RaaS virusai - naujas kibernetinių nusikaltėlių būdas susižerti pinigus

Pastaraisiais metais failus užkoduojantys virusai, jų keliama žala ir prevencija buvo pačios populiariausios informacinių technologijų temos. Kibernetinio saugumo specialistai nuolatos perspėdavo apie naujus ir vis galingesnius virusus, kurie kėsinosi užkoduoti kompiuteriuose saugomus virusus ir reikalavo mokėti išpirką. Tuo tarpu, kai kibernetinę bendruomenę sukrėtusių virusų Locky, Cerber, CryptoLocker ir Dharma kūrėjai skaičiuoja pelną, mes galime tik spėlioti, kokia sėkmė laukia Spora viruso autorių. Teigiama, kad šis itin profesionaliai sukurtas virusas gali tapti vienu didžiausių kibernetinių pavojų šiemet. Daugeliui kompiuterių naudotojų šiurpsta oda skaitant naujus pranešimus apie failus užkoduojančius virusus. Tačiau kitapus kompiuterio ekranų sėdi ir kita interneto vartotojų grupė, kuri slapčia žavisi programišių kuriamais projektais ir svajoja tapti jų dalimi. Galimybė susižerti milijonus skamba viliojančiai, ypač žinant faktą, kad net 49% nukentėjusiųjų nuo failus užkoduojančių virusų pasidavė kibernetinių nusikaltėlių reikalavimui sumokėti išpirką.

Plinta RaaS tipo virusai

Gobšumas ir didelis noras susižerti dar daugiau pinigų skatina kibernetinius nusikaltėlius ieškoti daugiau būtų kaip padidinti pajamas. Jaunų ar pradedančių hakerių entuziazmas buvo pastebėtas ir įvertintas kaip puikus finansinis šaltinis. Senieji hakeriai sukūrė RaaS (angl. ransomware-as-a-service) koncepciją, kurią palankiai įvertino asmenys, norintys prisijungti prie tamsiosios interneto pusės. Profesionalių virusų kūrėjai juodojoje rinkoje pradėjo pardavinėti sėkmingų virusų kodus bei teikti konsultacijas pradedantiesiems hakeriams. Šio nelegalaus ir amoralaus verslo pradininkais laikomi Petya ir Mischa virusų kūrėjai. Visi norintys įsitraukti į kibernetinius nusikaltimus turi įdiegti Tor naršyklę kompiuteriuose, prisijungti prie tamsiosios interneto pusės (angl. dark web) ir įsigyti teises į virusą. Šios teisės suteikia galimybę prisijungti prie serverių, modifikuoti virusą bei rūpintis jo sklaida. Tuo tarpu, RaaS virusų kūrėjai ne tik gauna pajamas už viruso teises, bet taip pat pasiima numatytą dalį nuo surinktų išpirkų. Įprastai ketvirtadalis visų surinktų pajamų atitenka originaliojo viruso autoriams. Programišiai suinteresuoti susižerti kuo daugiau pasyvių pajamų, todėl jie taip pat moko pradedančiuosius apie virusų platinimo gudrybes ir subtilybes.

Praėjusiais metais buvo pastebėtos 165 RaaS virusų kampanijos, kurių vertė siekė 2,5 milijonus JAV dolerių. Tikėtina, kad ši rinka augs ir toliau, kadangi nauji virusai pasirodo kone kiekvieną dieną. Nepaisant to, kad kibernetinė ateitis atrodo niūri, tamsi ir pavojinga, kompiuterių naudotojai gali išvengti šių pavojingų grėsmių. Kibernetinio saugumo specialistai ne tik stengiasi operatyviai informuoti apie naujus virusus, bet taip pat reguliariai dalina patarimus, kaip nuo jų apsisaugoti. Naujausi failus užkoduojantys virusai pasižymi itin puikiais gebėjimais įsibrauti į kompiuterius, tačiau kiekvienas vartotojas, naudojantis patikimas antiviriusines programas, reguliariai atnaujinant programinę įrangą ir vadovaujantis racionaliu protu gali išvengti susidūrimo su internete tykančiais pavojais.

Apie autorių
Julie Splinters
Julie Splinters - Virusų šalinimo specialistė

Julija Splinters yra portalo Virusai.lt naujienų redaktorė. Baigusi anglų kalbos bakalauro studijas, ji nusprendė skirti daugiau laiko savo senam pomėgiui - Japonijos kultūrai - ir pradėjo Rytų Azijos studijas.

Susisiekite su Julie Splinters
Apie kompaniją Esolutions

Skaityti kitomis kalbomis
Failai
Programos
Palygink