Antišnipinėjimo programos

parašė Ugnius Kiguolis - www - Atnaujinta | Tipas: Antišnipinėjimo programos

Antišnipinėjimo programos yra vienos pagrindinių kovos su virusais priemonių. Kasdien tobulinamos kompiuterių saugumo ekspertų, šios programos gali padėti vartotojams aptikti kenkėjiškus failus bei apsisaugoti nup virusų, galinčių vogti asmeninę informaciją, duomenis arba net pinigus. Šiandien galime rinktis iš šimtų skirtingų antišnipinėjimo programų, todėl nenuostabu, jog pasirinkti lūkesčius atitinkantį variantą gali būti gana sunku. Būtent todėl siūlome pirmiausia perskaityti šį trumpą įvadą ir suprasti, kaip veikia antišnipinėjimo programos.

Kurią rinktis – antivirusinę ar antišnipinėjimo programą? Kuo jos skiriasi?

Jei nesidomite IT naujienomis, bei kompiuteriu naudojatės tik darbo tikslais, įvairūs antivirusines programas klasifikuojantys pavadinimai gali klaidinti. Visų, tiek antivirusinių, tiek antišnipinėjimo programų tikslas yra vienas – aptikti bei pašalinti kompiuterio užkratus. Pagrindinis skirtumas tarp šių programų yra tas, jog jos gali aptikti bei pašalinti skirtingas virusų ar potencialiai nepageidaujamų programų rūšis. Kitaip sakant, vienų programų virusų identifikavimo spektras yra gerokai platesnis nei kitų. Antišnipinėjimo programos gali efektyviai surasti šnipinėjančias programas, tačiau tai nereiškia, jog jos apsiriboja šia viena funkcija. Jos taip pat gali identifikuoti bei pašalinti ir kur kas pavojingesnius virusus. Iš tiesų daugybė antišnipinėjimo programų gali pasiūlyti ir antivirusinės programos funkcijas. Vis dėlto reikėtų atsiminti, jog bandymas į vieną produktą sukomponuoti kelių skirtingų programų galimybes gali baigtis nesėkme, ir tokia programa gali nesugebėti kokybiškai atlikti nei vienos funkcijos. Todėl rekomenduojama atskirai įsigyti ir antišnipinėjimo, ir antivirusinę programą bei naudoti jas kartu.

Kokio tipo užkratus gali aptikti antišnipinėjimo programos?

Kaip jau minėta, antišnipinėjimo programos geba aptikti ne tik šnipinėjančias programas. Tobulesnės jų versijos aptinka ir sudėtingesnius kompiuterinius virusus. Žemiau pateikiame sąrašą pagrindinių kenkėjiškų arba potencialiai nepageidaujamų programų kategorijų, kurias įprastai pašalina antišnipinėjimo programos. Tai nepilnas sąrašas – skirtingos antišnipinėjimo programos aptinka skirtingus virusus bei neapsiriboja tik žemiau paminėtų programų pašalinimu.

Reklaminės programos. Tikėtina, jog naršydami interneto platybėse dažniausiai susidursite su būtent šios kategorijos nepageidaujamomis programomis. Lankydamiesi pamėgtame tinklalapyje, galite net neįtarti, kad naujai siūloma programa gali priklausyti šiai virusų kategorijai. Įprastai jos nėra itin pavojingos, tačiau jos geba išvesti vartotojus iš kantrybės užtvindydamos jų kompiuterio ekranus įvairiais reklaminiais skelbimais bei pasiūlymais. Netikri sisteminiai pranešimai, siūlantys paskambinti nurodytu numeriu bei tariamai pašalinti virusus, taip pat priklauso šiai kategorijai. Kitas šių užkratų esminis bruožas – gebėjimas perregistruoti į galimai užkrėstas svetaines. Deja, jose gali slėptis žymiai pavojingesni virusai.

Naršyklės užgrobėjai. Tai yra potencialiai nepageidaujamos programos, siūlančios pasinaudoti alternatyviomis paieškos svetainėmis. Tokios paieškos svetainės dažnai patraukia vartotojų dėmesį siūlydamos greitą bei patogią prieigą prie el. pašto paskyrų, socialinių tinklalapių bei apsipirkinėjimo svetainių. Kadangi šie paieškos tinklalapiai yra remiami internetinės reklamos tinklų bei trečiųjų šalių, nesitikėkite, kad jus tenkins naršymo kokybė. Vietoj tikslių paieškos rezultatų, jums bus pateiktas pakoreguotas rezultatų sąrašas, papildytas nuorodomis į rėmėjų puslapius.

Programos vagys. Patekusios į operacinę sistemą, šios programos aptinka galimai svarbius vaizdo, muzikos failus bei dokumentus, o tuomet juos užkoduoja atitinkamu šifravimo algoritmu. Užkodavus failą, jo savininkas nebegali jo atverti. Nereikia nė minėti, jog niekas nenori prarasti kompiuteryje saugomos informacijos arba prisiminimų. Virusų kūrėjai nukentėjusiems vartotojams įsako sumokėti atitinkamą pinigų sumą, tam, kad atgautų duomenis. Pasekmės po tokio viruso atakos yra itin skaudžios, tad kiekvienas vartotojas turėtų imtis būtinų atsargumo priemonių, jog netaptų išpirkos reikalaujančio viruso auka. Deja, antišnipinėjimo programos bei antivirusinės negali atkoduoti sugadintų failų, tačiau jos sėkmingai pašalina šiuos virusus.

