Ekspertai perspėja apie „Juodąjį penktadienį“ laukiančius kibernetinius pavojus

Visi apsipirkinėjimą dievinantys žmonės lapkričio 25-ąją pasižymėjo savo kalendoriuose ir su nekantrumu laukia „Juodojo penktadienio“ (angl. Black Friday). Kol vieni ruošiasi šturmuoti parduotuves, kiti tikisi rasti puikių pasiūlymų internete. Tačiau pastarajai pirkėjų grupei apsipirkimas gali baigtis kur kas liūdniau nei jie tikisi. Vietoje geidžiamo pirkinio, jie gali susitikti, pavyzdžiui, Locky virusą. Šiuo metu laiku ir visu šventiniu laikotarpiu pastebimas išaugęs kenkėjiškų programų ir kibernetinių nusikaltimų skaičius. Kibernetiniai nusikaltėliai kelis metus stropiai dirba, kad šiuo metu laiku galėtų pasipelnyti iš elektroninius apsipirkimus, nuolaidas ir specialius pasiūlymus mėgstančių žmonių.

Remiantis parėjusių metų statistika, kenkėjiškų programų užkrėtimų padaugėjo perpus, lyginant su 2014 metų duomenimis. Šiais laukiama dar didesnio jų augimo. Kibernetinio saugumo specialistai perspėja ir siūlo atkreipti dėmesį į tris pagrindines nusikaltėlių naudojamas taktikas:

  • Apgaulingos reklamos. Per didžiuosius išpardavimus ir visu šventiniu laikotarpiu, galima pastebėti išaugusį internetinių reklamų skaičių. Tai yra natūralu, kadangi kompanijos šiuo laikotarpiu skiria kur kas didesnius biudžetus reklamai. Būtent tuo naudojasi ir kenkėjiškų programų kūrėjai, kurie pateikia pavojingas ir apgaulingas reklamas greta patikimų. Pagrindinė problema, kad šios reklamos gali būti identiškos ir atrodyti patikimai. Šios reklamos gali platinti įvairias kenkėjiškas programas tokias kaip, mylucky123.com ar web-start.org naršyklės užgrobėjai.
  • El. pašto šiukšlės (angl. spam). Gauti pačius geriausius „Juodojo penktadienio“ pasiūlymus tiesiai į elektroninio pašto dėžutę yra išties patogu. Tačiau jeigu naujienlaiškiai ir pasiūlymai plaukia ne iš paties pardavėjo, o iš nepatikimų siuntėjų, galite tapti netgi failus užkoduojančio viruso auka. Tad būkite atsargūs, kadangi tokių virusų, kaip Thor, kūrėjai gali prisistatyti netgi patikimomis ir gerai žinomomis kompanijomis. Tad nesusigundykite itin puikiais pasiūlymais ir visą informaciją apie akcijas ar reklamas patikrinkite oficialiame kompanijos tinklalapyje.
  • Užkrėstos nuorodos tinklalapiuose. Tai dar vienas būdas, kaip hakeriai stengiasi pateikti pavojingą turinį interneto vartotojams. Ieškodami vertingų pasiūlymų internete, galite susidurti su pavojingomis nuorodomis, kurios pateikiamos netgi patikimuose interneto puslapiuose. Tokias nuorodas taip pat gali pateikti į kompiuterį įsibrovusios reklaminės programos (angl. adware) ar naršyklės užgrobėjai (angl. browser hijacker).

Nepamirškite, kad tokie kibernetiniai pavojai gali sąlygoti duomenų praradimą arba nutekinimą, kompiuterio darbo našumo sumažėjimą ar kitus gedimus. Tad patariame vadovautis senu posakiu, kad verta tikėtis geriausio, tačiau ruoštis blogiausiam. Neatidarykite jokių elektroninio pašto šiukšlių nepaisant to, kokia naudinga ar patraukli pasiūlymo antraštė gali pasirodyti. Tas pats patarimas galioja ir reklamoms – nepasitikėkite viskuo, ką matote internete. Prieš spausdami reklamą įvertinkite visas galimas pasekmes. Linkime saugaus ir sėkmingo apsipirkinėjimo lapkričio 25-ąją!

Apie autorių
Lucia Danes
Lucia Danes - Virusų tyrėja

Liucija yra tinklalapio Virusai.lt naujienų redaktorė. Per ilgus darbo metus IT industrijoje, jis sukaupė daug žinių, kurios leidžia pateikti aiškius ir suprantamus straipsnius bei kompiuterinių virusų panaikinimo instrukcijas.

Susisiekite su Lucia Danes
Apie kompaniją Esolutions

Skaityti kitomis kalbomis
Failai
Programos
Palygink