Kaip pašalinti dialerį

parašė Ugnius Kiguolis - www - Atnaujinta | Tipas: Dialeriai

Dialeriai (galite rasti ir „numerio rinkimo programos“ pavadinimu) – tai programinė įranga, kuri pasitelkia kompiuterio modemą tam, jog sukurtų laidinį ryšį internetu ir uždirbtų pinigus surenkant įvairiausius numerius ir skambinant jiems. Ryšys sukuriamas paskambinus į iš anksto numatytą kitos šalies arba padidinto tarifo numerį. Dialeriai gali vykdyti savo veiklą be vartotojo pagalbos, o to pasekmė – auka sulauks didžiulių telefono sąskaitų ir praras savo pinigus.

Daugiausia dialerių veikia panašiai, kaip ir kiti kompiuterių virusai. Jie pakeičia tam tikrus nustatymus užkrėsto kompiuterio sistemoje ir padaro taip, jog numerio rinkimo programa įsijungtų kaskart vartotojui įjungus kompiuterį. Įprastai dialeriai stengiasi būti neaptikti, tad jie pasislepia kompiuterio sistemoje, be to, priešingai nei kitos potencialiai nepageidaujamos programos, jie nerodo įkyrių iššokančiųjų reklamų, neįdiegia erzinančių įrankių juostų į interneto naršykles, bei nelėtina kompiuterio greičio, todėl pastebėti, jog kompiuteryje egzistuoja dialeris, beveik neįmanoma. Plačiajuosčio ryšio, pavyzdžiui, DSL arba LAN vartotojai negali būti paveikto šio viruso, nes jų kompiuteriams modemas nėra reikalingas.

Kai kurie dialeriai yra teisėtos ir nekenksmingos programos, kurias naudoja interneto ryšio tiekėjai bei tam tikros kompanijos. Tokios programos skirtos palengvinti interneto prieigos suteikimo procesą arba vykdyti marketingines kampanijas. Trečiųjų šalių organizacijos supažindina vartotojus su licencijos sutartimi ir praneša jiems apie dialerio įrašymą. Vis dėlto tokių programų yra labai mažai.

Veikla, kurią vykdo dialeriai:

  • Pasinaudoja užkrėstu kompiuteriu, kad paskambintų į brangiai apmokamus numerius;
  • Reklamuoja potencialiai pavojingas svetaines, siūlančias erotinį turinį, reklamas, ir panašiai;
  • Vykdo pakeitimus aukos kompiuteryje, o taip pat ir telefoninio ryšio bei tinklo nustatymuose;
  • Pakeičia interneto naršyklės nustatymus. Pakeitimai dažniausiai matomi pagrindiniame naršyklės puslapyje arba naujo skirtuko puslapyje. Be to, dažniausiai tokių pakeitimų pašalinti nepavyksta;
  • Sukuria daug interneto žymių, išsaugo nuorodas ant aukos darbastalio, prideda nuorodas į mėgstamiausių puslapių sąrašą, ir taip toliau. Dažniausiai tokios nuorodos nukreipia vartotojus į pavojingus puslapius;
  • Neįdiegia automatinio pašalinimo vadovo.

Kokiu būdu dialeriai patenka į kompiuterius?

Nors dauguma dialerių veikia panašiai, kaip ir įprasti kompiuterių virusai, būdai, kuriais jie platinami, šiek tiek skiriasi nuo tų, kuriais platinami virusai. Dažniausiai dialerį į sistemą įdiegti turi pats vartotojas. Deja, tai gali atsitikti ir su, ir be vartotojo žinios. Daugiau informacijos apie galimus viruso plitimo kanalus galite sužinote čia:

  1. Erotinio turinio bei nelegalios internetinės svetainės. Rekomenduojama vengti internetinių puslapių, kuriuose gausu suaugusiesiems skirto turinio, nelegalių muzikos bei video failų arba kitokios neteisėtos medžiagos. Tokie puslapiai gali įtikinti vartotoją parsisiųsti bei savarankiškai įdiegti dialerį. Net jei jums bus pažadėta galimybė pasiekti pageidaujamą turinį, nesutikite įsidiegti tokių neaiškios reputacijos programų. Atminkite, jog išinstaliuoti tokias programas yra itin sunku, be to, paslapčia skambindama į tam tikrus numerius, tokia programa gali itin padidinti jūsų įprastą telefono sąskaitą.
  2. Sistemos pažeidžiamumai. Daugiausiai pavojingų dialerių patenka į kompiuterį panaudojant sistemos apsaugos spragas. Tokios saugumo spragos dažniausiai atsiranda dėl to, jog vartotojas pamiršta atnaujinti antivirusinę programą arba interneto naršykles. Dialeris gali patekti į sistemą jums apsilankius kenksmingame puslapyje arba paspaudus ant apgaulingos reklamos. Užkratui patekus į sistemą, vartotojas greičiausiai nieko įtartino nepastebės, nes kenksmingos programos neatveria įdiegimo vedlių, pranešimų ar perspėjimų.
  3. Šlamštas bei kenkėjiški elektroniniai laiškai. Kai kurios dialer programos vartotoją gali pasiekti elektroninio laiško pavidalu. Dažniausiai tokie laiškai siūlo atverti prie laiško prisegtus failus arba paspausti ant kokios nors nuorodos. Savaime suprantama, gavus įtartiną nepažįstamo siuntėjo siunčiamą žinutę neatsakingai elgtis nereikėtų, todėl nesiūlome atverti jokių nuorodų ar laiško priedų, jei nepažįstate laiško siuntėjo, antraip rizikuojate užkrėsti savo kompiuterį dialeriais ar kitokiais pavojingais virusais.

Labiausiai pagarsėję dialerių pavyzdžiai

Yra daugybė įvairiausių kenksmingais laikomų dialerių pavyzdžių. Žemiau pateikti pavyzdžiai iliustruos, kaip jos elgiasi patekusios į kompiuterio sistemą.

  • Trojan.Dialer.yz prijungia aukos kompiuterį prie Interneto per brangaus tarifo telefono numerį. Jis gali pasiekti iš anksto numatytus interneto išteklius iš tam tikro domeno nė nereikalaudamas vartotojo sutikimo. Šis virusas tylomis ištrina naršyklės laikinąją atmintį bei naršymo istoriją, o į kompiuterį dažniausiai patenka vartotojui apsilankius nesaugiose internetinėse svetainėse. Jį pastebėti bei pašalinti yra itin sunku.
  • Trafficadvance – tai žymiai kenksmingesnis dialeris, kuris ne tik prijungia užkrėstą kompiuterį prie interneto ryšio per padidinto tarifo numerį, bet taip pat išjungia atitinkamas programas bei vagia asmeninę informaciją apie vartotoją. Bet kokie prisijungimai prie interneto per Trafficadvance užkrėstą kompiuterį vartotojui kainuos itin daug.

Kaip pašalinti dialerį iš sistemos?

Kaip ir minėjome, pavojingų dialerių versijų veikimo principas itin panašus į virusų, todėl juos aptikti bei pašalinti galima su galinga bei patikima antivirusine programa. Tokių rinkiklių bei virusų šalinimui mūsų komanda rekomenduoja naudoti vieną iš šių programų: FortectIntego arba SpyHunter 5Combo Cleaner.

Atkreipkite dėmesį, jog kartais net galingiausia antivirusinė programa gali neaptikti tam tikro viruso. Tokiu atveju siūlome kreiptis į tokius puslapius, kaip Virusai.lt. Mūsų komanda siūlo nemokamas virusų pašalinimo instrukcijas vartotojams, norintiems pašalinti kompiuterio užkratus rankiniu būdu. Tokios instrukcijos padeda pašalinti virus failus, registro įrašus, ir kitus objektus, susijusius su atitinkamu virusu ar kenkėjiška programa. Vis dėlto norime pasakyti, jog tokios instrukcijos nepatyrusiems vartotojams gali pasirodyti painios ir nesuprantamos, todėl tokiu atveju geriau pasikliauti automatiniu virusų šalinimo įrankiu. 

Naujausi dialeriai

Informacija buvo atnaujinta: 2016-10-05

Skaityti kitomis kalbomis

Failai
Dialerių pašalinimo programos
Palygink