Netikros antišnipinėjimo programos. Internete apstu apgaulingų programų, kurios tariamai siūlo jums atsikratyti virtualiųjų užkratų. Šių programų pagrindinis bruožas – po atlikto sistemos skenavimo jos rodo itin didelį aptiktų užkratų kiekį. Jos siekia įtikinti vartotojus, kad jų operacinės sistemos yra itin pažeistos, tad įsigyti pilną programos versiją yra būtina ar net neišvengiama. Deja, tokios programos vargiai gali padėti sutvarkyti ar apsaugoti kompiuterį, todėl prieš nusprendžiant įsigyti tokią programą, derėtų pasidomėti kitų vartotojų atsiliepimais. Jų galima rasti įvairiuose vartotojų forumuose internete.

Tęsiant nuo šnipinėjimo apsaugančių programų apžvalgą, reikia atminti, kad pastarosios taip pat susiduria su tam tikrais iššūkiais. Vienas iš pagrindinių itin sudėtingų taikinių – trojanai arba kitaip dar vadinami Trojos arkliai. Šie užkratai pasižymi tam tikru imunitetu antivirusinėms bei nuo šnipinėjimo apsaugančioms programoms. Jų techninės savybės leidžia jiems išvengti aptikimo bei sėkmingai patekti į kompiuterį. Tačiau nereikėtų nerimauti, kad nėra priemonių su jais kovoti. Verta paminėti ir tai, jog jei antivirusinė ar antišnipinėjimo programa neaptinka problemos, tai nebūtinai reiškia, jog ji yra nepatikima ar nepakankamai galinga. Problemai išspręsti dažnai užtenka tiesiog įdiegti programos atnaujinimą. Apsaugos programas reikėtų naujinti iš karto pasirodžius jų atnaujinimams – taip užtikrinsite, jog jūsų programos duombazėje yra visa informacija apie naujausius virusus, ir tuomet jos galės juos aptikti bei pašalinti. Jei jūsų antišnipinėjimo programoje neįmanoma įjungti automatinio atnaujinimų parsiuntimo funkcijos, siūlome bent kartą per mėnesį savarankiškai patikrinti, ar yra naujinių, bei juos įdiegti. Įdiegus naujinį, rekomenduojama nedelsiant nuskenuoti kompiuterį.

Kaip matote, antišnipinėjimo programos gali apsaugoti ir nuo įvairių kompiuterinių virusų. Tačiau kaip ir bet kokia kita programa, jos turi atitinkamų trūkumų. Kaip jau minėjome, geriausia kompiuterinė apsauga – antivirusinės bei antišnipinėjimo programos derinys. Jų savybės padės aptikti bei sunaikinti ir kenkėjiškas, ir tiesiog potencialiai nepageidaujamas programas.

Kokiomis antišnipinėjimo programomis verta pasitikėti?

Internete gausu antišnipinėjimo programų, žadančių suteikti vartotojui geriausią apsaugą, tačiau išlikite budrūs ir neįsidiekite netikros antišnipinėjimo programos. Kai kurios iš jų gali savyje slėpti kenksmingus failus arba slapta įrašyti kitas nepageidaujamas programas. Trumpiau tariant, jos gali padaryti daugiau žalos nei naudos. Rinkdamiesi antivirusinę bei nuo šnipinėjimo apsaugančią programą, perskaitykite jos naudojimo taisykles bei privatumo politikos dokumente pateiktą informaciją. Be to, pravartu pasidomėti vartotojų atsiliepimais internete. Tam, jog jums būtų lengviau išsirinkti tinkamą apsaugos nuo virusų priemonę, mūsų ekspertai nuolat domisi naujomis internete pasirodžiusiomis programomis bei pateikia išsamias apžvalgas „Programos“ skiltyje. 

Nepaisant to, jog internete galima sutikti daugybę blogų programų, taip pat yra ir daug patikimų programų, padėsiančių jums apsaugoti savo kompiuterį. Jos gali tiksliai nustatyti viruso rūšį, pavadinimą, nukenksminti jį bei ištrinti su juo susijusius failus, susijusius įrašus registre, bei kitus susijusius komponentus, o taip pat užtikrinti, jog sistemoje nebeliks programų, bandančių pasikėsinti į vartotojo saugumą. Viena patikimiausių antišnipinėjimo programų yra FortectIntego. Naujausioji šios programos versija užtikrins tinkamą kompiuterio veikimą bei apsaugą nuo kompiuterinių užkratų.

Naujausios programinės įrangos apžvalgos

Informacija buvo atnaujinta: 2016-09-23

Skaityti kitomis kalbomis

Failai
Programos
Palygink