yra skirstomos į kelis tipus.

Slaptažodžių tvarkytuvių tipai

  1. Įdiegtos tvarkytuvės. Šios tvarkytuvės dažniausiai veikia kaip papildomi įvairių kompiuterio apsaugos programų, naršyklių bei operacinių sistemų priedai. Kitaip tariant, jei naudojate Google Chrome, Mozilla Firefox ar Internet Explorer naršykles, įdiegtos tvarkytuvės pagalba galite išsaugoti slaptažodžius. Kitą kartą jungiantis prie paskyros, slaptažodis yra automatiškai atkuriamas ir jūs greičiau prisijungiate prie paskyros. Ši funkcija yra lengvai valdoma, tad ją galite įgalinti arba išjungti, kai kurios programos siūlo dviejų etapų tapatybės patvirtinimo galimybę. Daugumą šių programų teikia paprastą apsaugą. Tad jei ieškote patikimesnės apsaugos, siūlome atkreipti dėmesį į antrąjį tipą – stacionarias slaptažodžių tvarkytuves.
  2. Nešiojamos tvarkytuvės. Šios programos ne tik paspartina prisijungimo procesą, įrašydamos bei saugodamos slaptažodžius, bet taip jos užtikrina patikimą paskyrų apsaugą. Vartotojai, kartu naudojantis nešiojamomis tvarkytuvėmis, turi galimybę pasinaudoti ir slaptažodžių generatoriais. Jie sukuria sudėtingus, iš keliolikos skaitmenų bei ženklų sudarytus slaptažodžius ir automatiškai išsaugo pageidaujamose paskyrose. Jų dėka jums nereikia įsiminti painias kombinacijas, sukurtas iš atsitiktine tvarka pasirinktų skaitmenų bei ženklų. Visa tai už jus padarys programa. Kitas privalumas – pakeitus slaptažodžius, tvarkytuvė sinchronizuos pakeitimus visose paskyrose.
  3. Internetinės slaptažodžių tvarkytuvės. Pastarosios programos – alternatyva apsaugoti bei laikyti asmeninius slaptažodžius. Jos geba kaupti konfidencialią informaciją, pavyzdžiui draudimo duomenis, svarbius užrašus, ar mokėjimo kortelės duomenis, duomenų bazėse. Sukūrus silpną slaptažodį, programą pateikia patikimesnių kodų rekomendacijas. Be to, šios programos neužima vietos kietajame diske.
  4. Įterptinės tvarkytuvės. Šios tvarkyklės – tai mikroschemos, prijungiamos prie pagrindinės plokštės. Slaptažodžiai yra saugomi ne kietajame diske, o atskiroje detalėje, todėl sumažėja rizika, kad į tvarkykles įsilauš kompiuteriniai nusikaltėliai. Vis dėl to, šio tipo tvarkytuvės turi atitinkamų trūkumų. Jos nėra apsaugotos nuo išorinių mechaninių pažeidimų ar vagystės. Tokių pažeidimų tikimybė išlieka ir naudojantis prijungiamomis slaptažodžių tvarkytuvėmis – USB raktais.

Kai kurios slaptažodžių tvarkymo programos įvertina naudojamų slaptažodžių patikimumą bei pateikia rekomendacijas. Įvedus jūsų paskyrus rekvizitus, tvarkytuvė automatiškai pateikia įvertinimą apie naudojamus slaptažodžius. Šios funkcijos pagalba, galėsite pakeisti nepatikimus slaptažodžius. Programa sinchronizuos atliktus pakeitimus visuose paskyrose.

Ar būtina naudoti slaptažodžio tvarkytuvę?

Kibernetinis saugumas tampa vis aktualesne tema, atsižvelgiant į virusų, tokių kaip programų-vagių, suaktyvėjimą virtualioje erdvėje. Be to, kompiuteriniai įsilaužėliai kuria vis sudėtingesnius būdus užkrėsti kompiuterį bei pavogti konfidencialią informaciją. Dažniausiai žiniasklaidoje bei Internete pranešama apie užkrėstas bei užblokuotas įžymių kompanijų paskyras bei socialinius tinklalapius. Neseniai kompiuteriniai nusikaltėliai įsilaužė į Yahoo duomenų bazę ir nutekino daugiau nei 200 mln. paskyrų. Po kurio laiko įsilaužėliai paviešino šiuos duomenis juodojoje rinkoje. Šių metų rugpjūčio mėnesį panašus likimas ištiko ir Tumblr, LinkedIn, MySpace tinklalapius. Deja, dažnas vartotojas nesusimąsto apie tykančios pavojus Internete ir nesiima reikiamų apsaugos priemonių.

Po minėtų kibernetinių išpuolių paaiškėjo, kad vartotojai vis dar nesirūpina savo kompiuterio bei asmeninių duomenų saugumu. Tūkstančiai vartotojų vis dar naudoja tokius slaptažodžius kaip „123456“, „123abc“ ar „slaptažodis1“. Akivaizdu, kad tokios tendencijos itin palengvina kompiuterinių įsilaužėlių veiklą. Tad itin svarbu imtis naujų bei patikimų būdų kibernetiniam saugumui užtikrinti. Laimei, atitinkamos kompiuterinės programos padės tai padaryti.

Galimi slaptažodžių tvarkytuvių trūkumai

Aptarėme pagrindines slaptažodžių tvarkytuvių savybes bei jų veikimo principus. Kita vertus, asmeninių duomenų atskleidimas trečiosioms šalims visada turi savo trūkumų. Kompiuteriniai sukčiai kasdien atranda vis naujus būdus kaip išvilioti reikiamą informaciją, naudojant legalias programas kaip priedangą. Tokiu būdu, slaptažodžių tvarkytuvės taip pat gali būti panaudotos blogais tikslais. Kitaip tariant, Internete apstu netikrų bei įtartinų slaptažodžių tvarkytuvių. Tokių programų padaryta žala gali sukelti didžiulius nuostolius:

• asmens duomenų vagystė

• duomenų praradimas

• finansiniai nuostoliai

Aukščiau išvardyti padariniai – tai tik kelios pasekmės, su kuriomis gali susidurti vartotojai įsirašę netinkamą slaptažodžių tvarkytuvę. Svarbu atkreipti dėmesį, kad rizika prarasti konfidencialią asmeninę informaciją išlieka net ir neatsisiuntus užkrėstos slaptažodžių tvarkytuvės. Vis dažniau nusikaltėliai įsilaužia į oficialias bei patikimas programas. Tad prieš siunčiantis naują programą ar slaptažodžių tvarkytuvę, svarbu ją atitinkamai ištirti bei peržiūrėti jos įvertinimus apsaugos svetainėse. Kitų vartotojų atsiliepimai taip pat suteiks vertingos informacijos. Kol kas visiškai saugi Internetinė erdvė vis dar išlieka utopija. Nors tinkamos slaptažodžių tvarkytuvės paieškos gali užtrukti, tačiau laiko investicijos atsipirks ateityje. Net ir virusui užkrėtus jūsų kompiuteri, patikima tvarkytuvė išsaugos asmeninius duomenis ir taip padės jums išvengti skaudžių padarinių.

 

Naujausios programinės įrangos apžvalgos

Informacija buvo atnaujinta: 2016-10-18

Skaityti kitomis kalbomis

Failai
Programos
Palygink