Failų užšifravimo įrankiai

parašė Linas Kiguolis - - Atnaujinta | Tipas: Failų užšifravimo įrankiai

Pastaruoju metu failų užšifravimas įgijo neigiamą prasmę, kadangi jis yra neatskiriama Programų-vagių (angl. žinomi kaip ransomware) veikimo principo dalis. Šios kenksmingos programos gali užšifruoti visus užkrėstame kompiuteryje esančius duomenis ir vėliau pareikalauti iš savo aukų išpirkos už jų iššifravimą. Vis dėlto, failų užšifravimas ne visada yra blogas dalykas. Iš tiesų, tai yra pirmo būtinumo priemonė siekiant apsaugoti savo asmeninius failus ir kitą svarbią informaciją. Kaip jau turbūt supratote, Internete galima surasti dviejų tipų failų užšifravimo įrankius – legalius ir kenkėjiškus. Kiekviena iš šių kategorijų yra aptariama žemiau:

Teisėtos failų užšifravimo programos. Koks tikslas jas naudoti?

Jei jums vis dar yra įdomu, kam gali pasitarnauti failų užšifravimo programos, privalome jums priminti, jog sukčiams tereikia trupučio išmanymo apie kompiuterių saugumą ir programavimą, kad jie galėtų atspėti jūsų naudojamą slaptažodį. Įsilaužti į sistemą jie gali tiek prisėdę prie kompiuterio jūsų namuose, tiek ir prisijungę prie jo Interneto pagalba. Tokios nesėkmės atveju, jūsų failai gali prarasti bet kokią apsaugą ir pakliūti į blogo siekiančių žmonių rankas. Vis dėlto, jeigu prieš tokią ataką jūs nuspręstumėte juos užšifruoti, sukčiai negalėtų jų pagrobti. Informacija paprastai yra saugoma specialaus rakto arba slaptažodio, kuris yra žinomas tik jos savininkui, pagalba. Jo neturint, duomenys tampa beverčiais. 

Prieš užšifruodami savo kompiuteryje laikomą informaciją, turėtumėte pasirinkti tarp visos sistemos arba svarbiausių savo duomenų užšifravimo. Pilnas sistemos užšifravimas gali suteikti jums didesnę apsaugą nuo kenkėjiškų programų ar įsilaužėlių, tačiau šis metodas padidina riziką prarasti visus duomenis sugedus kompiuterio diskui. Vis dėlto, jūs taip pat turėtumėte prisiminti, kad nė vienas iš šių metodų negali besąlygiškai apsaugoti jūsų duomenų. Netgi ir naudojant failų užšifravimo įrankius, jums vis tiek reikia pasirūpinti atsarginėmis duomenų kopijomis, kurios angliškai yra vadinamos backups.

Kokią programinę įrangą aš galiu pasirinkti duomenų užšifravimui?

  • Kompiuteryje esantys užšifravimo įrankiai. Operacinių sistemų kūrėjai yra vieni iš tų, kurie yra labiausiai susipažinę su Internete paplitusiomis grėsmėmis. Dėl šios priežasties, jie pradėjo įtraukti failų užšifravimo funkciją į savo kompiuterius. Tokios programos yra prieinamos tiek Windows, tiek ir Mac OS X ar Linux operacinių sistemų vartotojams. Žemiau yra pateikiami keleto tokių įrankių pavyzdžiai:

BitLocker. Ši programa priklauso Microsoft kompanijai. Tai yra uždaro kodo programa, kuri savo vartotojams leidžia užšifruoti atskirus failus arba visą diską. Tokiu būdu ji padeda jiems apsaugoti informaciją nuo bet kokių pakeitimų, kurie dažniausiai yra nepriimtini jų savininkams. Tai yra ypač aktualu tokiu atveju, jeigu jūsų kompiuteris yra užkrėstas kenkėjiška programa, kuri priklauso ransomware kategorijai. BitLocker yra pakankamai nesudėtinga pograma, todėl ja naudotis sugebės net ir neįgudę kompiuterių vartotojai. 

File Vault 2. Apple kompanija failų užšifravimui siūlo File Vault 2. Šis įrankis, kaip ir prieš tai aprašytas BitLocker, siūlo viso disko arba atskirų failų užšifravimą. Jis taip pat yra uždaro kodo programa, kuri duomenų apsaugai naudoja YTA-AES 128 bitų šifrą. Programos naudotojai, norėdami pasinaudoti užšifruotą informacija, privalo pateikti specialų slaptažodį. Pagrindinis File Vault išskirtinumas yra tai, kad ši programa gali būti suderinta su Find My Mac funkcija, kuri leidžia vartotojui valdyti savo duomenis nuotoliniu būdu. Tai yra itin aktualu praradus kompiuterį.

  • Internete siūlomi failų užšifravimo įrankiai. Jeigu ieškote duomenų užkodavimui skirtos programinės įrangos, ją jūs galite surasti Internete. Vis dėlto, būkite atsargūs rinkdamiesi, nes ne visa programinė įranga yra patikima. Mes visuomet rekomenduojame šiek tiek pasidomėti kitų vartotojų atsiliepimais ir pasirinkti tik aukščiausius įvertinimus gavusias programas. Jei negalite patvirtinti, kad jūsų pasirinkta programa yra saugi, laikykitės nuo jos atokiaiir tęskite paiešką.
  • Zip, 7-Zip ir kiti archyvai. Nors šios programos yra plačiai žinomos tarp Interneto vartotojų, ne kiekvienas yra informuotas, kad jos taip pat gali būti naudojamos failų užšifravimui. Iš tiesų, 7-Zip ir panašios programos naudoja 256 bitų AES algoritmą, todėl jos gali patikimai užšifruoti jums rūpimus failus. Jos taip pat leidžia savo vartotojams susikurti prieigą prie konkrečių archyvų ir nemokamai jais naudotis. Tokiu būdu jūs galite lengvai valdyti savo užšifruotus duomenis ir, reikalui esant, jais pasidalinti su kitais asmenimis.
  • Smartphone protection. Kadangi šiuo metu išmanieji telefonai yra naudojami taip pat dažnai kaip ir kompiuteriai, juose esančių duomenų apsauga yra taip pat aktuali. Kad apsaugotumėte savo failus, seno gero PIN kodo jau nebepakaks, todėl mobiliųjų operacinių sistemų kūrėjai siųlo pasinaudoti jų sukurta failų užšifravimo funkcija. Nors „Apple“ įrenginiai vis dar neturi tokios užšifravimo galimybės, jų vartotojai gali pasinaudoti Slaptažodžio apsaugos funkcija, kuri užtikrina daugumos įrenginyje esančių failų apsaugą. Android OS jau siūlo viso disko užšifravimo paslaugą, kurios pagalba turinys tampa prieinamas tik pateikus vartotojo pasirinktą slaptažodį.

Kas yra žinoma apie pavojingus failų užšifravimo įrankius?

Kaip jau minėjome pradžioje, duomenų užšifravimas yra galimas tiek legalių, tiek ir pavojingų programų pagalba. Šiuo metu programos-vagys (angl. ransomware) yra itin populiarūs virusai, kurie duomenų užšifravimą naudoja siekdami pelno. Tokie virusai yra itin aktyviai platinami hakerių forumuose, todėl juos lengva įsigyti ir pradėti naudoti nelegaliems tikslams. Investicijos atsiperka gana greitai, todėl nėra nieko nuostabaus, kad kibernetiniai nusikaltėliai itin pamėgo šiuos virusus.

Ransomware virusai failų užšifravimui naudoja RSA ir AES algoritmus. Užkrėstų duomenų iššifravimas yra galimas tik turint specialius raktus, kurių yra net du. Pirmas yra vadinamas viešuoju, tuo tarpu antras yra žinomas kaip privatus raktas. Mainais už šiuos raktus, hakeriai reikalauja didelių pinigų sumų. Vis dėlto, net ir sumokėjęs išpirką, jūs negalite būti tikras, kad gausite jums tinkamą iššifravimo raktą ir galėsite atkurti savo failus. Dėl to saugumo specialistai rekomenduoja nemokėti sukčiams jų reikalaujamų išpirkų. Jie taip pat intensyviai dirba ties alternatyvių iššifravimui skirtų įrankių kūrimu, tačiau šią užduotį itin sunkinta dviejų tipų, RSA ir AES algoritmų, naudojimas. Tai reiškia, kad kiekvieno ransomware viruso iššfravimo įrankis privalo būti analizuojamas atskirai, o tai užima nemažia laiko. Vis dėlto, užsikrėtus tokiu virusu, patariame kuo greičiau pašalinti programą-vagį iš kompiuterio, o ne laukti, kol kompiuterių ekspertai pristatys jums reikalingą įrankį.

Pabaigoje norime akcentuoti svarbų dalyką – failų užšifravimo įrankiai NEAPSAUGO jūsų kompiuterio nuo virusų. Tai gali padaryti tik antivirusinės ar anti-malware tipo programos, kurios privalo būti kiekviename kompiuteryje. Jei siekiate išlaikyti stabilų sistemos darbą, rinkitės patikimą antivirusinę programinę įrangą ir, svarbiausia, nepamirškite jos atnaujinti. Taip užtikrinsite maksimalią apsaugą savo kompiuteryje. 

Naujausios programinės įrangos apžvalgos

Informacija buvo atnaujinta: 2016-10-21

Skaityti kitomis kalbomis

Failai
Programos
Palygink